ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
dimkal

Re: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από dimkal »

gtsoukn έγραψε:Καλημέρα κι από εμένα.

Το κλειστό διαμέρισμα επιβαρύνεται με το ποσοστό (που συμφωνήθηκε) της δαπάνης που του αναλογεί βάσει των χιλιοστών θέρμανσης και το υπόλοιπο ποσοστό επιμερίζεται στα υπόλοιπα διαμερίσματα βάση, πάλι, των χιλιοστών θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος.
Π.χ. έστω στο διαμέρισμα αναλογεί ποσό 100€. Λόγω κλειστού καταβάλει 100x40%=40€. Τα υπόλοιπα 60€ (της απαλλαγής) επιμερίζεται στα υπόλοιπα ανοικτά διαμερίσματα και προστίθεται στο αρχικά αναλογιθέν ποσό.

Αν θέλεις παράδειγμα με αριθμούς πες μου.

Γιώργος.
ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση απλώς η διαφωνία μας είναι στο γεγονός ότι στο ειδοποιητήριο αναφέρεται σαν επιβάρυσνση από κλειστά διαμερίσματα και μου είπε ότι επειδή αυτ΄΄ος το έχει κλειστός θα επιβαρύνομαι εγώ επειδή το έχει κλειστό αυτό δεν μπορούσα να εξηγήσω στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

dimkal έγραψε:
_ASTERAS_ έγραψε:καλημερα,

αν προβλεπονται ολα αυτα στο καταστατικο σας τοτε σωστα το πληρωνουν,
αν οχι,αν δηλαδη δεν προβλεπεται εκπτωση για κλειστα διαμερισματα κτλ κτλ , κακως συμβαινει .

χαιρετω
Γιωργος
Γιώργο αν αναφέρεσαι στο δικό μου θέμα ναι το αναφέρει το καταστατικό για έκπτωση στο πετρέλαιο θέρμανσης
και σε επικοινωνία μου με το διαμέρισμα που παραπονιόταν της ανέφερα ότι αυτό το ποσό που επιβαρύνεται λόγω του κλειστού διαμερίσματος είναι ότι αν ήταν το διαμέρισμα το συγκεκριμένο ανοιχτό θα έκαιγε το συγκεκριμένο ποσό αυτό τώρα που είναι κλειστό το ποσό που δεν καίει το συγκεκριμένο διαμέρισμα το καίμε τα άλλα διαμερίσματα μαζί και το ποσό λογίζεται βάση των χιλιοστών που έχει το κάθε διαμέρισμα για την θέρμανση.
Δεν είναι σωστός ο τ΄ροπος που το ανέφερα;
Απλώς κάποιος να με ενημερώσει πως μπορώ να τεκμηριώσω αυτήν την απάντηση σωστά θα ήθελα.

ναι σε σενα απαντω .Αν και σου απανταει και ο αλλος Γιωργος η εξηγηση δεν ειναι οτι τα καιτε οι υπολοιποι ,αλλα το ποσο που "γλιτωνει" το κλειστο διαμερισμα πολυ απλα το μοιραζεστε οι υπολοιποι με βαση τα χιλιοστα της θερμανσης .

χαιρετω
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

dimkal έγραψε:η διαφωνία μας είναι στο γεγονός ότι στο ειδοποιητήριο αναφέρεται σαν επιβάρυσνση από κλειστά διαμερίσματα και μου είπε ότι επειδή αυτ΄΄ος το έχει κλειστός θα επιβαρύνομαι εγώ επειδή το έχει κλειστό αυτό δεν μπορούσα να εξηγήσω στο συγκεκριμένο διαμέρισμα.
Αν και καταλληλότερος να το εξηγήσει είναι ένας μηχανολόγος θα κάνω μια προσπάθεια.
Καταρχήν δεν πρόκειτε για πραγματική επιβάρυνση και ίσως να μην είναι ο πιο σωστός όρος.
Λόγω κλειστού ο καυστήρας καίει λιγότερο. Και ο μαθηματικός τύπος δεν ξέρει ποιος έχει κάψει λιγότερο. Έτσι του το λέμε εμείς.
Έχει θεωρηθεί ότι το κλειστό διαμέρισμα καταναλώνει 60% λιγότερη θέρμανση, άρα και πετρέλαιο.
Το κλειστό διαμέρισμα καταναλώνει το 40% που του αναλογεί από το να ήταν ανοικτό και αυτό είναι από τις σωληνώσεις που περνούν από το διαμέρισμα. Το 60% καταναλώνεται στην πράξη από τα υπόλοιπα διαμερίσματα και τα οποία το πληρώνουν.

