ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα σε όλους.

Γιώργο, ο χαρακτηρισμός μου περί "παλαβού" Κανονισμού ίσως δεν είναι ο πιο σωστός.
Επίσης, έχουμε ξαναμιλήσει για την έννοια του "κλειστού" διαμερίσματος.
Και επειδή ο Κανονισμός ρυθμίζει τις σχέσεις των συνιδιοκτητών βάσει του νόμου και δεν είναι πάνω από το νόμο, ξανακοίταξα και παραθέτω απόσπασμα του Π.Δ. 27-9/7-11-85 "Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας" (ΦΕΚ 631 Δ')
3. Τρόπος Κατανομής των Δαπανών
3.1. Δαπάνες Λειτουργίας
3.1.1. Σε κτίρια χωρίς μετρητές παροχής θερμότητας, οι δαπάνες λειτουργίας κατανέμονται με τα παρακάτω ποσοστά π (%).
πλ = fλ x ελ x 100
πi = εi x 1-Σfλ x ελ / 1-Σελ x 100
όπου λ οι ιδιοκτησίες που θα είναι κλειστές τουλάχιστον για ένα μήνα και που η παροχή θέρμανσης διακόπτεται προσωρινά.
Με ποιο σκεπτικό ο συντάκτης του Κανονισμού έκανε τον ένα μήνα δύο;
Πού αναφέρεται ότι "κλειστό διαμέρισμα" νοείται το κενό επίπλων;
Υπενθυμίζεται ότι με την αγορά του διαμερίσματος έχει γίνει αποδοχή των όρων.

Θα συμφωνήσω με το Γιώργο να συμβουλευτείς δικηγόρο, όπως επίσης να μελετήσεις τον Κανονισμό.

Για τις δαπάνες στις οποίες θα μπορούσε κάποιο κλειστό διαμέρισμα να καταβάλει το 30%, έτσι όπως είναι γραμμένο, δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Οι περιοδικές δαπάνες είναι όλες ή σχεδόν όλες γενικές δαπάνες (ΔΕΗ, Νερό, καθαριότητα κλπ). Το μόνο ξεκάθαρο είναι οι δαπάνες ανελκυστήρα.
Η απόδειξη παραλαβής επιστολής είναι με αποστολή συστημένου ή ιδιοχείρως με υπογραφή του παραλήπτη σε ακριβές αντίγραφο (περισσότερα στον Κανονισμό της πολυκατοικίας).

Γιώργος.

Υ.Γ. Το forum είναι χωρισμένο σε θεματικές ενότητες. Πώς δεν μπορείς να βρεις απαντήσεις σε άλλα θέματα;

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα george ,

το ΠΔ μπορει να λεει 1 μηνα αλλα οι περισσοτεροι κανονισμοι λενε απο 2/3 μηνες και πανω οπως καλη ωρα της κοπελας και τελικα αυτο εφαρμοζεται . Αυτο οπως καταλαβαινεις στο λεω απο την εμπειρια μου .
Τωρα αν εχει νοημα να ανοιγοκλεινει το διαμερισμα ,δεν το ξερω και πρακτικα δεν μπορει και να συμβει αν θες την γνωμη μου.
Αναφορικα με τα επιπλα ,αυτο αναφερει ο κανονισμος της κοπελας αλλα και γενικα (και παλι ) οι περισσοτεροι κανονισμοι το λενε αυτο. Οτι πρεπει να ειναι αδειο το διαμερισμα για να μπορει να θεωρηθει κλειστο .

καλη κυριακη σε ολους !!!
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

PENE

ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από PENE »

Πρόκειται να εγκατασταθούμε μόνιμα στο εξωτερικό. Μου ειπανε ότι μπορώ να σφραγίσω τα σώματα θέρμανσης (κεντρική) προκειμένου νε έχω μία έκπτωση στη θερμανση. Στο καταστατικό όμως αναφέρει ότι ' της σχετικής δια την λειτουργία της κεντρικής θέρμανσης δαπάνης μετέχουν και αι κεναι και μη κατοικούμενοι ιδιοκτησίαι'. Αυτό σημαίνει καμιά έκπτωση ?
Ευχαριστω για την απάντηση σας.

