ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
xsterg

Re: κλειστο διαμερισμα διευκρινησεις

Δημοσίευση από xsterg »

εφ οσον εχετε αυτονομη πληρωνετε τα παντα κανονικα.

Maaria

Re: ΠΟΤΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ;

Δημοσίευση από Maaria »

Καλημέρα,

Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία 32 διαμερισμάτων (που οι περισσότεροι είναι ηλικιωμένοι ιδιοκτήτες) με κεντρική θέρμανση Φυσικού Αερίου από τα οποία τα 14 πληρώνουν μειωμένες δαπάνες στην θέρμανση (25%) και θέλω την βοήθεια σας στα εξής.

Έλλειψή καταστατικού
α) πώς ορίζετε η διαδικασία για το πότε ένα διαμέρισμα μπορεί να έχει μειωμένη συμμετοχή στις δαπάνες της θέρμανσης? β)Απαιτείτε η σύμφωνη γνώμη ΟΛΩΝ των ιδιοκτήτων?
γ) Οι αποφάσεις των Γ.Σ. δεν θα πρέπει να κοινοποιούνται με κάποιο τρόπο και στους ενοικιαστές που δεν συμμετέχουν ποτέ στην Γ.Σ. ?
δ) Η εταιρία κοινοχρήστων δεν οφείλει να αναγράφει στα ονομαστικά έντυπα πληρωμής ότι επιβαρυνόμαστε και με το ποσοστό των κλειστών διαμερισμάτων?
ε) Με ποιο τρόπο ορίζονται οι ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ? Δεν θα πρέπει να αναρτώνται κάπου?
στ) Παρόλο που διάβασα το θέμα από την αρχή μπορώ να απαιτήσω να σφραγιστούν καλοριφέρ επιπλέον με σφραγίδα εφορίας (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό άλλα κάποιος μου το είχε αναφέρει) γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν (έχω τουλάχιστον εντοπίσει ένα διαμέρισμα με μειωμένες δαπάνες που κατοικείτε κανονικά).

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα γιατί τα κοινόχρηστα είναι υπέρογκα όσων αφορά τα έξοδα θέρμανσης ......δεν υπάρχει καταστατικό, δεν λαμβάνουμε χώρα σε γενικές συνελεύσεις (είναι μόνο για ιδιοκτήτες) δεν έχουμε ενημερωθεί ποτέ για τις αποφάσεις της Γ.Σ. Οι ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ είναι ανεξέλεγκτες (το χειμώνα τουλάχιστον 20 ώρες το 24 ωρο) Πριν κανένα μήνα πέτυχα ένα παππού στο ασανσέρ που μου είπε ότι άνοιξε το καλοριφέρ γιατί τον πήρε τηλέφωνο η γιαγιά από τον πάνω όροφο και ήθελε θέρμανση για να κάνει μπάνιο...ο απόλυτος παραλογισμός

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Maaria έγραψε:Καλημέρα,
Ενοικιάζω ένα διαμέρισμα σε πολυκατοικία 32 διαμερισμάτων (που οι περισσότεροι είναι ηλικιωμένοι ιδιοκτήτες) με κεντρική θέρμανση Φυσικού Αερίου από τα οποία τα 14 πληρώνουν μειωμένες δαπάνες στην θέρμανση (25%) και θέλω την βοήθεια σας στα εξής.

