Εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης πετρελαίου

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
KATERINA11

Εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης πετρελαίου

Δημοσίευση από KATERINA11 »

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum σας.
Μένω σε πολυκατοικία 10 διαμερισμάτων και λόγω του ότι ένας χρωστάει πάρα πολλά χρήματα και οι υπόλοιποι "κοιμούνται" προβλέπεται να είμαστε φέτος χωρίς θέρμανση. Έχουμε κεντρικό καυστήρα πετρελαίου με ωρομέτρηση.Ένας από τους γείτονες δήλωσε ότι θα εγκαταστήσει ατομικό καυστήρα πετρελαίου και μάλιστα σήμερα τον πέτυχα με τα μαστόρια του στην πολυκατοικία να "μελετούν" το πως θα γίνει. Μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο χωρίς να ρωτήσει κανέναν??? Θέλει να τοποθετήσει τον καυστήρα στην αποθήκη του στο υπόγειο. Από που θα περάσουν οι σωληνώσεις?? Αυτός μένει στον πρώτο. Σημειώνω ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται, τα κοινόχρηστα έχουν ανατεθεί σε γραφείο και γενικά η κατάσταση είναι χάλια.
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ

Δημοσίευση από neteng »

δεν επιτρέπεται χωρίς άδεια από την πολεοδομία και συναίνεση όλων των ιδιοκτητών. Και εκεί που θέλει να τον τοποθετήσει σίγουρα δεν θα του το εγκρίνει η πολεοδομία.

KATERINA11

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και ο γείτονας αποφάσισε να "επανέλθει" επίσης. Μας ανακοίνωσε πολύ απλά, με ένα χαρτί στον καθρέφτη του ασανσέρ ότι αυτός θα βάλει ατομικό λέβητα, θα τον εγκαταστήσει στο λεβητοστάσιο της οικοδομής όπου είναι ο κεντρικός λέβητας και όποιος θέλει ας τον καταγγείλει. Οι υπόλοιποι ένοικοι γενικώς...κοιμούνται. Τι μπορώ να κάνω? Δε μπορέι να κάνει ο καθένας ότι θέλει και μάλιστα σε κοινόχρηστος χώρους. Από που θα πάρει ρέυμα, νερό, από που θα περάσουν σωληνώσεις? Καμινάδα??? Βοήθειααα!!!!!!

taz

Δημοσίευση από taz »

Κατερίνα, έχουν απαντηθεί όσα ρωτάς, αν διαβάσεις και τα άλλα θέματα στο forum.

1. Η θέρμανση είναι αγαθό, για να διακόψετε την θέρμανση χρειάζεται παμψηφία, ένας να θέλει θέρμανση πρέπει να την ανάψετε. Ωστόσο με πλειοψηφία μπορείτε να αποφασίσετε για τις ώρες που θα λειτουργεί.
2. Χρειάζεται το 50+1 για όποιον θέλει να αυτονομήθει βάζοντας μόνος του ανεξάρτητη παροχή Φ.Α.
3. Ρωτάς δικηγόρο για την διαδικασία (πχ ασφαλιστικά μέτρα), αλλά άμεσα μάλλον του στέλνεις ένα εξώδικο. Ρώτα επίσης και στην αστυνομία μήπως μπορούν να επέμβουν, ίσως μπορείς να ζητήσεις να εμφανιστεί ενώπιον Εισαγγελέα για να δώσει εξηγήσεις για τις απειλές του και την παρανομίες που δηλώνει δημοσίως οτι θέλει να κάνει.