_ASTERAS_

Re: ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

καλημερα,

δυστυχως ναι αυτο σημαινει .

φιλικα
Γιωργος
www.asteras.eu

PENE

Re: ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΑ ΕΞΟΔΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από PENE »

:-( :-( :-( :-(

Άβαταρ μέλους
navigation

Δημοσίευση από navigation »

οφου...οφου που λένε και στην Κρήτη (δεν ειμαι απο εκει αλλα μου ήρθε τώρα!!) ακουτε τι μου ειπανε!!! ενα διαμερισμα στην πολυκατοικία μας είναι κλειστο και το ξέρουμε όλοι μας! ο ιδιοκτητης εκανε χρήσ του σχετικου αρθρου του καταστατικού και εκλεισε τα σωματα του για τον χειμώνα! τον εβαλα τον ανθρωπο και εκανε και υπευθυνη δήλωση με όλα τα σχετικά. Και χθες ήρθε ενας αλλος ιδιοκτήτης ο οποίος μένει εδω κανονικα, στην ζυσητηση μας για αυτο το θέμα μου είπε οτι αυτό δεν είναι σωστο διοτι λέει τα σώματα του συγκεκριμένου είναι παλαιου τύπου και εχουν μόνο στην επάνω πλευρα βάνα, ενώ για να κλεισουν θα πρέπει να έχουν και απάνω και κάτω βάνα! εγω του είπα αστο να το ελεγξω και θα σου απαντήσω! Ισχύει κάτι τέτοιο?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό.
Επειδή δεν έχω το σώμα να το δω, πιστεύω ότι η βάνα που υπάρχει στο σώμα αρκεί να διακόψει την κυκλοφορία του ζεστού νερού.

Αλλά καλύτερα να μας πει και κάποιος πιο σχετικός από μένα ;-)

Άβαταρ μέλους
navigation

gtsoukn έγραψε:Δεν νομίζω να ισχύει αυτό.
Επειδή δεν έχω το σώμα να το δω, πιστεύω ότι η βάνα που υπάρχει στο σώμα αρκεί να διακόψει την κυκλοφορία του ζεστού νερού.

Αλλά καλύτερα να μας πει και κάποιος πιο σχετικός από μένα ;-)
Συμφωνώ μαζί σου, και ευχαριστω και για την απάντηση.
αλλα αν υπάρχει κάποιος πιο σχετικός ας μας απαντήση!!!

_ASTERAS_

καλημερα,

και ομως εχει δικιο αυτος που το ειπε αυτο. Διοτι το σωμα θα παιρνει νερο στην επιστροφη. Φυσικα δεν θα λειτουργει το σωμα τελεια, αλλα θα λειτουργει , οποτε στην ουσια δεν θα ειναι κλειστο. Εχει δικιο .