Έλλειψή καταστατικού
α) πώς ορίζετε η διαδικασία για το πότε ένα διαμέρισμα μπορεί να έχει μειωμένη συμμετοχή στις δαπάνες της θέρμανσης?
Δεν γνωρίζω αν οι συνταξιούχοι έχουν μειωμένη τιμή στη θέρμανση με φυσικό αέριο.
Το μόνο που γνωρίζω ότι μειωμένο ποσοστό συμμετοχής έχουν οι κλειστές τουλάχιστον για ένα μήνα ιδιοκτησίες, όπως αναφέρεται στο Π.Δ. 27-9/7-11-85 (ΦΕΚ 631 Δ') άρθρο 1 παρ. 3.3.1 «Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας»:

Άρθρο 1 παρ. 3.1.1. Σε κτίρια χωρίς μετρητές παροχής θερμότητας, οι δαπάνες λειτουργίας κατανέμονται με τα παρακάτω ποσοστά π (%).
πλ = fλ x ελ x 100
πi = εi x 1-Σfλ x ελ / 1-Σελ x 100
όπου λ οι ιδιοκτησίες που θα είναι κλειστές τουλάχιστον για ένα μήνα και που η παροχή θέρμανσης διακόπτεται προσωρινά.
β)Απαιτείτε η σύμφωνη γνώμη ΟΛΩΝ των ιδιοκτήτων?
Για κλειστές ιδιοκτησίες όχι, αφού προβλέπεται από το πιο πάνω Π.Δ.
γ) Οι αποφάσεις των Γ.Σ. δεν θα πρέπει να κοινοποιούνται με κάποιο τρόπο και στους ενοικιαστές που δεν συμμετέχουν ποτέ στην Γ.Σ. ?
Οι ενοικιαστές έχουν το δικαίωμα συμμετοχής στη Γ.Σ. Δικαίωμα ψήφου δεν έχουν. Το πρακτικό δεν είναι απόρρητο έγγραφο. Μπορείς να το πάρεις από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που ενοικιάζεις. Μπορείς επίσης να το διαβάσεις από τον διαχειριστή ή να το βγάλεις αντίγραφο πληρώνοντας τη δαπάνη.
δ) Η εταιρία κοινοχρήστων δεν οφείλει να αναγράφει στα ονομαστικά έντυπα πληρωμής ότι επιβαρυνόμαστε και με το ποσοστό των κλειστών διαμερισμάτων?
Αυτό φαίνεται στον πίνακα υπολογισμού που αναρτά στον πίνακα ανακοινώσεων. πρέπει να αναγράφεται το ποσοστό χρέωσης και η παρατήρηση ότι είναι κλειστό.
ε) Με ποιο τρόπο ορίζονται οι ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ? Δεν θα πρέπει να αναρτώνται κάπου?
στ) Παρόλο που διάβασα το θέμα από την αρχή μπορώ να απαιτήσω να σφραγιστούν καλοριφέρ επιπλέον με σφραγίδα εφορίας (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτό άλλα κάποιος μου το είχε αναφέρει) γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε κανέναν (έχω τουλάχιστον εντοπίσει ένα διαμέρισμα με μειωμένες δαπάνες που κατοικείτε κανονικά).
Δεν γνωρίζω τη σφραγίδα Εφορίας και δεν έχω απάντηση. Πάντως την ευθύνη των σφραγισμένων σωμάτων στα κλειστά διαμερίσματα την έχει ο Διαχειριστής και πρέπει να εκτελεί περιοδικούς ελέγχους.
Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα γιατί τα κοινόχρηστα είναι υπέρογκα όσων αφορά τα έξοδα θέρμανσης ......δεν υπάρχει καταστατικό, δεν λαμβάνουμε χώρα σε γενικές συνελεύσεις (είναι μόνο για ιδιοκτήτες) δεν έχουμε ενημερωθεί ποτέ για τις αποφάσεις της Γ.Σ. Οι ώρες λειτουργίας του καλοριφέρ είναι ανεξέλεγκτες (το χειμώνα τουλάχιστον 20 ώρες το 24 ωρο)
Οι ενοικιαστές, όπως προείπα, μπορείτε να λαμβάνετε μέρος στις Γ.Σ., ειδικά όταν συζητούνται θέματα τακτικών εξόδων (θέρμανση, ανελκυστήρας, καθαριότητα, κ.λ.π.) που σας αφορούν άμεσα. Οι ώρες λειτουργίας της θέρμανσης μπορούν να αποφασισθούν από τη Γ.Σ. Καλό είναι να λάβετε τη γνώμη σχετικού Μηχανολόγου Μηχανικού, ο οποίος λαμβάνοντας υπόψη τη μελέτη και το σύστημα θέρμανσης, θα σας προτείνει την καλύτερη και συμφερότερη λύση.
Πριν κανένα μήνα πέτυχα ένα παππού στο ασανσέρ που μου είπε ότι άνοιξε το καλοριφέρ γιατί τον πήρε τηλέφωνο η γιαγιά από τον πάνω όροφο και ήθελε θέρμανση για να κάνει μπάνιο...ο απόλυτος παραλογισμός
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
Απαιτείται μεγαλύτερη αυστηρότητα από το Διαχειριστή, για το καλό του. Καταλαβαίνεις την ευθύνη του, αν πάθει κάτι ο παππούς, ή προξενήσει σοβαρή ζημία στο λεβητοστάσιο; Ο Διαχειριστής είναι ο μόνος υπεύθυνος.

