ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Sofia_

Re: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από Sofia_ »

καλώς σας βρήκα :-D

σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση σου... μακαρι να μπορουσε να αλλαξει αυτο... :-?

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

dimitrafish έγραψε:καλημερα
θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μενω σε μια πολυκατοικια 6 διαμερισματων ολα του ιδιου ιδιοκτητη στα 2 μενει αυτος ια η οικογενεια του στα αλλα δυο εγω και αλλος ενασ ενοικιατσης και αλλα δυο κλειστα
διαχειριστης ενοειτε ο κος.γιαννης
δεν υπαρχει καταστατικο πολυατοικιασ οπως μου χε πει πριν χρονια.
το ποσοστο για τα εξοδα πετρελαιου για κλειστα διαμερισματα βαρενουν τον ενοικιαστη η τον ιδικτητη
δεν ειναι παραλογο για ενα σπιτι του '70 17τμ να πληρωνω 81 ευρω κοινοχρηστα?με δυο ωρες καλοριφερ?
επισης αθαριστρια ειχαμε μεχρι τον οκτοβριο μετα την εδιωξαν και ευτυχως αφου για μια σκαλα την πληρωναμε 60 ευρω και αουσιαστικα καθαριζε το σπιτι του κου.γιαννη.
αλλα τωρα εβαλε και δωρο χριστουγεννων στα κοινοχρηστα για την καθαριστρια 40 ευρω....
η κατασταση ειναι απελπιστικη και θα εφευγα αλλα δεν εχω βρει φθηνες γκαρσονιερες...
αγαπητη φιλη. ποια η πολη-περιοχη σου που δεν μπορεις γκαρσονιερα και μαλιστα φθηνη?

Velerefontis

Δημοσίευση από Velerefontis »

Καλησπέρα και απο εμένα.

Θα ήθελα να υποβάλλω και εγώ μια ερώτηση. Έχω ένα διαμέρισμα κλειστό. Έχω διακόψει ΔΕΗ και ατομικό φυσικό αέριο. Θα ήθελα να μάθω, σε μια πολυκατοικία που δεν έχει κανονισμό, υποχρεούμαι κάθε μήνα να πληρώνω κοινόχρηστα, και σε ποια αναλογία? Δηλαδή μπορώ να μην πληρώνω το κόστος της συντήρησης του ασανσέρ ή την καθαρίστρια ή το κοινόχρηστο φως π.χ?

Ευχαριστώ πολύ

Αποστόλης.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Αποστόλη καλημέρα και καλωσήρθες.

Το "κλειστό" διαμέρισμα αναφέρεται σε εκπτώσεις μόνο στη θέρμανση και γι' αυτό είναι σ' αυτή την ενότητα.
Σε όλες τις άλλες κοινόχρηστες δαπάνες συμμετέχεις κανονικά γιατί π.χ. και την πολυκατοικία τη θέλεις καθαρή και το ασανσέρ να λειτουργεί.

Γιώργος.

Sofaki_13

Δημοσίευση από Sofaki_13 »

Καλημέρα!
Είμαι καινούρια διαχειρίστρια και έχω τα εξής προβληματάκια. :wall:
1) Ένα διαμέρισμα είχε πιάσει φωτιά πριν από δύο χρόνια και είχαν σπάσει τα σώματα, οπότε η ένοικος τα έβγαλε τελείως. Είναι υποχρεωμένη να πληρώνει όλα τα κοινόχρηστα (έχουμε κεντρική θέρμανση) ή απαλάσσεται από κάποια από αυτά(κάποιοι άλλοι ένοικοι, ανάμεσά τους και η προηγούμενη διαχειρίστρια υποστηρίζουν πως πρέπει να τα πληρώνει όλα);
Τον κανονισμό της πολυκατοικίας κάποιοι τον κρατάνε 'κρυφό'!
2) Ένας ιδιοκτήτης έχει σφραγίσει τα σώματα γιατί δεν μένει εδώ, και πληρώνει μονο ένα ποσοστό. Έρχεται όμως η κόρη του ή κάποια φίλη της και μένουν συχνά πυκνά. Θα πρέπει να το 'ανοίξω' το σπίτι στα κοινόχρηστα;