Επίσης κακώς που έχει πρόσβαση στο λεβητοστάσιο, δεν είναι χώρος που πρέπει να έχουν όλοι οι ένοικοι πρόσβαση...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taz την Πέμ Απρ 26, 2012 12:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Θα τρελλαθώ με αυτά που διαβάζω. Καλά να θέλει να αυτονομηθεί. Είναι δικαίωμά του. Αλλά να θέλει να το βάλει σε κοινόχρηστο χώρο το μηχάνημα και να περάσει από κοινόχρηστους χώρους τις σωλήνες;! Ανακοίνωσέ του ότι έχει δικαίωμα μόνο για ηλεκτρικό ατομικό λέβητα στη βεράντα του ή ατομικό λέβητα αερίου στη βεράντα του ή αντλία θερμότητας στη βεράντα του. Τα υπόλοιπα είναι παράνομα. Δεν μπορείς να βάλεις επιπλέον λέβητα σε ένα λεβητοστάσιο έτσι γιατί σου κάπνισε. Αυτά μόνο στην Ελλάδα γίνονται. Ο συγκεκριμένος Ελληναράς θέλει να βάλει λέβητα πετρελαίου διότι είναι η πιο φτηνή εγκατάσταση (γλυτώνει και τη δεξαμενή).

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

KATERINA11

Σας ευχαριστώ για τα "φώτα σας".

Έχω μπλέξει με τρελούς! Σήμερα το σημείωμα εξαφανίστηκε.Από ότι έμαθα θύμωσε και το έσκισε ο ίδιος γιατί κάποιος του έγραψε να συμβουλευτεί πρώτα τον κανονισμό και μετά να κάνει ότι νομίζει. Άντε να δούμε πως θα εξελιχθεί η υπόθεση...

Κατερίνα

Mouratidou

Δημοσίευση από Mouratidou »

Εχω κ'εγώ μια ερώτηση... Είμαστε μία πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων. Και των περασμένο χειμώμα είχαμε καρναβάλια: σηνέχεια μείναμε από πετρέλαιο (κεντρική θέρμανση με ωρομέτριση) , λόγο κρίσης δεν είχαν οι άνθρωποι λεφτά στην ώρα τους να δώσουν και τα λοιπά....
Η ερώτισή μου είναι: ΠΩΣ και ΕΑΝ μπορώ νόμιμα να εγκαταστίσω ατομικό λέβητα πετρελαίου...
Έχω αποθήκη στο υπόγιο, εκεί βρείσκετε και το λεβητοστάσιο της πολυκατοικίας. Μπορώ να βγάλω καμία άδεια για να βάλω λέβητα στον χώρο της αποθήκης μου; Ηλεκτρηκό ρέυμα έχω ιδιοτηκό όπως και παροχή νερού, υπάρχει και δυνατότιτα σύνδεσεις στο κεντρικό καπνοδόχο (είναι δίπλα της πόρτας αποθήκης μου). Οι σολινόσεις δεν θα φένονται καθόλου αφού θα μπούν μαζί με τους άλλους σολίνες... Οι γείτονες δεν έχουν πρόβλιμα σ'αυτό, τους ρώτησα όλους.
Τι κηνίσεις πρέπει να κάνω τώρα; Eυχαριστώ...
P.S. Διώροφη πολυκατοικία με πυλοτή.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Αγαπητή φίλη,

Αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Δεν θέλω να επεκταθώ στα προβλήματα που προκύπτουν.
Γιατί δεν βάζεις λέβητα αερίου στο μπαλκόνι σου ή ηλεκτρικό λέβητα στο μπαλκόνι σου ή αντλία θερμότητας αέρα-νερού στο μπαλκόνι σου;

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Mouratidou

Δυστθχώς δεν έχουμε ακόμα γραμμή αερίου στην γειτονιά μας... Εχώ κάνει έτιση, και μου είπαν πως είμαστε ακόμα πολύ μακριά από την γραμμή. Γιά το ηλεκτρικό λέβητα δεν γνωρίζω τίποτα. Συμφέρει;
Και γιά αντλία θερμότητας αέρα-νερού ακούω πρώτη φορά, έχετε κανένα λίνκς να μου δώσετε να δω τι είναι;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Στο ερώτημά σας εάν συμφέρει υπάρχουν πολλές απαντήσεις. Θα μπορούσα να σας πω ότι δεν συμφέρει, αλλά ένας σωστά διαστασιολογημένος λέβητας με ένα σωστά μελετημένο και εγκατεστημένο δικτυάκι νερού μπορεί να κάνει θαύματα όσον αφορά την κατανάλωση (έχω δει ηλεκτρικό λέβητα εγκατεστημένο σε σπίτι 100 τμ να "ρουφάει" 200 ευρώ το μήνα σε ρεύμα και έχω δει αντίστοιχο λέβητα σε αντίστοιχο σπίτι να καταναλώνει 50 ευρώ το μήνα σε ρεύμα).
Η αντλία θερμότητας είναι ένα αποδοτικό σύστημα που λειτουργεί με ρεύμα αλλά σε άλλη λογική. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE% ... E%B1%CF%82