KVSTAS-1453

Δημοσίευση από KVSTAS-1453 »

ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΗΜΙΤΕΛΕΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Κώστα καλωσήρθες στην παρέα.

Σήμερα ημιτελές διαμέρισμα λογικά θα είναι σε πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση.
Σε αυτόνομη θέρμανση δεν υπάρχει η έννοια του "κλειστού".
Η συμμετοχή στη θέρμανση θα είναι με μηδέν (0) ώρες συν το πάγιο όπως προκύπτει από το σχετικό τύπο.

Υ.Γ. Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία. Διάβασε τους όρους συμμετοχής.

KVSTAS-1453

Συγνώμη για τα κεφαλαία. Το ερώτημα μου είναι αν ένα ή περισσότερα διαμερίσματα σε πολυκατοικία που έχει ανεγερθεί και κατοικείται από δεκαετία είναι ημιτελή (μπετά), συμμετέχουν στα κοινόχρηστα; Δεδομένου ότι από την σύσταση της οριζόντιας ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας δεν προκύπτει εξαίρεση.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Το ερώτημά σου είναι κατανοητό αλλά δεν είπες το είδος της θέρμανσης που έχει η πολυκατοικία.
Για την περίπτωση της αυτόνομης θέρμανσης σου έγραψα παραπάνω.
Σε περίπτωση μη ύπαρξης αυτονομίας και εφόσον δεν αναφέρεται τίποτα σχετικό στον κανονισμό το διαμέρισμα μπορεί να θεωρηθεί ως "κλειστό".

Το θέμα σου θα είναι ποιο θα είναι το ποσοστό συμμετοχής του κλειστού (εφόσον δεν αναφέρεται).
Ακόμα και στα "συνήθη" κλειστά διαμερίσματα το ποσοστό ποικίλει.
Εφόσον το διαμέρισμα είναι ανοικτό από παντού (μπετά) οι απώλειες είναι πολύ μεγαλύτερες απ' ό,τι συνήθως.
Άρα το ποσοστό συμμετοχής μόνο μηχανικός μπορεί να το υπολογίσει.

* Ενδεχομένως, στην περίπτωση αυτονομίας, να μην ισχύει ούτε ο μαθηματικός τύπος.

KVSTAS-1453

Άρα λοιπόν εφόσον υπάρχει αυτονομία και το ποσοστό συμμετοχής τους στο πάγιο πετρελαίου προβλέπεται από τον πίνακα κατανομής ποσοστών (συμμετοχή επί της % στην στήλη ei) συμμετέχουν κανονικά. Ερώτηση: Πρέπει να συμμετέχουν κατά το ποσοστό που ορίζει ο παραπάνω πίνακας και στα υπόλοιπα κοινόχρηστα έξοδα, όπως καθαρίστρια κηπουρός ασανσέρ και κοινόχρηστο ρεύμα; Δεδομένου το τελευταίο περιλαμβάνει και τα δημοτικά τέλη βάσει των τετραγωνικών μέτρων των κοινόχρηστων χώρων που εξυπακούεται ότι κάποια χιλιοστά εξ αδιαιρέτου είναι δικά τους, είναι δηλαδή ο δημοτικός φόρος που αναλογεί στα ποσοστά ιδιοκτησίας τους άσχετα αν την χρησιμοποιούν ή όχι.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