Ευχαριστώ πολύ :)

LouLou

Κλειστό διαμέρισμα χωρίς καλοριφέρ

Δημοσίευση από LouLou »

Καλησπέρα!
Είμαι μόνιμη κάτοικος εξωτερικού και διαθέτω ένα διαμέρισμά στον 4ο (τελευταίο) όροφο. Μέχρι φέτος είχα απομονώσει τα καλοριφέρ μου και συμμετείχα στο ποσοστό που προβλέπει το καταστατικό για την περίπτωσή μου. Φέτος το καλοκαίρι αποφάσισα να τα βγάλω τελείως ώστε να μην χρεώνομαι καθόλου, αλλά τώρα οι υπόλοιποι ένοικοι απαιτούν να συνεχίσω να πληρώνω το ποσοστό που πλήρωνα και πρίν, καθός στο ΦΕΚ 631 του 85 προβλεπετε τι γίνεται σε περίπτωση που βάλω άλλη κεντρική θέρμαση ενώ εγώ δεν έχω καθόλου!
Ξέρετε αν αναφέρετε κάτι σε κάποιον νόμο? Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μένω στο διαμέρισμα (μονο το καλοκαίρι) και ότι δεν περνάνε ούτε σώματα ούτε σωλήνες από αυτο!
Ευχαριστώ πολύ!

eytyxios_pap

δεν εχο καλοριφερ αλλα με βαζουν να πληρωσω

Δημοσίευση από eytyxios_pap »

Καλημερα σε ολους ,αν μπορει και γνωριζει καποιος ας μου πει σας παρακαλω,

Νοικιαζω ενα δομα στο οποιο δεν εχει σωματα ουτε σωληνωσεις για καλοριφερ απο οτι μου ειπαν ειχε πριν το 2000 αλλα τα βγαλαν ολα ,το θεμα ειναι οτι μου το θεωρουν κλειστο διαμερισμα και με βαζουν να πληρωσω το 50% απο οτι θα πληρωνα αν ειχα σωματα,βεβαια ειναι του ιδιοκτητη αυτα τα εξοδα αλλα μεχρι στιγμης τα πληρωνω εγω, τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις και τι ισχυει βαση νομου ,γιατι δεν γινεται να πληρωνω εγω πετρελαιο για να ζεστενονται οι αλλοι, ολα τα αλλα τα κοινοχροιστα τα πληρωνω κανονικα οπως και το αποθεματικο τον μηνα.

xsterg

Re: Κλειστό διαμέρισμα χωρίς καλοριφέρ

Δημοσίευση από xsterg »

LouLou έγραψε:Καλησπέρα!
Είμαι μόνιμη κάτοικος εξωτερικού και διαθέτω ένα διαμέρισμά στον 4ο (τελευταίο) όροφο. Μέχρι φέτος είχα απομονώσει τα καλοριφέρ μου και συμμετείχα στο ποσοστό που προβλέπει το καταστατικό για την περίπτωσή μου. Φέτος το καλοκαίρι αποφάσισα να τα βγάλω τελείως ώστε να μην χρεώνομαι καθόλου, αλλά τώρα οι υπόλοιποι ένοικοι απαιτούν να συνεχίσω να πληρώνω το ποσοστό που πλήρωνα και πρίν, καθός στο ΦΕΚ 631 του 85 προβλεπετε τι γίνεται σε περίπτωση που βάλω άλλη κεντρική θέρμαση ενώ εγώ δεν έχω καθόλου!
Ξέρετε αν αναφέρετε κάτι σε κάποιον νόμο? Να ξεκαθαρίσω ότι δεν μένω στο διαμέρισμα (μονο το καλοκαίρι) και ότι δεν περνάνε ούτε σώματα ούτε σωλήνες από αυτο!
Ευχαριστώ πολύ!
αγαπητη φιλη,
η παρανομη εισαι εσυ. ειτε τα εχεις κλειστα, ειτε τα ξηλωσεις τελειως πληρωνεις το ποσοστο που πληρωνες εσυ. το αν μενεις μονο το καλοκαιρι εκει η μενεις μια ωρα τον χρονο δεν εχει σημασια. εφ οσον εχεις επιπλα το διαμερισμα θεωρειται κατοικησιμο. το να μην εχεις καθολου θερμανση δεν παιζει. θα πρεπει να βγαλεις με δικα σου εξοδα νεα μηχανολογικη μελετη οπου να δειξεις την νεα κυρια πηγη θερμανσης σου. κλιματιστικα και φορητες σομπες δεν θεωρουνται κυριες πηγες θερμανσης συμφωνα με τον νομο.
συμμορφωσου λοιπον με αυτα που σου λενε οι υπολοιποι. σε αυτο που λενε ειναι σωστοι.

