Aντικατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ

Αλλαγή σωμάτων καλοριφέρ

Δημοσίευση από ΣΠΥΡΙΔΟΥΛΑ »

Είμαι διαχειρηστρια κ έχω την υποψία ότι σε κάποιο διαμέρισμα έβαλλαν μεγαλύτερα σώματα καλοριφερ.Πώς μπορώ να σιγουρευτώ για αυτό? Τι επιπτώσεις έχει στην αυτόνομη κεντρική θέρμανση? Και ποιός είναι αρμόδιος για αυτή τη δουλειά?

Άβαταρ μέλους
charoush

Δημοσίευση από charoush »

Πρέπει να κάνεις συνέλευση για να εγκριθεί μελέτη από μηχανικό για την θερμιδομέτρηση της πολυκατοικίας και αλλαγή του πίνακα χιλιοστών θέρμανσης του καταστατικού.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σπυριδούλα καλωσήρθες.

Τα μεγαλύτερα σώματα "τραβάνε" περισσότερες θερμίδες σε λιγότερες ώρες.
Αν η αυτόνομη θέρμανση είναι με θερμιδομέτρηση δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αν είναι με ωρομέτρηση τότε σας κλέβουν αφού σε λιγότερες ώρες παίρνουν τις απαιτούμενες θερμίδες.
Εκμεταλλευτείτε κάθε νομικό μέσο, σύμφωνα με τον Κανονισμό της πολυκατοικίας και υποχρεώστε τον να επαναφέρει το διαμέρισμα στην αρχική του κατάσταση.

Γιώργος.

Χρυσα1

Aντικατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ

Δημοσίευση από Χρυσα1 »

Καλημέρα σας,
Έχω ένα πρόβλημα με τη θέρμανση στην πολυκατοικία μου για το οποίο δεν ξέρω που να απευθυνθώ.
ΤΟ καλοριφέρ ανάβει παραπολυ λίγο το χειμώνα και το σπίτι μου δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί καθόλου.
Έμαθα ότι οι άλλοι έχουνε αλλάξει τα σωματα του καλοριφέρ σε καινούρια και περισσότερα με αποτέλεσμα να μην χρειάζοντε να τα ανάβουνε αρκετά γιατί ζεσταίνει αμέσως. Επίσης πληρώνω πάρα πολλά. Δεν ξέρω πόσο οι άλλοι πληρώνουν για να κάνω τη σύγκριση διότι το χαρτί με τα κοινόχρηστα δεν αναρτίζεται ποτέ στην πολυκατοικία όπως ειθισται. Έχω την εντύπωση ότι πληρωνω των άλλων την καλοπέραση. μιας και είμαι σχεδόν σίγουρη ό,τι ότι αλλαγη εχουνε κάνει, την έχουνε κάνει παρανομα χωρις να τη δηλώσουνε.
Πού να ζητήσω βοηθεια και μαλιστα ανωνυμα διοτι ειμαστε ολοι ιδιωκτητες και δεν θέλω να έχω κακές σχέσεις μαζί τους. Ευχαριστώ πολύ..

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Χρύσα καλοσήρθες στο forum του Διαχειριστή της Πολυκατοικίας.

Θα ξεκινήσω από το τέλος λέγοντας ότι η απαίτηση για το νόμιμο και δίκαιο δεν συνιστά απαραίτητα κακία. Είναι δικαίωμά σου να ενημερώνεσαι για τα τρέχοντα της πολυκατοικίας.
Για το θέμα της ανάρτησης του πίνακα εξόδων σχετικά με την προστασία προσωπικών δεδομένων, για το οποίο έχει επέμβει η αρμόδια αρχή, αφορά τους τρίτους προς την πολυκατοικία και όχι τους ενοίκους. Έχεις το δικαίωμα να ενημερώνεσαι για τα έξοδα της πολυκατοικίας και πώς αυτά κατανέμονται.
Η αντικατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ με άλλα διαφορετικού τύπου ή μεγέθους, όπως έχουμε ξαναπεί, απαγορεύεται.
Το ωράριο λειτουργίας της κεντρικής θέρμανσης ορίζεται με απόφαση της Γ.Σ. με απλή πλειοψηφία.
Για το θέμα βοήθειας-καταγγελίας δεν ιφίσταται καθώς αυτά που αναφέρεις δεν συντελούν πολεοδομική ή αστυνομική παράβαση αλλά την εσωτερική λειτουργία της πολυκατοικίας (αν τα γνωρίζω καλά).

Για όποια διευκρίνηση στη διάθεσή σου.

Φιλικά,
Γιώργος.