dvamv

Δημοσίευση από dvamv »

Καλησπέρα και καλως σας βρήκα

Μια ερώτηση επι του θεματος

Σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση έαχουν αποσυνδεθει τα σωματα καλοριφέρ λόγω του ότι ο ιδιοκτητης μένει μονιμα στην επαρχία.Γι αυτον τον λόγο πληρώνει το 20% οπως ορίζει ο κανονισμός

Φέτος ο ιδιοκτητης ήρθε στις 15/01 και μενει κανονικά στο διαμερισμα χωρίς όμως να συνδέσει τα σωματα καλοριφέρ

Ο διαχειριστής του εβγαλε κανονικα τα κοινοχρηστα χωρίς εκπτωση επειδή θεωρεί το διαμερισμα ανοικτό παρολο που ο ιδιοκτητης τον ενημέρωσε ότι θα φυγει σε λιγες ημερες κι οτι δεν εχει συνδεσει τα σωματα

Υπαρχει καποιος νόμος ??

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δες τι ακριβώς θεωρεί ο κανονισμός "κλειστό διαμέρισμα".
Σε κάποιες περιπτώσεις αρκεί να είναι σφραγισμένα τα σώματα, σε άλλες πρέπει να είναι και άδειο από έπιπλα.
Αν διαβάσεις το θέμα από την αρχή θα βρεις την απάντηση.

Γιώργος.

somi

Δημοσίευση από somi »

Γεια σας,
Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Έχω ένα διαμέρισμα επιπλωμένο το οποίο επισκέπτομαι 1 φορά στους 2 ή 3 μήνες. Κατοικώ και εργάζομαι σε άλλη πόλη.Πηγαίνω το πολύ για σ/κ. Είναι 4όροφη,οροφοδιαμερίσματα. Το καταστατικό της οικοδομής αναφέρει "εάν το διαμέρισμα είναι κενό από έπιπλα ή ο ιδιοκτήτης απουσιάζει πάνω από 2 μήνες επιβαρύνετραι με το 30% των δαπανών". Επειδή τα οικονομικά μου όπως και όλων σας είναι χάλια θα ήθελα να μου πείτε εάν δικαιούμαι να πληρώνω το 30 μόνο. Οι υπόλοιποι δε το δέχονται και δεν έχω καθόλου καλές σχέσεις. Εδώ και 4 χρόνια που απουσιάζω τα πληρώνω όλα κανονικά. Είμαι πολύ αρνητική στο να συνεχίσω να το κάνω επειδή επιπλέον: δε με καλουν σε συνελεύσεις, δε με ενημερώνουν για προβλήματα της οικοδομήσ (πχ πλημύρισε το υπογειο και άνοιξαν μόνοι τους την αποθήκη μου!!!!! και μετα απο 1 εβδομαδα εμαθα πως είχα πλυμμηρίσει) σε δικό μου χώρο βάλαν ένα λούκι 10 πόντους φάρδος χωρίς να με ρωτήσουν χωρίς καν να μου το πουν, και ενώ αντιμετωπίζω πρόβλημα υγρασίας στο διαμέρισμα λόγο κράτησης νερού της εισόδου της οικοδομής εδω και 2 χρόνια δεν ασχολείτε κανεις ωστε να λυθεί. Εγώ γιατί να πληρώσω όταν αυτοί δε με υπολογίζουν καν?

