ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
dimitrafish

Re: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από dimitrafish »

καλημερα
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μενω σε μια πολυκατοικια 6 διαμερισματων ολα του ιδιου ιδιοκτητη στα 2 μενει αυτος ια η οικογενεια του στα αλλα δυο εγω και αλλος ενασ ενοικιατσης και αλλα δυο κλειστα
διαχειριστης ενοειτε ο κος.γιαννης
δεν υπαρχει καταστατικο πολυατοικιασ οπως μου χε πει πριν χρονια.
το ποσοστο για τα εξοδα πετρελαιου για κλειστα διαμερισματα βαρενουν τον ενοικιαστη η τον ιδικτητη
δεν ειναι παραλογο για ενα σπιτι του '70 17τμ να πληρωνω 81 ευρω κοινοχρηστα?με δυο ωρες καλοριφερ?
επισης αθαριστρια ειχαμε μεχρι τον οκτοβριο μετα την εδιωξαν και ευτυχως αφου για μια σκαλα την πληρωναμε 60 ευρω και αουσιαστικα καθαριζε το σπιτι του κου.γιαννη.
αλλα τωρα εβαλε και δωρο χριστουγεννων στα κοινοχρηστα για την καθαριστρια 40 ευρω....
η κατασταση ειναι απελπιστικη και θα εφευγα αλλα δεν εχω βρει φθηνες γκαρσονιερες...

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GoldenFS »

dimitrafish έγραψε:καλημερα
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μενω σε μια πολυκατοικια 6 διαμερισματων ολα του ιδιου ιδιοκτητη στα 2 μενει αυτος ια η οικογενεια του στα αλλα δυο εγω και αλλος ενασ ενοικιατσης και αλλα δυο κλειστα
διαχειριστης ενοειτε ο κος.γιαννης
δεν υπαρχει καταστατικο πολυατοικιασ οπως μου χε πει πριν χρονια.
το ποσοστο για τα εξοδα πετρελαιου για κλειστα διαμερισματα βαρενουν τον ενοικιαστη η τον ιδικτητη
δεν ειναι παραλογο για ενα σπιτι του '70 17τμ να πληρωνω 81 ευρω κοινοχρηστα?με δυο ωρες καλοριφερ?
επισης αθαριστρια ειχαμε μεχρι τον οκτοβριο μετα την εδιωξαν και ευτυχως αφου για μια σκαλα την πληρωναμε 60 ευρω και αουσιαστικα καθαριζε το σπιτι του κου.γιαννη.
αλλα τωρα εβαλε και δωρο χριστουγεννων στα κοινοχρηστα για την καθαριστρια 40 ευρω....
η κατασταση ειναι απελπιστικη και θα εφευγα αλλα δεν εχω βρει φθηνες γκαρσονιερες...
Καλημέρα,

Όσο αφορά το ποσοστό (πάγιο) πετρελαίου αυτό το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης του κλειστού διαμερίσματος και όχι ο ενοικιαστής.

Τα κοινόχρηστά σου ακούγονται αρκετά. Οι 2 ώρες θέρμανσης που ανέφερες είναι σύνολο για τον μήνα ή 2 ώρες την ημέρα?
Επίσης, ο διαχειριστής, κος Γιάννης, βγάζει ο ίδιος τα κοινόχρηστα ή κάποια εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων?

Για το κόστος καθαρισμού της σκάλας εξαρτάται από διάφορους παράγοντες όπως εάν είναι ασφαλισμένη η καθαρίστρια ή οποία έχει βαρέα ένσημα, εάν τα υλικά καθαρισμού συμπεριλαμβάνονται στην τιμή, πόση ώρα χρειάζεται να καθαριστεί ο χώρος λόγω μεγέθους, την συχνότητα ανά βδομάδα και εάν η τιμή συμπεριλαμβάνει το ΦΠΑ. Πάντως τα 60€ δεν είναι μία τραγική τιμή και σίγουρα τα 40€ είναι πολύ καλή τιμή και αποκλείεται να συμπεριλαμβάνει τα παραπάνω που ανέφερα. Δεν βγαίνει οικονομικά.
Golden Facility Solutions
Έκδοση Κοινοχρήστων & Διαχείριση Κτιρίων
Καθαρισμοί - Απολυμάνσεις - Συντηρήσεις Κήπων
Web:http://www.golden-fs.com

dimitrafish

Δημοσίευση από dimitrafish »

