Εκλογή Διαχειριστή Πολυκατοικίας

Καθήκοντα διαχείρισης, Συνελεύσεις, Αποθεματικό, Κανονισμός Πολυκατοικίας
Απάντηση
mimis50

Re: Άρνηση Ενοικιαστή για ανάληψη Διαχείρισης

Δημοσίευση από mimis50 »

yen έγραψε: Εδώ και περίπου 10 χρόνια νοικιάζω το διαμέρισμά μου, που βρίσκεται στην Αθήνα, στον ίδιο ενοικιαστή. Εγώ ζω στη Θεσσαλονίκη. Πρόσφατα με ενημέρωσε ο ενοικιαστής μου ότι η συνέλευση της πολυκατοικίας αποφάσισε να τον επιλέξει (ή οπως μου είπε να επιλέξει το διαμέρισμά μου) να αναλάβει τη διαχείριση της πολυκατοικίας. Η πολυκατοικία αποτελείται από 17 διαμερίσματα στα οποία μένουν κυρίως ιδιοκτήτες.
Ο ενοικιαστής μου ανακοίνωσε ότι δεν επιθυμεί να αναλάβει τη διαχείριση και ούτε λίγο ούτε πολύ μου προτείνει να το κάνω εγώ...εξ αποστάσεως πληρώνοντας το κόστος της εταιρίας διαχείρισης που από όσο γνωρίζω μπορεί να φτάσει μέχρι και 80 ευρώ μηνιαίως.
Σε κάθε πολυκατοικία η ανάληψη της διαχείρισης γίνεται περιοδικά (συνήθως ανά έτος) από κάθε ανεξάρτητη ιδιοκτησία (διαμέρισμα ή κατάστημα), και εκτελείται από αυτόν που προβλέπει ο κανονισμός (ιδιοκτήτη ή ενοικιαστή).
Ο κανονισμός της πολυκατοικίας από όσο μπορώ να ερμηνεύσω από τα παρακάτω δεν απαγορεύει την ανάληψη διαχείρισης από ενοικιαστές.

"Η τακτική Γενική Συνέλευσις ή η έκτακτος τοιαύτη αν συνεκληθή προς τον σκοπόν τούτον εκλέγει τον διαχειριστήν της πολυκατοικίας, όστις δέόν να είναι εις των συνιδιοκτητών...."
Δυστυχώς για σένα ο κανονισμός της πολυκατοικίας σας προβλέπει ότι η διαχείριση επιτρέπεται να γίνεται μόνο από τους συνιδιοκτήτες και όχι από ενοικιαστή. Δέον= το πρέπον, το κατάλληλο, το αναγκαίο.
Αν διαβάσεις τις πιο πάνω ενότητες, θα βρεις απαντήσεις που σ΄ ενδιαφέρουν.
και παρακάτω:
"...ΑΙ υποχρεώσεις και τα δικαιώματα οριζοντίου τινός ιδιοκτησίας μεταβιβάζονται αυτομάτως εις τον εκάστοτε ιδιοκτήτην ταύτης και του τελευταίου τούτου εις τους εν γένει ενοίκους ταύτης είτε είναι μισθωταί είτε όχι. Κατά συνέπειαν όπου εν τω παρόντι αναγράφεται η λέξης "συνιδιοκτήτης" ή "ιδιοκτήτης" εξυπανοείται ότι αι υποχρεώσεις τούτου επεκτείνονται και εις τον ένοικον μισθωτήν ή τον σύνοικον άνευ μισθώματος, ..."
Πιστεύω ότι η παράγραφος αυτή του κανονισμού δεν αναφέρεται στην εκλογή διαχειριστή, αλλά σε άλλες υποχρεώσεις (πληρωμές, κοινή ησυχία, κ.λ.π.). Υποχρέωση διαχείρισης θα μπορούσε ίσως να έχει ο ενοικιαστής, μόνο εάν το γράφατε στο ενοικιαστήριο.
Έχει κάποια λογική η "απαίτηση" του ενοικιαστή; Τι θα πρέπει να γίνει αν επιμείνει στην άρνησή του;
Κατά την άποψή μου ο ενοικιαστής σου έχει δίκιο και καλά κάνει και αρνείται τη διαχείριση. Η ευθύνη της διαχείρισης πέφτει πάνω σου και πρέπει να βρεις τρόπο είτε να την εκτελέσεις ο ίδιος, είτε να την αναθέσεις σε γραφείο, αναλαμβάνοντας τα έξοδα ο ίδιος. Εκτός και αν πείσεις τη Γεν. Συν/ση να σε απαλλάξουν.