Επίσης μπορώ να κλειδώσω το ανσασερ ώστε να μην έρχετε στον 1ο όπου είναι το διαμέρισμα? Μπορώ να κλείσω το καλοριφερ και να έχω κλιματιστικό και να μη συμμετέχω καθόλου στη θέρμανση?
ποιος είναι ρε παιδιά ο τρόπος να μειώσω τα κοινόχρηστά μου?
πχ δε θέλω να πληρώνω καθαρίστρια
δε θέλω συντήρηση ανελκυστήρα
δε θέλω να πληρώνω εταιρία να τα βγάζει
θέλω να ελέγξω εαν κάποιο διαμέρισμα έχει συνδέσει το ρεύμα του νε το κοινόχρηστο ρεύμα (πως θα το κάνω??) 200ε για 4(3 αφού λείπω εγώ) ορόφους των 70τμ μαζι με τουσ κοινόχρηστους χώρους δεν είναι πολλά????
Έχω δικαίωμα να μη θέλω τα παραπάνω η από τα νεύρα μου γίνομαι παράλογη?

Περιμένω σύντομα μια σωτήρια απάντηση
Ευχαριστω πολύ

_ASTERAS_

καλησπερα,

καταρχην να πω οτι κατα την γνωμη μου θετεις πολλα θεματα που δεν εχουν σχεση μεταξυ τους.
Σε αλλα εχεις δικιο και σε αλλα αδικο .
Στο κυριο προβλημα σου λυπαμαι αλλα θα σε στεναχωρησω. Εφοσον δεν ειναι αδειο το διαμερισμα σου και εφοσον πηγαινεις εστω και σπανια αναγκαστικα εισαι υποχρεωμενη να πληρωνεις κανονικα σαν να ζουσες μεσα. Ο κανονισμος ειναι νομος και εφοσον ο κανονισμος σου (ο οποιος ειναι σχεδον κοινοτυπος) λεει αυτα που λεει δεν μπορει να θεωρηθει κλειστο το διαμερισμα σου. Το ιδιο ισχυει και για αυτα που ρωτας για το καλοριφερ,ασανσερ και γενικως κοινοχρηστες δαπανες.

Τα αλλα που αναφερεις πρεπει να τα ψαξεις. Π.χ. στο θεμα του οτι δεν σε ειδοποιουν για την συνελευση ,κακως το κανουν και πρεπει να δεις τι αναφερει και πανω σε αυτο ο κανονισμος σας. Κανονικα θα επρεπε να σε ειδοποιει ο διαχειριστης.
Το να ανοιξουν την αποθηκη σου κανονικα ειναι παρανομο .Ειναι ιδιωτικος χωρος, και φυσικα το ιδιο ισχυει και για το οτι κανανε εργασιες εκει .Εκει βεβαια παιζουν και αλλα θεματα, π.χ. αν αποδειξουν οτι ηταν αμεση αναγκη....κτλ κτλ ..
Οπως προειπα δεν μπορω να σου δωσω απαντηση σε ολα αυτα γιατι ειναι διαφορετικα θεματα και θελουν το καθενα διαφορετικη αντιμετωπιση απο σενα .Σε καποια απο αυτα ετσι οπως τα περιγραφεις φαινεται να εχεις δικιο αλλα στο κεντρικο σου προβλημα εχεις δυστυχως αδικο . Εφοσον ζεις σε μια πολυκατοικια εχεις δυστυχως καποιες υποχρεωσεις απεναντι στους ΣΥΝ-ενοικους σου .

Συγγνωμη που δεν μπορω να σου δωσω μια πιο ευχαριστη απαντηση :)

καλη σου νυχτα

φιλικα
Γιωργος
www.asteras.eu

somi

Δημοσίευση από somi »

Ναι πράγματι...
Δε με καλούν και ούτε πρόκειτε μιας και ο κανονισμος αναφέρει πως πραγματοποιείτε ΓΣ με ποσοστο συμμετοχής "ταδε" που το συμπληρώνουν πάντα χωρίς εμένα που έχω μηδαμινό ποσοστό ακόμα κ στη ψήφο.
Αλλά εφόσον υπάρχει αυτό το "ή" και εφόσον απουσιάζω για περισσότερο από 2 μήνες δεν μπορώ να διεκδικήσω τη μείωση αυτή?
Τουλάχιστον πείτε μου αν κλείσω καλοριφερ μπορώ να μη πληρώνω καθόλου για θέρμανση? και η γνώμη μου σε όλα αυτά που δε θέλω δε θα μετράει ποτέ? (συμφωνα κ με τη βαρύτητα ψήφου)
Αν μπορεί ας μου απαντήσει και κάποιος άλλος στο προηγούμενο μήνυμα (ελπίζω ακόμα :))