KVSTAS-1453 έγραψε:Ερώτηση: Πρέπει να συμμετέχουν κατά το ποσοστό που ορίζει ο παραπάνω πίνακας και στα υπόλοιπα κοινόχρηστα έξοδα, όπως καθαρίστρια κηπουρός ασανσέρ και κοινόχρηστο ρεύμα;
Θεωρητικά, ναι.

Άβαταρ μέλους
ikorolis

Δημοσίευση από ikorolis »

αν και εμπειρο μελος στο φορουμ σας και σας διαβαζω συνεχεια
σαν διαχειριστης ειμαι νεος και δεν μου εχει τυχει το παρακατω προβλημα
μια ιδιοκτητρια ενος απο τα 19 διαμερισματα που ειμαστε στην πολυκατοικια θελει να κλεισει την θερμανση στο διαμερισμα της ολα καλα μεχρι εδω.
τηλεφωνησε σε υδραυλικο ο οποιος της ειπε οτι αρκει να κλεισει τα σωματα του διαμερισματος της παρουσια του διαχειριστη και να αφαιρεσει τις βανες
τηλεφωνησε σε αλλο υδραυλικο ο οποιος της ειπε οτι δεν αρκει μονο αυτο αλλα πρεπει να κλεισει και την αντιστοιχη βανα του διαμερισματος της στην κεντρικη θερμανση
εγω τις ειπα οτι θα χρεωθει βαση του καταστατικου το 60% αλλα απο εκει και περα πρεπει να ρωτησω για να τις πω τι παιζει με το κλεισιμο καθως δεν μου εχει ξανατυχει.

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει και δεν βλεπω να βγαζω ακρη αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τι παιζει?

ειμαστε 19 διαμερισματα σε 5 οροφων πολυκατοικια
με κεντρικη θερμανση η οποια εχει λεβητα πετρελαιου και η χρεωση γινεται με χιλιοστα.

jimint

Δημοσίευση από jimint »

Γεια σας. Έχω κλειστό διαμέρισμα με κεντρική θέρμανση και το καταστατικό αναφέρει συμμετοχή το 1/2 του πετρελαίου.
Άρα στα 100 ευρώ θα πληρώσω τα 50 ευρώ. Τα υπόλοιπα 50 ευρώ θα τα επιβαρυνθούν τα υπόλοιπα διαμερίσματα και ο υπολογισμός θα είναι όπως και τώρα;
Δηλ. 50ευρώ πετρέλαιο Χ χιλιοστά διαμερίσματος : 1000= επιβάρυνση διαμερίσματος
Τα διαμερίσματα είναι 6.
Άρα στον νέο υπολογισμό με το υπόλοιπο των 50 ευρώ τα διαμερίσματα είναι 5 πλην αυτού που είναι κλειστό.
Αυτή η χρηματική διαφορά χάνεται διότι στο σύνολο δεν βγαίνει 50 ευρώ λόγω μη συμμετοχής του κλειστού;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα.

Τίποτα δεν χάνεται.
jimint έγραψε:50ευρώ πετρέλαιο Χ χιλιοστά διαμερίσματος : 1000= επιβάρυνση διαμερίσματος
Αυτό είναι λάθος.
Ο υπολογισμός της απαλλαγής είναι:
50ευρώ πετρέλαιο Χ χιλιοστά διαμερίσματος : Σύνολο χιλιοστών ανοικτών διαμερισμάτων= επιβάρυνση διαμερίσματος
Δηλ. αν το κλειστό διαμέρισμα έχει 100 χιλιοστά, τότε ο υπολογισμός θα γίνει στα 900 χιλιοστά που είναι πλέον το 100% των διαμερισμάτων.