xsterg

Re: δεν εχο καλοριφερ αλλα με βαζουν να πληρωσω

Δημοσίευση από xsterg »

eytyxios_pap έγραψε:Καλημερα σε ολους ,αν μπορει και γνωριζει καποιος ας μου πει σας παρακαλω,

Νοικιαζω ενα δομα στο οποιο δεν εχει σωματα ουτε σωληνωσεις για καλοριφερ απο οτι μου ειπαν ειχε πριν το 2000 αλλα τα βγαλαν ολα ,το θεμα ειναι οτι μου το θεωρουν κλειστο διαμερισμα και με βαζουν να πληρωσω το 50% απο οτι θα πληρωνα αν ειχα σωματα,βεβαια ειναι του ιδιοκτητη αυτα τα εξοδα αλλα μεχρι στιγμης τα πληρωνω εγω, τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις και τι ισχυει βαση νομου ,γιατι δεν γινεται να πληρωνω εγω πετρελαιο για να ζεστενονται οι αλλοι, ολα τα αλλα τα κοινοχροιστα τα πληρωνω κανονικα οπως και το αποθεματικο τον μηνα.
ισχυει οτι ειπα παραπανω. με την διαφορα οτι το προβλημα ειναι δικο σου και του ιδιοκτητη και οχι με την υπολοιπη πολυκατοικια. τα αλλα διαμερισματα λενε το σωστο. την λαμογια την εχει κανει ο ιδιοκτητης του διαμερισματος σου. το διαμερισμα πρεπει να πληρωσει το ποσοστο στην θερμανση του. αυτο το ποσοστο ας το επιβαρυνθει ο ιδιοκτητης. εκτος και αν ξαναβαλει τα σωματα στην θεση του οποτε θα πρεπει να πληρωνεις εσυ για θερμανση ολο το ποσο που σου αναλογει.

sofia9597

Δημοσίευση από sofia9597 »

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.
Το δικό μου πρόβλημα ως διαχειρίστρια είναι το εξής:
Η πολυκατοικία μας έχει 9 διαμερίσματα και είναι του 1980. Ο κανονισμός είναι παλιός και η παράγραφος η σχετική με τα κλειστά διαμερίσματα και το δικαίωμά τους να συμμετέχουν στη δαπάνη πετρελαίου κατά 40% είναι πανομοιότυπη με αυτήν που αναρτήσατε το 2008 όταν ξεκίνησε αυτό το θέμα συζήτησης (να μην κατοικείται για ένα διάστημα, να είναι κενό κ.λπ.).
Ο ιδιοκτήτης του μοναδικού διαμερίσματος του ρετιρέ ζήτησε στη γ.σ. να κατοικεί μεν αλλά να ταπωθούν τα σώματα ενώπιον του διαχειριστή και να πληρώνει μόνο το πάγιο.
Στα πλαίσια των δύσκολων καιρών που ζούμε η γ.σ. συμφώνησε κατά πλειοψηφία. Εξάλλου ο τεχνικός που ρωτήσαμε μας είπε ότι θα μας έρθει μία η άλλη διότι ο καυστήρας θα καταναλώνει λιγότερο πετρέλαιο.
Δύο συνιδιοκτήτες που δημιουργούν συνεχώς προβλήματα, εκ των οποίων ο ένας δεν παρέστη στη γ.σ. και ο άλλος απλώς ήρθε μας αναστάτωσε γενικώς και έφυγε χωρίς να υπογράψει, απειλούν ότι θα με μηνύσουν διότι στη γ.σ. πάρθηκε απόφαση για θέμα που δεν ορίζει ο κανονισμός.
Τελικά έχει καμιά ισχύ η απόφαση μιας γ.σ. με πλειοψηφία ή μπορεί όντως να βρω τον μπελά μου;;;
Επιτρέψτε μου και μια ερώτηση εκτός θέματος που μου δημιουργήθηκε καθώς έγραφα. Επιτρέπεται ένας συνιδιοκτήτης να παρευρίσκεται στις γ.σ., να φεύγει όποτε θέλει και να μην υπογράφει;;; Πως αντιμετωπίζεται μια τέτοια κατάσταση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Να είστε καλά!