_ASTERAS_

:-D :-D :-D :-D
ας απαντησουν και αλλοι ,απλα να σου πω οτι εννοει 2 μηνες και περισσοτερο... οποτε δεν ισχυει σε σενα...και με αυτο το βουλωνω γιατι θα με δειρεις στο τελος!!! :)

υ.γ.
δεν εχει σχεση αυτο που λες για τις συνελευσεις .Πρεπει να σε ειδοποιουν κανονικα ,το οτι μπορουν να παρουν αποφασεις χωρις να συμφωνεις εσυ ειναι αλλο θεμα!
www.asteras.eu

somi

Δημοσίευση από somi »

Ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σου Γιώργο αν και δυστυχώς δε με βγάζουν από το αδιέξοδο.
Να είσαι καλά :)
και εγω θα συνεχίσω να πληρώνω 170ε το μήνα για το μπιπ μπιπ διαμέρισμά μου :oops:

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

somi έγραψε:Το καταστατικό της οικοδομής αναφέρει "εάν το διαμέρισμα είναι κενό από έπιπλα ή ο ιδιοκτήτης απουσιάζει πάνω από 2 μήνες επιβαρύνετραι με το 30% των δαπανών".
Καλημέρα.

1ο. Θεωρώ ότι η θέρμανση είναι χωρίς αυτονομία.
2ο. Το απόσπασμα του Κανονισμού είναι λίγο παλαβό αν το έχεις μεταφέρει σωστά. Εγώ το μεταφράζω ως εξής:
Για να πληρώσεις μόνο το 30% πρέπει να συμβαίνει ένα από τα δύο:
- ή το διαμέρισμα να είναι άδειο από έπιπλα
- ή να μην μένει κανείς για δυο μήνες.

Στην πρώτη περίπτωση, αδειάζεις το σπίτι από τα έπιπλα και ενώ μένεις κανονικά με τη θέρμανση ανοικτή, πληρώνεις το 30% (εδώ είναι το παλαβό).

Στη δεύτερη περίπτωση, σφραγίζεις τα σώματα, το οποίο σημαίνει ότι λείπεις και πληρώνεις το 30% (το λογικό). Στην περίπτωση αυτή η πολυκατοικία θα έχει όφελος αφού, ενώ θεωρητικά το διαμέρισμα θα είναι κλειστό, τις μέρες που θα είσαι στο σπίτι οι απώλειες θα είναι μειωμένες αφού θα χρησιμοποιείς άλλη πηγή θέρμανσης.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Για τα υπόλοιπα θέματα, θα σε παρακαλούσα να κοιτάξεις τα αντίστοιχα θέματα και αν δεν καλύπτεσαι να τοποθετήσεις εκεί τα ερωτήματα.

Γιώργος.

somi

Δημοσίευση από somi »

Ευχαριστώ, επειδή είμαι καινούργια μπορείς να μου πεις πως βρίσκω απαντήσεις σε άλλα θέματα? γιατι και το παρον μετά απο 3 μέρες το ανακάλυψα κ εκανα εγγραφή:)
Σου παραθέτω επίσης αυτολεξή τι γράφεο ο κανονισμός "διηρημένοι χώροι που παραμένουν κενοί πραγμάτων ή δεν χρησιμοποιούνται απο τους ιδιοκτήτες τους για χρονικό διάστημα πέραν των 2 μηνών και αφου κοινοποιηθεί προηγουμένως έγγραφη σχετική επιστολή προς τη διαχειριστική επιτροπή, θα μετέχουν κατά ποσοστό 30% στις περιοδικές δαπάνες κ δαπάνες ανελκυστήρα, πλην των γενικών δαπανών και των δαπανών κοινλοχρηστου ακάλυπτου στις οποίες συμμετέχει 100%"
1) σε ποιεσ ακριβως συμμετε΄χει 100 δεν καταλαβαίνω όπως το γράφε
2) επίσης αυτή τη γραπτή επιστολή θα τη στείλω ονομαστικά?και πως θα αποδείξω πως την έχω στείλει εαν την πάρουν και την πετάξουν κ ισχυριστούν πως δεν την έλαβαν ποτέ?