συγνωμη που ξαν αρωταω αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
στα κοινοχρηστα αναφερει τα εξοδα πετρελαιου εξοδα καθαριστριας και σε ενα σημειο γραφει ποσοστο συμμετοχης για κλειστα διαμερισματα 30 τοισ εκατο = ταδε ποσο και το προσθετει στα δικα μου εξοδα..ειμαι αναγκασμενη εγω ως ενοικιαστρια να το πληρωσω βασει καποιου νομου?αν καταλαβα ειναι εξοδα του ιδιοκτητη.υπαρχει καπου γραπτα οτι ειναι εξοδα του ιδιοκτητη να του το δωσω ?
εταιρει βγαζει τα κοινοχρηστα αλλα τους πηρα τηλεφωνο και δεν ηξεραν τιποτα μου ειπαν εμας αυτα μας δινει ο διαχειριστης αυτα τυπωνουμε.
επισης η καθαριστρια ανασφαλιστη ηταν και την εδιωξε τωρα που του εμειναν ολα ανοικιαστα.
αλλα και παλι δωρο ενω εχει φυγει απο τον οκτωβριο?
γενιακ ειναι παρα πολλα τα κοινοχρηστα και καθε φορα κατι βρισκει και προσθετει...

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Η αναλογία των κλειστών διαμερισμάτων βαρύνει τους ενοίκους των διαμερισμάτων, όποιος κι αν είναι αυτός, ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής.
Τα έξοδα αυτά αφορούν στη λειτουργία της θέρμανσης και δεν μπορεί να βαρύνουν τον ιδιοκτήτη.

PENE

Δημοσίευση από PENE »

Καλησπέρα, εχω λιγο μπερδευτεί:
μένουμε στο εξωτερικό. Κλείσαμε το καλοριφέρ παρουσία του διαχειριστή (κεντρική θέρμανση) και δεν πληρώνουμε για τη θέρμανση στηριζόμενοι στην καλή θέληση των υπολοίπων κατοίκων της πολυκατοικίας (τ ο καταστατικό μας αναφέρει κάποια ποσοστά απαλλαγής).
Ομως τι ειναι ακριβώς το κλειστό διαμέρισμα? Ποιος το ορίζει μόνο το καταστατικό ή υπάρχει νομοθεσία του κράτους... σκεφτόμαστε να κόψουμε νερό και Δεη. Δηλώνεται και στην εφορία αυτό, για να υπάρχει ελάφρυνση στην εφορία..... :help:

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

dimitrafish έγραψε:συγνωμη που ξαν αρωταω αλλα δεν εχω καταλαβει κατι.
στα κοινοχρηστα αναφερει τα εξοδα πετρελαιου εξοδα καθαριστριας και σε ενα σημειο γραφει ποσοστο συμμετοχης για κλειστα διαμερισματα 30 τοισ εκατο = ταδε ποσο και το προσθετει στα δικα μου εξοδα..ειμαι αναγκασμενη εγω ως ενοικιαστρια να το πληρωσω βασει καποιου νομου?αν καταλαβα ειναι εξοδα του ιδιοκτητη.υπαρχει καπου γραπτα οτι ειναι εξοδα του ιδιοκτητη να του το δωσω ?
εταιρει βγαζει τα κοινοχρηστα αλλα τους πηρα τηλεφωνο και δεν ηξεραν τιποτα μου ειπαν εμας αυτα μας δινει ο διαχειριστης αυτα τυπωνουμε.
επισης η καθαριστρια ανασφαλιστη ηταν και την εδιωξε τωρα που του εμειναν ολα ανοικιαστα.
αλλα και παλι δωρο ενω εχει φυγει απο τον οκτωβριο?
γενιακ ειναι παρα πολλα τα κοινοχρηστα και καθε φορα κατι βρισκει και προσθετει...