Υπάρχει έτοιμη εφαρμογή σε excel εδώ.

jimint

Δημοσίευση από jimint »

ok Το κατάλαβα.
Το άσχημο είναι ότι ο δχστης δεν το καταλαβαίνει και δεν δέχεται τα χρήματα που αφαιρώ από το 50%.
Προσπαθώ να του εξηγήσω πως γίνεται ο υπολογισμός αλλά δεν με ακούει.
Η ειρωνεία είναι ότι η εταιρεία έκδοσης γνωρίζει σίγουρα για τα άδεια διαμερίσματα αλλά αρνείται κατηγορηματικά να τους το αναφέρει. Ίσως αύριο τους πάρω τηλέφωνο ή να συντάξω μια επιστολή και να την στείλω σε όλους που θα αναφέρω τον τρόπο υπολογισμού της επιβάρυνσης.
Πλέον δεν ξέρω πως να κινηθώ και θέλω να αποφύγω την πληρωμή των κοινοχρήστων στο ΤΠΔ.
Υπάρχει κάποια ιδέα?

juliliz

Φυσικό αέριο & λογαριασμός

Δημοσίευση από juliliz »

ΕΧΩ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΕΠΙΣΗΣ ΚΛΕΙΣΤΑ. Η ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ ΟΠΟΤΕ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ. Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ Ή ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΝΩ ΄Η ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕΙΩΜΕΝΑ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

emvion

Δημοσίευση από emvion »

ikorolis έγραψε:αν και εμπειρο μελος στο φορουμ σας και σας διαβαζω συνεχεια
σαν διαχειριστης ειμαι νεος και δεν μου εχει τυχει το παρακατω προβλημα
μια ιδιοκτητρια ενος απο τα 19 διαμερισματα που ειμαστε στην πολυκατοικια θελει να κλεισει την θερμανση στο διαμερισμα της ολα καλα μεχρι εδω.
τηλεφωνησε σε υδραυλικο ο οποιος της ειπε οτι αρκει να κλεισει τα σωματα του διαμερισματος της παρουσια του διαχειριστη και να αφαιρεσει τις βανες
τηλεφωνησε σε αλλο υδραυλικο ο οποιος της ειπε οτι δεν αρκει μονο αυτο αλλα πρεπει να κλεισει και την αντιστοιχη βανα του διαμερισματος της στην κεντρικη θερμανση
εγω τις ειπα οτι θα χρεωθει βαση του καταστατικου το 60% αλλα απο εκει και περα πρεπει να ρωτησω για να τις πω τι παιζει με το κλεισιμο καθως δεν μου εχει ξανατυχει.

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει και δεν βλεπω να βγαζω ακρη αν θελετε μπορειτε να μου πειτε τι παιζει?

ειμαστε 19 διαμερισματα σε 5 οροφων πολυκατοικια
με κεντρικη θερμανση η οποια εχει λεβητα πετρελαιου και η χρεωση γινεται με χιλιοστα.
Στην αντοιστοιχη δικια μου πολυκατοικια, ο κανονισμός προβλέπει ότι δεν μπορείς να φύγεις από την θέρμανση, εάν μένεις μέσα στο διαμέρισμα. Είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις το 100%. Υπάρχει η περίπτωση να φύγεις από την θέρμανση αλλά πρέπει το σπίτι να μην κατοικείται δηλαδή να είναι άδειο (να μην έχει μέσα ούτε μια καρέκλα ώστε να μπορείς να μένεις μέσα) και τότε είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις το 30% γιατί προκαλείς απώλειες θερμότητας στα γύρω σου διαμερίσματα, απώλειες που πρέπει να καλυφθούν από την υπόλοιπη πολυκατοικία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”