τέλος παρέπεμψτέ με παρακαλώ κάπου όπου μπορεί να μου λυθεί η απορία στο εξης(εαν μπορειτε):
-γραφει ο κανονισμός "ρητά συμφωνείται ότι για να επέλθει τροποποίηση του κανονισμού απαιτείται πλειψηφία 75%"
εγώ έχω ποσοστό 19%, ο 2ος 25%,3ος 35%,4ος 21%. Που σημαίνει πως ποτέ και για οτιδήποτε δε χρειάζετε να πασχίσω διότι ποτέ δε θα έχω τη παραμικρή ελπίδα. πχ τώρα που ζητώ να εφαρμοστεί το 30% μπορούν ευκολότατα να τροποποιήσουν τον κανονισμό και να μη μπορώ ούτε με άδειο διαμέρισμα να κερδίσω κάτι μιας και όπως σας έχω πει κατοικώ σε άλλη πόλη και θα φροντίσουν και για αυτό το κομμάτι του κανονισμού

_ASTERAS_

καλημερα,

1. προφανως και μονη σου δεν μπορεις να παρεις καμια αποφαση.... αυτονοητο δεν ειναι αυτο ? πρεπει προφανως να συμφωνουν και αλλοι μαζι σου για να εχεις πλειοψηφια.

2.ο κανονισμος δεν ειναι καθολου τρελος ρε παιδια.Αδειο απο επιπλα = δεν κατοικει κανεις. Πως θα μεινει καποιος σε αδειο σπιτι ???? Μην κοροιδευομαστε και μεταξυ μας τωρα....

3. Ακομα και να θεωρηθει το διαμερισμα αδειο και να μπεις σε αυτο το ειδικο καθεστος και παλι ΜΟΝΟ τα εξοδα της θερμανσης θα γλιτωσεις.....(γλιτωσεις = πληρωνεις το 30% ) .ΟΛΑ τα αλλα τα πληρωνεις κανονικα...

Αυτο που ζητας ειναι παραλογο κατα την γνωμη μου . Καταλαβαινω οτι ειναι εξοδα,αλλα ειναι δικια σου επιλογη. Αν δεν σου κανει το μερος που μενεις ,μετακομισε και βρες μια μικρη γκαρσονιερα καπου να κοιμασαι οταν γυρνας στην αθηνα , οπου τα κοινοχρηστα θα ειναι ελαχιστα.

χαιρετω
Γιωργος
www.asteras.eu

somi

Δημοσίευση από somi »

1. μονη μου σίγουρα όχι αλλα και μαζί με ένα ακόμα δεν έχω ποτε πλειοψηφία και είμαστε 4..
3. το σπιτι ειναι δικό μου οποτε δεν υπάρχει λόγος να μείνω αλλου
είπα αν υπήρχε τρόπος να μειωθούν εφόσον με διαβεβαιώνετε κ εσεις πως δεν υπάρχει τελείωσε το θέμα μου..
τώρα όσον αφορά το γράψιμο που μου κάνουν όλοι και δεν ασχολούνται με τα προβλήματα του διαμερίσματος μου και ούτε με ειδοποιούν, να φανταστώ πως ούτε εκεί μπορω να υποχρεώσω κανέναν έτσι?

ευχαριστω πάντως:)

_ASTERAS_

οχι ακριβως. Οπως εχεις υποχρεωσεις ,εχεις και δικαιωματα. Αυτα προκυπτουν μεσα απο το καταστατικο σας,που πρεπει να διαβασεις καλα ( π.χ. το πως πρεπει να ειδοποιουνται οι ιδιοκτητες για τις συνελευσεις κτλ κτλ ) αλλα και απο τους γενικοτερους νομους του κρατους ( π.χ. δεν μπορει κανεις να μπει χωρις την αδεια σου στην ιδιοκτησια σου).
Ολα αυτα πρεπει να τα ψαξεις ,αν δεν μπορεις μονη , βρες εναν δικηγορο να σου δωσει μια γνωμη .

καλο βραδυ

Γιωργος
www.asteras.eu

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”