Το πάγιο το πληρώνει αυτός που μένει στο διαμέρισμα. Ο ιδιοκτήτης όπως είπες που έχει κλειστά τα διαμερίσματά του (αυτά που είναι ξενοίκιαστα) πληρώνει ο ίδιος το πάγιο.

Ως ενοικιάστρια είσαι αναγκασμένη να πληρώσεις το πάγιο.

Όσο αφορά την καθαρίστρια έχεις το δικαίωμα να μην πληρώνεις εφόσον δεν υπάρχει απόδειξη για κάποια υπηρεσία.
Το πρόβλημα που βασικά αντιμετωπίζεις είναι πως είναι ένας ιδιοκτήτης και κάνει ότι θέλει.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

PENE έγραψε:Καλησπέρα, εχω λιγο μπερδευτεί:
μένουμε στο εξωτερικό. Κλείσαμε το καλοριφέρ παρουσία του διαχειριστή (κεντρική θέρμανση) και δεν πληρώνουμε για τη θέρμανση στηριζόμενοι στην καλή θέληση των υπολοίπων κατοίκων της πολυκατοικίας (τ ο καταστατικό μας αναφέρει κάποια ποσοστά απαλλαγής).
Ομως τι ειναι ακριβώς το κλειστό διαμέρισμα? Ποιος το ορίζει μόνο το καταστατικό ή υπάρχει νομοθεσία του κράτους... σκεφτόμαστε να κόψουμε νερό και Δεη. Δηλώνεται και στην εφορία αυτό, για να υπάρχει ελάφρυνση στην εφορία..... :help:

Το κλειστό διαμέρισμα θεωρείτε αυτό το οποίο δεν μένει κάποιος ή και δεν μένει μόνιμα. Συνηθίζεται όμως βάση καταστατικού να πληρώνει πάγιο και ας έχει αποσυνδεθεί από το καλοριφέρ.

Το καταστατικό θεωρείτε νόμος διότι στην αγορά του ακινήτου το έχεις υπογράψει και συμφωνήσει μέσο του συμβολαίου σου.

Όσο για την διακοπή ΕΥΔΑΠ και ΔΕΗ δεν νομίζω πως χρειάζεται να δηλωθεί στην εφορία.

theofanis21

Δημοσίευση από theofanis21 »

Να ρωτησω κι εγω κατι απτη μερια μου;επειδη το πετρελαιο θα φτασει το 1.50 ευρω ζητησα σημερα απο το διαχειριστη να σφραγισω τα σωματα και μου ειπε οτι δεν το επιτρεπει το καταστατικο παρα μονο αν φυγεις απο το σπιτι.και του λεω μα τι λογικη ειναι αυτη;δηλαδη τι διαφορα εχει αν εγω μενω μεσα ή οχι;δημιουργειται προβλημα στις σωληνωσεις και στα υπολοιπα διαμερισματα πανω και κατω απο μενα μου απαντησε.συν το οτι ο διαχειριστης με αποφαση καποιων γεροντων που ειναι οι πιο παλιοι εδω μεσα πληρωνεται απτα κοινοχρηστα και με 500 ευρω το μηνα την οποια αποφαση εχουν [ερασει στο καταστατικο κανονικα.και επειδη μου βρωμαει παρα πολλυ το ολο πραμα σκεφτομαι τωρα που ειναι νωρις να παω σε καποιο δικηγορο για να δω τι μπορω να κανω.γιατι εδω που μενω ειμαστε 26-30 διαμερισματα εκ των οποιων 3-4 ειναι κλειστα και μεσα σε ενα χρονο ειχαν φερει οπως τουλαχιστον γραφανε τα κοινοχρηστα 8!!! και κατι τονους πετρελαιο.και το αστειο ειναι οτι κανενας μα κανενας δεν μιλαει!!!!και οποτε ελεγα στο διαχειριστη να βαζουν το καλοριφερ πιο λιγες ωρες γιατι το βαζανε και 8 ωρες την ημερα και 9 πολλες φορες... η απαντηση ηταν οτι φωναζουν οι ταδε παππουδες γιατι κρυωνουν πολλυ και πληρωνουν και πολλυ.μιλαμε για την απολυτη παρανοια ισως και παρανομια.μπορω λοιπον να παω σε καποιο δικηγορο να δω τι μπορω να κανω;α! σημειωτεον οτι ειμαι ιδιοκτητης του διαμερισματος.ευχαριστω πολλυ.