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Γεια σου Σοφία και καλώς ήλθες στο forum.

Ο κανονισμός σε γενικές γραμμές ρυθμίζει θέματα, τα οποία δεν ρυθμίζονται από την νομοθεσία. Επομένως αποτελεί συνέχεια της νομοθεσίας και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντίκειται αυτής.
Ο δικός σας κανονισμός του 1980 είναι μάλλον παρωχημένος, τουλάχιστον σε ότι αφορά τη θέρμανση και ίσως χρειάζεται να γίνει πιο ευέλικτος.

Βάσει του Π.Δ. 27-9/7-11-85 (ΦΕΚ 631 Δ') Άρθρο 1 παρ. 3.3.1 «Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας», αν το προβλέπει ο κανονισμός, αυτός που αποκόπτεται από την κεντρική θέρμανση μπορεί να απαλλαγεί ακόμη και από το πάγιο, με ορισμένες βέβαια προϋποθέσεις.
Συγκεκριμένα αν ο ενδιαφερόμενος έχει μόνιμη κύρια πηγή θέρμανσης το φυσικό αέριο, τότε δεν πληρώνει ούτε το πάγιο (40% στην περίπτωσή σας), ανεξάρτητα από το τι γράφει ο κανονισμός.
Εάν έχει άλλη πηγή θέρμανσης, πρέπει να εφαρμοσθεί ο κανονισμός.
Για περισσότερα δες εδώ:
viewtopic.php?f=10&t=41&start=165#p9793
Κατά συνέπεια, αν ο ενδιαφερόμενος θερμαίνεται με άλλη πηγή θέρμανσης πλην των αερίων καυσίμων, παραβήκατε τον κανονισμό, γι αυτό η απόφασή σας είναι παράτυπη και κατά συνέπεια μπορεί να προσβληθεί.

Μπορείτε όμως μετά από Γ.Σ. να προχωρήσετε σε τροποποίηση του κανονισμού, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Συγκεκριμένα για να πάτε δικαστικά για τροποποίηση κανονισμού απαιτείται τουλάχιστον το 65% των ψήφων βάσει του άρθρου 9 του Ν.1562/1985. Για λεπτομέρειες δες εδώ: viewtopic.php?f=1&t=39&start=135#p11440
Για τροποποίηση κατόπιν συνεννόησης χρειάζεται παμψηφία.

Ο συνιδιοκτήτης που αποχώρησε θα γραφεί στα πρακτικά της Γ.Σ. ωε αρχικά παρών, στη συνέχεια θα γραφεί ότι αποχώρησε και σίγουρα δεν συμμετέχει στην ψηφοφορία, αφού κατέθεσε μόνο γνώμη και δεν ψήφισε.