danai-1984

Μη αποδοχη του νεου διαχειριστη απο τα 4/6 της πολυκατοικιας

Δημοσίευση από danai-1984 »

Καλησπερα!!!!
Ειμαστε ιδιοκτητες και οι 6 στην πολυκατοικια. Φτανουμε στο τελος της διαχειρισεις και απο τον 5ο
διαχειριστη (εγω ειμαι) και τωρα ειναι η σειρα απο τον 6ο ιδιοκτητη να αναλαβει την διαχειριση.Αλλα λογο του οτι ο συγκεκριμενος και η συζυγος του δημιουργουν αρκετα προβληματα σε ολους μας ...δεν τον θελουμε οι τεσσερις .
Και ρωταω.... μπορουμε να μην τον αποδεχτουμε???? και να αναλαβει καποιος αλλος που επιθυμει με την συμφωνει γνωμη της πλειοψηφιας.Δεν υπαρχει καταστατικο πολυκατοικιας παμε συμφωνα με τους νομους.

Σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου απαντηση.

Ευχαριστω :-D 8-)

panosia

Re: Εκλογή Διαχειριστή Πολυκατοικίας

Δημοσίευση από panosia »

Ενα χαιρετισμο κι απο εμενα στην ομαδα

panosia

Δημοσίευση από panosia »

Το δυσκολο θεμα μου ειναι:μενω χαλκιδα και ειμαι ιδιοκτητης εδω και 2,5 χρονια σε διαμερισμα πολυκατοικιας δεκαετιας 80 περιπου 50 διαμερισματων.υπαρχει μια διαχειριστρια που βγαινει συνεχεια μετα απο συνελευση που γινεται καθε χρονο ,μετα απο μη απαρτια παρουσια 10 ατομων.τους αλλους τους ρωτας γιατι δεν ερχονται και σου λενε δεν ασχολουμαι.αναρτηση στον πινακα αποδειξεων δεν εχει γινει ποτε.ειτε μικρα ή μεγαλα εξοδα.οταν τη ρωταω μου λεει τι τις θες!!!!!!ενας παλιος ενοικος μου εχει πει οτι ετσι ειχαν αποφασισει καποτε !!!!!!! Το αλλο θεμα ειναι οτι στο χαρτι κοινοχρηστων απο εταιρεια κοινοχρηστων(μονο αυτο υπαρχει στην πορτα μας καθε μηνα) γραφει αμοιβη διαχειριστη 100 € ενω το καταστατικο λεεξ αμμισθι.
Φυσικα για αποδειξη ουτε λογος.κολλαει εργοσημο ειναι και καθαριστρια και φυσικα πληρωνουμε ενσημα δωρα κτλ.ειναι μα παρεα που αλληλοστηριζονται και φυσικα εμενα με κοιτανε ,οχι ολοι σαν καποιο γραφικο.ηθελα την αποψη σας γιατι μετα απο τοσο καιρο και προειδοποιησεις σκεφτομαι να κινηθω νομικα.εννοειται οτι θελω να τσακιστει να φυγει,δεν ενδιαφερομαι αλλα αν ειναι για φυγει μπαινω.δεν το επιδιωκω ομως.Πως μπορει νομιμα να φυγει γιατι εχει ριζωσει εδω

evmourelatos

Δημοσίευση από evmourelatos »