taz

Δημοσίευση από taz »

Καλώς ήρθες στο forum. Αν θέλεις κάνε ένα search πρωτού γράψεις κάποιες ερωτήσεις σου, συνήθως θα βρεις πολλές απαντήσεις αφού τα περισσότερα θέματα και προβλήματα είναι συχνά και κοινά. Εγώ προσωπικά έχω γράψει σχετικά για το σφράγισμα αρκετές φορές, πχ εδώ

Ο δικηγόρος θα σου πει οτι ο διαχειριστής από τον νόμο πρόκειται για άμισθη εντολή. Μερικές φορές εγκρίνεται μόνο ένα μικρoποσόν (πχ 10-20 ευρώ) για διάφορα έξοδα διαχειριστή... υπόθετω οτι τα 500€ είναι και μαύρα, σωστά; Σταμάτα να τα πληρώνεις, και αν θες να το τραβήξεις τράβα του μια καταγγελία... ομοίως αν νομίζεις οτι τσεπώνει λεφτά, μην πληρώνεις για δαπάνες που δεν έχουν νόμιμες αποδείξεις.

Και στην δικιά μου πολυκατοικία 15 χρόνια είχαμε τον ίδιο διαχειριστή, δεν μιλούσε κανείς, και ανεχόμασταν πολλά και διάφορα, ώσπου ανέλαβα εγώ και άρχισα να βάζω μια τάξη, και ένα χρόνο τώρα γλύτωσε πραγματικά η τσέπη μου και όχι μόνο αυτό. Υποθέτω από τα λεγόμενα σας οτι και άλλοι συμφωνούν με εσάς για τις σπατάλες που γίνονται. Ξέροντας το προβλήματα, έχετε σκεφτεί να αναλάβετε εσείς διαχειριστής μήπως γίνει μια καλύτερη διαχείριση στην πολυκατοικία;

Τέλος μια παράκληση... το μήνυμα σας δεν διαβάζεται εύκολα, βγάζει μάτια, αφιέρωστε 2 λεπτάκια παραπάνω αν μπορείτε να το κάνετε πιο ευκολοδιάβαστο με παραγράφους και με διαστήματα μετά τα σημεία στίξης... ;-)

dimtountas

Δημοσίευση από dimtountas »

Όταν δέν μένεις μόνιμα θεωρείτε ΚΛΕΙΣΤΟ.
Είναι τόσο απλό!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimtountas την Τετ Ιαν 16, 2013 10:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
GoldenFS
Επικοινωνία:

dimtountas έγραψε:Όταν δέν μένεις μόνιμα θεωρείτε ΚΛΕΙΣΤΟ.
Είναι τόσο απλό!
Κλειστό μπορεί να είναι αλλά κοινόχρηστα συνεχίζεις να πληρώνεις. Για να θεωρηθεί κλειστό χωρίς την υποχρέωση προς κοινόχρηστα και θέρμανση πρέπει να ψηφιστεί με ομόφωνη απόφαση από όλους τους ιδιοκτήτες.

randaplan

KLEISIMO 8ERMANSEIS SE KATOIKIMENO DIAMERISMA

Δημοσίευση από randaplan »