Χαιρετώ, Δημήτρης

sofia9597

Αγαπητέ Δημήτρη,

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις συμβουλές σου.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση ισχύουν τα εξής:
α) Δεν τίθεται θέμα να μην πληρώνεται το πάγιο (40%).
β) Δεν πρόκειται να υπάρξει εναλλακτική πηγή θέρμανσης. Το συγκεκριμένο ρετιρέ ανήκει κατά το ήμισυ σε μία ηλικιωμένη κυρία 90 ετών, η οποία κατοικεί κυρίως στο σπίτι της κόρης της (δηλαδή αλλού) και κατά το υπόλοιπο ήμισυ στην κόρη της (που όπως προανέφερα κατοικεί αλλού). Η ηλικιωμένη κυρία θέλει να έρχεται στο διαμέρισμα κάποιες φορές χωρίς να χρησιμοποιεί θέρμανση.
γ) Το ρετιρέ έχει παλαιό σχεδιασμό, που σημαίνει τεράστια βεράντα και τα 2 διαμερίσματα του αμέσως κατώτερου ορόφου δεν θα πληγούν ιδιαίτερα από την έλλειψη θέρμανσης, διότι ούτως ή άλλως ένα μεγάλο μέρος τους είναι μόνιμα εκτεθειμένο λόγω της βεράντας αυτής. Παράλληλα έχουν υπογράψει υπέρ της απαλλαγής.
δ) Με την απομόνωση των σωμάτων δεν θα ανεβαίνει το νερό παραπάνω μιας και πρόκειται για τον τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας.

Σύμφωνα με αυτά τα πιο λεπτομερή στοιχεία πιστεύετε ότι δεν μετράει η πλειοψηφία της γ.σ. και υπερτερεί ο κανονισμός;;;
Μπορούν οι κακόβουλοι να δημιουργήσουν πρόβλημα στον διαχειριστή (δηλ. εμένα);;;
Θα είχε κάποιο αποτέλεσμα να συμβουλευτεί δικηγόρο η ενδιαφερόμενη;;;

Η περίπτωσή μας ανήκει στο 1% των μη συνηθισμένων περιπτώσεων που ζητείται απαλλαγή όχι γιατί υπάρχει πρόθεση να χρησιμοποιηθεί άλλη πηγή ενέργειας, αλλά γιατί μια γιαγιά θέλει να πηγαίνει σε μια συγκεκριμένη εκκλησία και να περνάει από το διαμέρισμα για λίγες ώρες!

Αν, παρόλα αυτά, είμαστε υποχρεωμένοι να τηρήσουμε τον "παρωχημένο" κανονισμό και δεν έχει ισχύ η απόφαση της γ.σ. η πλειοψηφία της οποίας ανέρχεται στα 75-80%, σας παρακαλώ αφιερώστε μου λίγο χρόνο και ενημερώστε με.
Έχω να κάνω με πολύ κακούς ανθρώπους που το μόνο ενδιαφέρον στη ζωή τους είναι να δημιουργούν θέματα και να τρέχουν σε εισαγγελείς και δικηγόρους!!!