φιλικα
Γιωργος
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Σχεδόν κανένα παλαιό σώμα τύπου ΑΚΑΝ δεν έχει βαλβίδα και στην προσαγωγή και στην επιστροφή. Συνήθως τα σώματα αυτά έχουν βαλβίδα μόνο στην προσαγωγή. Επομένως, ο μόνος τρόπος για να απομονωθεί το σώμα είναι να κλείσουμε την βαλβίδα της προσαγωγής και να ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ την κεφάλη της βαλβίδας. Στην θεωρία το σώμα παύει να λειτουργεί αλλά στην πράξη, μια μικρή ποσότητα νερού καθώς επιστρέφει από τα άλλα διαμερίσματα θα κάνει ένα μικρό loop μέσα στο αποκλεισμένο σώμα. Επομένως, το αποκλεισμένο σώμα θα έχει λίγη απόδοση κατά τη λειτουργία του λέβητα.
Δεν έχουμε μετρήσει ποτέ την αποδόση αυτή, αλλά πιστεύω ότι δεν είναι πάνω από 10% της συνολικής απόδοσης του σώματος.
Η καλύτερη λύση είναι να κάνετε ένα μικρό μερεμέτι και να προσθέσετε βαλβίδες και στις επιστροφές των σωμάτων. Εάν πούμε ότι το σπίτι έχει 7 σώματα, τότε θέλετε 7 διακόπτες με 5 ευρώ ο ένας, άρα 35 ευρώ σε διακόπτες και το μερέμετι του υδραυλικού άλλα 140 ευρώ, άρα με 175 ευρώ είστε εντάξει.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
navigation

Τελικα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο "ρομβος..." Φώναξα και υδραυλικό και μου είπε τα ιδια!Καλα όταν το 1969 που φτιάχναν το καταστατικό δεν τα ξέραν αυτά??? :wall:

Άβαταρ μέλους
navigation

Απορία: (τι πρωτότυπο!!!!!!)
Καταρχήν καλημέρα, εχθές μου ηρθε στο μυαλό το εξής. Σε κεντρική θέρμανση μιας πολυκατοικίας ο κυκλοφορητης έχει τοποθετηθεί και είναι ρυθμισμένος έτσι ωστε να εξηπηρετεί πχ 50 σωματα! αν 2-3 διαμερίσμτα είναι κλειστά (βαση όλων των οποίων είπαμε παραπάνω) τότε κατευθείαν αφαιρούμε από τα 50 σώματα πες 10 σώματα. Ο κυκλοφορητής δεν θα παρούσιασεί πρόβλημα?

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Χωρίς τις απαιτούμενες γνώσεις, πιστεύω ότι πρόβλημα θα ήταν αν συνέβαινε το ανάποδο.
Π.χ. αν σε υφιστάμενη πολυκατοικία 3 ορόφων, με υπολογισμένο το σύστημα θέρμανσης γι' αυτές τις συνθήκες, προστεθεί ένας ακόμα όροφος χωρίς να ξαναϋπολογιστεί και να αναπροσαρμοστεί, όπου απαιτείται, το σύστημα.

Περισσότερα από τους ειδικούς, π.χ. ο Χάρης (Romvos).

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Καλή ερώτηση.

Εάν από τα 50 καλοριφέρ βγουν εκτός τα 10 τότε θα έχεις πρόβλημα. Το πρόβλημα θα είναι θόρυβος στις σωληνώσεις και στα σώματα λόγω μεγαλύτερης παροχής νερού και επομένως τα διαμερίσματα με θέρμανση θα βράσουν. Εάν παρατηρήσεις τέτοια προβλήματα τότε πας στον κυκλοφορητή και κατεβάζεις μια σκαλά (συνήθως έχουν τρεις) την λειτουργία του. Ξαναβλέπεις τι γίνεται. Εάν με μια σκάλα κάτω δεν έχεις επαρκή θέρμανση, τότε ξαναανεβάζεις τη λειτουργία του κυκλοφορητή μια σκάλα και προσπαθείς να συνηθίσεις τη νέα κατάσταση. Το πρόβλημα των αλλαγών σε αριθμό καλοριφέρ, λύνεται α) με βαλβίδα διαφορικής πίεσης ή β) με κυκλοφορητή inverter.

Εάν από τα 50 καλοριφέρ βγουν εκτός από 5 και κάτω, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

ΥΓ: Το πρόβλημα της υψηλής παροχής του νερού έχει ως αποτέλεσμα πολύ (μα πολύ) γρήγορη φθορά των καλοριφέρ.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Άβαταρ μέλους
navigation

Ευχαριστώ πολύ Χαρη!

Απάντηση