GEIA SAS.... ZO SE ENA DIAMERISMA OS ENOIKIASTHS TO OPIO EINAI ARKETA PALAIO KAI EXEI OS SUNEPIA OI 8ERMIKES APOLIES NA EINAI TERASTIES.... ME LIGA LOGIA HTE ANABEI TO KALORIFER HTE DEN ANABEI GIA MENA EINAI TO IDIO.... H 8ERMANSH TIS POLUKATHKIAS EINAI KENTRIKI KA8OTI PALAIA KAI TA EKSODA GIA FYSIKO AERIO MOU FENONTAIO POLLA KAI SUXRONOS DEN MOU PROSFEROUN KAI TIPOTA KA8OS OSO KAI NA ANABEI TA PARA8URA MPAZOUN TOSO POU EINAI ANOFELO..... SE MIA GENIKI SUNELEUSH POU EGINE ZHTHSA LOIPON NA MOU SFRAGISOUN TA SOMATA KAI NA PLHRONO MONO PAGIO. MOU APANTHSAN POS DEN GINETE NA SFRAGISTOUN TA SOMATA SE ANOIXTO DIAMERISMA. ISXIEI??? MPORO NA KANO KATI ETSI OSTE NA MHN EPIBARINOME ME OLO TO POSO TIS 8ERMANSEIS TON KOINOXRISTON??

EYXARISTO PROKATABOLIKA!!!

Άβαταρ μέλους
navigation

Re: KLEISIMO 8ERMANSEIS SE KATOIKIMENO DIAMERISMA

Δημοσίευση από navigation »

randaplan έγραψε:GEIA SAS.... ZO SE ENA DIAMERISMA OS ENOIKIASTHS TO OPIO EINAI ARKETA PALAIO KAI EXEI OS SUNEPIA OI 8ERMIKES APOLIES NA EINAI TERASTIES.... ME LIGA LOGIA HTE ANABEI TO KALORIFER HTE DEN ANABEI GIA MENA EINAI TO IDIO.... H 8ERMANSH TIS POLUKATHKIAS EINAI KENTRIKI KA8OTI PALAIA KAI TA EKSODA GIA FYSIKO AERIO MOU FENONTAIO POLLA KAI SUXRONOS DEN MOU PROSFEROUN KAI TIPOTA KA8OS OSO KAI NA ANABEI TA PARA8URA MPAZOUN TOSO POU EINAI ANOFELO..... SE MIA GENIKI SUNELEUSH POU EGINE ZHTHSA LOIPON NA MOU SFRAGISOUN TA SOMATA KAI NA PLHRONO MONO PAGIO. MOU APANTHSAN POS DEN GINETE NA SFRAGISTOUN TA SOMATA SE ANOIXTO DIAMERISMA. ISXIEI??? MPORO NA KANO KATI ETSI OSTE NA MHN EPIBARINOME ME OLO TO POSO TIS 8ERMANSEIS TON KOINOXRISTON??

EYXARISTO PROKATABOLIKA!!!
Καταρχήν 1ο λάθος τα γκρινκλις......2ο λάθος τα κεφαλαία!!!!!!! :-D
Όσο για τα ερωτήματα σου έχουν απαντηθεί πιο πάνω.... :lol: :lol: :lol:

Sofia_

Δημοσίευση από Sofia_ »

Καλησπερα σας,

μένω και εγω σε ενα διαμερισμα σαν ένοικος.. η πολυκατοικία εχει περίπου 16 διαμερίσματα εκ των οποίον τα 3 ειναι κλειστά εδω και ενα χρονο... τα κοινόχρηστα τα βγαζει μια εταιρία και οχι η διαχείριση της πολυκατοικίας...
Αυτο που με προβλημάτισε ειναι οτι στο χαρτί γράφει "επιβάρυνση λόγω κλειστών διαμερισμάτων" και το ποσό ειναι περίπου 15 20 ευρω το μηνα... (τους μηνες που βαζουμε πετρέλαιο εννοείτε)

κατι τέτοιο ειναι λογικό...?? Κανονικά η επιβάρυνση δεν πρέπει να ειναι στους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων αυτων..??
μπορω να κανω κατι? η ειμαι αναγκασμένη να πληρώνω ενα 20αρικο εξτρα καθε φορα που έρχονται τα κοινόχρηστα?

Σας ευχαριστω πολυ...

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Σοφία καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα.

Η χρέωση αυτή είναι των ενοίκων, είτε είναι ιδιοκτήτες, είτε ενοικιαστές.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”