Φιλικά,
Σοφία

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Σοφία Καλημέρα.
Από τα πιο πάνω φαίνεται ότι η ιδιοκτήτρια του ρετιρέ, κατοικεί ελάχιστες μέρες στο διαμέρισμά της.
Με την οριστική διακοπή της θέρμανσης (σφράγιση) διασφαλίζεται ο αποκλεισμός της θέρμανσης του ρετιρέ μέσω των θερμαντικών σωμάτων και παραμένουν μόνο οι απώλειες λόγω διαφοράς θερμοκρασίας του ρετιρέ και των κάτω από αυτό ορόφων.
Επομένως σωστά η ιδιοκτήτρια συνεχίζει να πληρώνει το πάγιο 40% μετά την απόφαση της Γ.Σ.
Επαναλαμβάνω πάλι ότι η απόφαση της Γ.Σ. είναι παράτυπη σε σχέση με τον κανονισμό της πολυκατοικίας σας. Κατά την άποψή μου όμως είναι δίκαιη για τις κρατούσες σημερινές καταστάσεις και για ένα άτομο της ηλικίας της ενδιαφερόμενης. Επίσης θεωρώ ότι είναι και συμφέρουσα για την πολυκατοικία, διότι:
α/. Ο καυστήρας λειτουργεί λιγότερο, άρα και επιβαρύνεται λιγότερο.
β/. Με τη σφράγιση των σωμάτων δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση καυσίμων για την οικοδομή, διότι το παλιό κεντρικό (και όχι αυτόνομο) σύστημα θέρμανσης που έχετε (δηλαδή βάσει των μ2 των διαμερισμάτων), αν δεν σφραγιστούν τα σώματα, δίνει το δικαίωμα στην ενδιαφερόμενη το επί πλέον 60% που θα της επιβληθεί να το καταναλώνει και με το παραπάνω, έχοντας συνέχεια ανοιχτά τα σώματα και όταν λείπει.
Λαμβάνοντας δε υπόψη και το Π.Δ. που προαναφέρθηκε, πιστεύω ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να δικαιωθείτε σε περίπτωση που οι διαφωνούντες προσφύγουν δικαστικά.
Με το δικαστήριο πιστεύω ότι εσύ προσωπικά δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε, διότι εσύ σαν εκτελεστικό όργανο εφαρμόζεις την απόφαση της Γ.Σ., όπως είχες την υποχρέωση να κάνεις.
Στη χειρότερη περίπτωση, εάν δεν δικαιωθείτε, θα κριθεί η συγκεκριμένη απόφαση της Γ.Σ. ως παράτυπη και θα υποχρεωθεί η ενδιαφερόμενη να πληρώσει τη διαφορά της αξίας για τη θέρμανση, που δεν πληρώνει από την απόφαση της Γ.Σ. μέχρι τη δίκη.
Πιστεύεις όμως ότι οι δύο διαφωνούντες θα μπουν στη διαδικασία της χρονοβόρου δίκης με αμφίβολα αποτελέσματα και θα υποχρεωθούν σε πολλαπλά έξοδα;
Άποψή μου είναι να μη κάνετε καμία ενέργεια, να περιμένετε τις πιθανές ενέργειες αυτών. Ίσως προβούν στην αποστολή ενός «ανώδυνου" εξώδικου. Αλλά όμως μπορεί και να αρνηθούν την καταβολή ενός ποσού για τη θέρμανση που θα ισχυρισθούν είτε αυθαίρετα είτε με κάποιο έγγραφο Μηχανικού ότι επιβαρύνονται μετά τη διακοπή της θέρμανσης του ρετιρέ. Οπότε τότε υποχρεώνεστε να πάτε εσείς δικαστικά, εφαρμόζοντας πιθανά όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω για τροποποίηση κανονισμού, κ.λ.π..
Εάν πάλι η Γ.Σ. θέλει να αποφύγει όλα τα πιο πάνω, μπορεί να επανεξετάσει το θέμα και να αποφασίσει διαφορετικά.
Γι’ αυτό καλό είναι η ενδιαφερόμενη να συμβουλευτεί ένα Δικηγόρο και να σας ενημερώσει σχετικά, δεσμευόμενη ίσως και για μελλοντικά δικαστικά έξοδα.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

sofia9597

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη!
Είσαι εξαιρετικά κατατοπιστικός. Με τη συνεργασία σου νοιώθω πραγματικά πιο ασφαλής.
Να είσαι καλά!!!
Σοφία :)

mara laga samos

κλειστο διαμερισμα διευκρινησεις

Δημοσίευση από mara laga samos »

γεια σας .εχουμε διαμερισμα στην αθηνα και παμε μονο χφριστουγεννα καλοκαιρι .δουλευουμε σε μονιμη θεση εκτος αθηνων
απο το 2012 .απο οτι φαινεται και για παντα απο δω και περα .

μεχρι στιγμης πληρωναμε αννελιπως τα παντα .τη συμμετοχη σε ολα και στην αγορα πετρελαιου για αυτονομη και μαλιστα μια φορα οταν ανεβηκαμε για χριστουγεννα δεν ειχαμε θερμανση και ζεστο νερο απο το μποιλερ παρολο παου τα χαμε πληρωσει ολα .και παγια και αγορα πετραιλαιου

λογω το οτι οι μ ισθοι εχουν πεσει θα θελα ναμου πειτε μηπως μπορω ισχυροζομενοι οτι αθ λειπουμε για παντα και δεν μπορουν εις το διηνεκες να πληρωνουμε και για κηπο , ασανδερ κτλ να ζητησω να δινω καποιο εναντι .

μουπαν οτι δεν δυμπεριλαμβανεται στο καταστατικο ? μπορω να το αντικρουσω καπως ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”