Έχω ένα θεματάκι κι εγώ.. Ε¨αν ξέρει κανείς, μπορεί να μου πει αν είναι ΣΥΝΝΟΜΟ να μην υπάρχει διαχειριστής και η διαχείριση να ασκείται από κοινού σε μια πολυκατοικία από τους 4 ιδιοκτήτες των 4 διαμερισμάτων της;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάποια απάντηση.

thelxinoe2016

Δημοσίευση από thelxinoe2016 »

Ειναι νομιμο να ειναι ενας διαχειριστης αιωνιος?εχω ενα διαχειριστη στην πολυκατοικια επι 5 χρονια,ο οποιος δεν αναρτα ποτε τις αποδειξεις πετρελαιου.Πως μπορει να αλλαξει αυτη η σαπια κατασταση;

Nikos Papanikolaou

Θητεία Διαχειριστή Πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Nikos Papanikolaou »

Για πόσο καιρό μπορεί να αναλαμβάνει κάποιος τη διαχείριση μιας πολυκατοικίας;
Παραμένει διαχειριστής και τα επόμενα χρόνια, αν δεν ζητήσει κάποιος τη διαχείριση;
Σε εμάς η διαχειρίστρια είναι πολλά χρόνια και από τότε που κατοίκησα στη συγκεκριμένη πολυκατοικία, τρίτο χρόνο τώρα, ποτέ δεν ρωτήθηκα αν την εγκρίνω ή αν θέλω εγώ τη διαχείριση.
Πώς διαχειριζόμαστε μια τέτοια παγιωμένη κατάσταση;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Στο καταστατικό αναφέρονται τα περί εκλογής και θητείας του Διαχειριστή.

Τα ακόλουθα θέματα θα σε βοηθήσουν περισσότερο
Άρνηση Παράδοσης Διαχείρισης
Σύγκληση γενικής συνέλευσης από συνιδιοκτήτες
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

evmourelatos

Δεν αναλαμβάνει κανείς

Δημοσίευση από evmourelatos »

Καλημέρα σε όλους. Στην πολυκατοικία μου (4 οροφοδιαμερίσματα όλα και όλα) είχα αναλάβει εγώ την διαχείριση για 2 έτη.

Όταν ζήτησα να αναλάβει κάποιος άλλος ανέλαβε ο 2ος όροφος ο οποίος στη συνέχεια δήλωσε ότι αδυνατεί να αναλάβει.

Ζητήθηκε από τους άλλους 2 ορόφους να αναλάβουν και αρνήθηκαν χωρίς καν να φέρουν κάποια δικαιολογία.

Κατόπιν ανετέθη σε εταιρία η διαχείριση.

Οι 3 άλλοι όροφοι φέσωσαν την εταιρία με ποσά από 25000 έως και 500 ευρώ. Το αποθεματικό εξανεμίστηκε και στη συνέχεια η εταιρία παρέδωσε την διαχείριση σε έκτακτη Γ.Σ.

Σε ποιον; Σε κανέναν διότι όλοι αρνηθήκαμε να αναλάβουμε την διαχείριση!

Είναι σύννομο αυτό;

Τι λέει ο Νόμος γνωρίζει κάποιος να μας το πει;

Georgina78

Αλλαγή διαχειριστή

Δημοσίευση από Georgina78 »

Στο καταστατικό της πολυκατοικίας ορίζεται ότι ο διαχειριστής πρέπει να συμπληρώνει την πλειοψηφία των χιλιοστών για να εκλεγεί. Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες θέλουμε ν αλλάξει η διαχείριση και δυστυχώς λόγω ενός ιδιοκτήτη που δεν παρευρίσκεται ποτέ στις συνελεύσεις δεν μπορούμε να συμπληρώσουμε τα χιλιοστά για ν αλλάξει η διαχείριση. Τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση; Μπορεί ν αλλάξει το καταστατικό το οποίο είναι πολύ παλαιό; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Πλειοψηφία δεν σημαίνει 100% αλλά 50% +1 ψήφος.
Άρα μπορείτε να τον αλλάξετε όποτε θέλετε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “O Διαχειριστής και τα καθήκοντα του”