Χρυσα1

Δημοσίευση από Χρυσα1 »

Ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε τοσο γρηγορα ομως μαλλον δεν εκανα σαφες το ερωτημα μου.
Αυτο λοιπον που θελω ειναι μια βοηθεια οσον αφορα το ΠΟυ πρεπει να απευθηνθω για να κανουνε ελεγχο? δεν ξερω τι πρεπει να κανω...με καποιους που μιλησα εκτος πολυκατοικιας απλως μου ειπανε να βαλω και εγω καινουρια σωματα. Εννοειται οτι το ξερω οτι ειναι παρανομο για αυτο το λογο δεν το εχω κανει αλλα και για αυτο το λογο ξερω οτι μπορω να τους υποχρεωσω να ενημερωσουνε την αρμοδια υπηρεσια? θα πρεπει να υπαρχει καποια υπηρεσια που τα ελεγχει αυτα ποια ειναι?
ευχαριστω πολυ..

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Έλεγχο μπορεί να κάνει κάποιος μηχανικός ή/και το ΤΕΕ με τα σχέδια της πολυκατοικίας. Για να γίνει όμως αυτό απαιτείται απόφαση της Γ.Σ. (δεν γνωρίζω αν τέτοια απόφαση μπορεί να ληφθεί με απλή πλειοψηφία ή χρειάζεται παμψηφία αφού ο μηχανικός πρέπει να μπει στις ιδιοκτησίες για να γίνει ο έλεγχος).

Για το θέμα της αρμόδιας υπηρεσίας δεν το γνωρίζω. Ίσως η αντικατάσταση των σωμάτων απαιτεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας (από την πολεοδομία) η οποία πιθανόν δεν υπάρχει. Ίσως αρκεί καταγγελία στο Αστ. Τμήμα. Όπως ανέφερα στο πρώτο μου post, μπορεί να κάνω λάθος. Προτείνω να συμβουλευτείτε κάποιο δικηγόρο.

Γιώργος.

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

1. Δεν χρειάζεται άδεια μικρής κλίμακας από την Πολεοδομία για αντικατάσταση σωμάτων θέρμανσης.
2. Για να μάθετε αν έχει γίνει αντικατάσταση σωμάτων από άλλους ενοίκους απλά επισκεφτείτε τους και παρατηρήστε τα σώματα...
3. Απαγορεύεται να μπει ο οποιοσδήποτε ακόμη και η Αστυνομία σε ξένο διαμέρισμα χωρίς εντολή Εισαγγελέα και αυτό κατόπιν ισχυρών ενδείξεων και διαδικασίων για σοβαρό αδίκημα.
4.Απαιτείστε να πάρετε αντίγραφο του πίνακα εξόδων για να τον μελετήσετε.
5. Απαιτήστε τις αποδείξεις των όσων πληρώνετε. Είναι υποχρεωτικό.
6. Εξαέρωση κάνατε;

kalfop

Δημοσίευση από kalfop »

Γεια σας από εμένα πρώτη φορά στο forum,

Σχετικά με την αλλαγή σωμάτων : στην οικοδομή που αγόρασα σπίτι με κεντρική θέρμανση ο υδραυλικός του εργολάβου, μας ενημέρωσε ότι ένας άλλος αγοραστής έχει βάλει περισσότερες θερμίδες αλλάζοντας τα σώματα, το σύστημα μέτρησης είναι ωρομέτρηση. Στην συνέλευση πρότεινα να αντικαταστήσουμε το σύστημα μέτρησης με ογκομέτρηση που είναι ποιο σίγουρο αλλά όχι τόσο όσο η θερμιδομετρηση(μεγαλύτερο κόστος),
κάποιοι όμως δεν θέλουν να πληρώσουν περί τα 80 ευρώ ανά διαμέρισμα και είμαστε σε αδιέξοδο 2 χρονιά αφού πληρώνουμε εμείς την ζέστη που επωφελείται ο παραβάτης ιδιοκτήτης.
Τι μπορούμε να κάνουμε? νομικά η καταγγελία κάτι...??
Ευχαριστώ
¶ν δεν έχεις νύχια να ξυστείς, μην περιμένεις άλλους να σε ξύσουν

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα

καταρχην εαν συμφωνηθηκε στην συνελευση κατι αυτο και πρεπει να γινει .αυτο ειναι το μονο σιγουρο!

ο αριθμος σωματων και θερμιδων οριζονται απο τον κατασκευαστη μηχανικο στην μηχανολογικη του μελετη.

τελος η εμπειρια μας δειχνει οτι τα θεματα αυτα αντιμετωπιζονται δυστυχως μονο νομικα....

χαιρετω
γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

kalfop

Re: Πολλά κοινοχρηστα -Λίγη θέρμανση-Αλλαγή σωμάτων μη δηλωμ

Δημοσίευση από kalfop »

Γιώργο ευχαριστώ για την απάντηση,

Βασιλης
¶ν δεν έχεις νύχια να ξυστείς, μην περιμένεις άλλους να σε ξύσουν

agnostos85

Re: Aντικατάσταση των σωμάτων του καλοριφέρ

Δημοσίευση από agnostos85 »

καλησπέρα πόσο κοστίζει να γινει μια νέα μελέτη θερμιδομέτρησης για πολυκατοικια 6 διαμερισμάτων?λόγω οτι κάποιοι αλλάξανε σώματα.και έχουμε ωρομετρητές

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”