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Mouratidou

Ευχαριστώ για την απάντηση σας.
Θα ήθελα πολύ να μου πείτε και την γνώμη σας για τους λέβητες ίοντων... ΕΑΝ βέβαια γνωρίζετε κατι. Είναι όντως τόσο οικονομικά όσο το αναφέρουν στο ίντερνετ ή είναι ακόμα μια παγύδα για τους ανήμερους καταναλοτές;;; :-(

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Οι λέβητες ιόντων είναι άλλη μια εξοργιστική κατηγορία παραπληροφόρησης. Συγνώμη που το λέω, αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Προσωπικά, όπου εγκαταστήσαμε λέβητα συμπυκνωμάτων αερίου με αντιστάθμιση (είναι η πιο οικονομική θέρμανση) δώσαμε και ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ σχετικά με την κατανάλωση. Εάν οποιοσδήποτε εμπορεύεται λέβητες ιόντων (ή λέβητες ηλεκτροδίων) μπορεί να σας πει ότι το μηχάνημα εγκατεστημένο θα κοστίσει 2000 ευρώ (τυχαίο νούμερο) και η κατανάλωση για συγκεκριμένη χρήση θα είναι 100 ευρώ το μήνα, τότε σκεφτείτε το. Αλλά γραπτή εγγύηση δεν πρόκειται να σας παρέχει κανείς για τέτοια μηχανήματα.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Manager

αυτόνομος λέβητας πετρελαίου

Δημοσίευση από Manager »

Kαλησπέρα σε όλους και όλες,

γνωρίζετε εάν υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετήσω αυτόνομο λέβητα πετρελαίου? Τι διαδικασία χρειάζεται?
Σήμερα λειτουργεί ενιαίος λέβητας & ωρομέτρηση. Κάποιοι προχώρησαν στην τοποθέτηση συστημάτων αερίου.
Υπάρχει νομικό κώλυμα?

Ευχαριστώ,

Manager

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: αυτόνομος λέβητας πετρελαίου

Χμμ... Έχεις σκεφτεί ότι θα χρειαστείς και δεξαμενή πετρελαίου;;; Νομικό κώλυμα δεν υπάρχει παρεκτός του ζητήματος της πλειοψηφίας. Ωστόσο, το πρώτο που σε ρωτάω είναι το μείζον.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Coach

Δημοσίευση από Coach »

Καλησπέρα και απο μένα και συγχαρητήρια για το πραγματικά πολυ ενδιαφέρον site.

Στα πλαίσια του αρχικού θέματος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι παρόμοιο. Ενδέχεται να βάλει ένας γείτονας (8οροφη πολυκατοικία) λεβητα ατομικό πετρελαίου. Μάλιστα υποθέτω ότι σκοπεύει να το τοποθετήσει στη ταράτσα Γτ στο μπαλκόνι του πιάνει χώρο. Δε ρώτησε κανέναν (φυσικά) Αυτός δεν είναι παράνομος; Είχε πει σε μια συνέλευση περισυ ότι σκόπευε να βάλει και ότι "έχει πάρει άδεια" άρα ότι κ να κάνουμε δεν έχει νόημα. Ισχύει κάτι τέτοιο; Νόμιζα ότι είναι παράνομα ότι και να γίνει. Ευχαριστω!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”