Εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης πετρελαίου

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλησπέρα και καλωσήρθες.

Όντως για να τοποθετηθεί κάτι ατομικό σε κοινόχρηστο χώρο απαιτείται έγκριση της Γ.Σ.

Θα μου επιτρέψεις μια ερώτηση, χωρίς παρεξήγηση.
Γιατί σε ενοχλεί η κίνηση αυτή;
Εκτός αν μένεις στο τελευταίο όροφο και θα μπει ακριβώς πάνω από το διαμέρισμά σου και ενδέχεται να κάνει θόρυβο.

Coach

Δημοσίευση από Coach »

Καλημέρα και ευχαριστω για την απάντηση. Δεν είναι αν με ενοχλεί σε πρώτη φάση. Είναι κανόνες ασφαλείας και νομιμότητας εκτιμώ. Πιο συγκεκριμένα :

1)Είναι παράνομο Ατομικος λεβητας πετρελαίου. Έτσι δεν είναι;

2) ομολογώ ότι δε θέλω πάνω απο το δωμάτιο μου έναν καυστηρα και μια δεξαμενή. Υπάρχουν περιπτώσεις εκδήλωσης φωτιάς απ´οσο θυμάμαι. Παρόμοια και σε περίπτωση σεισμού.

3) για το θόρυβο δε ξέρω αλλα δε γίνεται να περιμένω να το ανακαλυψω κιόλας και να βρεθώ προ τετελεσμενου

4) θεωρώ ότι εκλαμβάνει την ευγένεια σαν αδυναμία. Όταν το είχε στο μπαλκόνι του και εγω κ ο 7ος κατανοησαμε κ δεν είπαμε τπτ. Μάλιστα δε βάλαμε και εμείς επειδη μας είπαν είναι παράνομο κανονικά. Όταν όμως το βγάζει μόνος του στη ταράτσα χωρίς να ρωτήσει κανέναν για να κάνει χώρο στο μπαλκόνι του δεν έχω δίκιο να διαμαρτυρομαι; Με την ίδια λογική μπορουν να βάλουν και οι άλλοι 5 και να έχω 5 καυστηρες κ δεξαμενές απο πάνω μου (τόνους δλδ) οι οποίοι θα είναι κ πάνω απο το παιδικό κιόλας!

Δεν ισχύουν αυτα;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Coach έγραψε:1)Είναι παράνομο Ατομικος λεβητας πετρελαίου. Έτσι δεν είναι;
Καλημέρα.

Ζητώ συγγνώμη, λάθος μου.
Παράβλεψα το "πετρελαίου" νομίζοντας ότι ήταν φυσ. αερίου.
Φυσικά και θα κάνετε τα πάντα ώστε να μην μπει.

Coach

Δημοσίευση από Coach »

Συγνώμη που επανέρχομαι. Ηθελα να ρωτήσω το εξής :
Πήγα πράγματι στην πολεοδομία να ρωτήσω γενικά και πράγματι μου είπαν είναι παράνομο. Στη συνέχεια ενημέρωσα το γείτονα ευγενικά τι σκοπεύω να κάνω και με ειρωνευοταν κλπ
Μετα απο ένα περιθώριο 3 εβδομάδων με βαριά καρδιά είπα να πάω να κάνω καταγγελία (δεν έχω ξανακάνει κάτι τέτοιο στη ζωή μου κ ένιωθα πολυ άσχημα αλλά ρε γμτ απο την μια αυτός μας έχει γραμμένους κ απο την άλλη θεωρώ ότι είναι θέμα ασφαλείας της οικογένειας μου) Πηγαίνοντας λοιπόν στον ίδιο όταν του είπα όνομα κ που λίγο κομπιασε και άρχισε να μου λέει ότι τελικά μπορει να έχει πάρει άδεια απο εμπειρογνώμονες ( ;;;; ) κλπ και δε θα μπορούμε να κάνουμε κάτι εμείς κ τέτοια. Μα συγνώμη η ίδια η πολεοδομία δε θα έπρεπε να κρίνει; Νόμιζα είναι παράνομο όπως κ να χει! Ξέρετε τπτ;

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Κάπου χάνουμε κάτι. Ο γείτονας έβαλε δεξαμενή και καυστήρα πετρελαίου στην ταράτσα;;;; Και η παροχέτευση πετρελαίου στη δεξαμενή πώς θα γίνεται;;;;; Επίσης, στην πολεοδομία όταν κάνεις καταγγελία, μετά από δύο-τρεις μέρες έρχονται να ελέγξουν την κατάσταση. Ποτέ δεν βγάζουν πόρισμα από τα γραφεία τους. Ξαναπήγαινε στην πολεοδομία και ξαναζήτα τους να έρθουν να το δουν. Αποκλείεται να λάβεις όμοια απάντηση δεύτερη φορά.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Coach

Δημοσίευση από Coach »

Συγνωμη! Δε το έγραψα καλα όντως! Θα έρθουν είπαν αλλά ενώ την πρώτη φορά μου είπαν σίγουρα είναι παράνομο όταν πήγα για να κάνω την καταγγελία μου είπαν ότι ναι μεν αλλά. Θα ενημερώσω όταν γίνει κάτι γτ είναι σχετικό με το αρχικό post

dioz

Re: Εγκατάσταση ατομικής θέρμανσης πετρελαίου

Δημοσίευση από dioz »

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετική με το θέμα....
Η πολυκατοικία έχει κεντρική θέρμανση πετρελαίου.
Ξαφνικά μαθαίνω ότι κάποια διαμερίσματα θέλουν να βάλουν αυτόνομη θέρμανση με λεβητάκι στο μπαλκόνι τους.
Αυτή τη στιγμή δεν περνάει φυσικό αέριο από τον δρόμο, αλλά και δεν βλέπω να υπάρχουν προγραμματισμένες εργασίες.
Οι παραπάνω ιδιοκτήτες λένε ότι θέλουν να βάλουν την αυτόνομη θέρμανση και μέχρι να έρθει το φυσικό αέριο θα λειτουργούν με μπουκάλα υγραερίου για κάθε διαμέρισμα.
1. Πρέπει να γίνει γενική συνέλευση και να συμφωνήσει το 50%+1 (σε χιλιοστά?) ώστε να προχωρήσουν στις εργασίες?
2. Αποκόπτονται από την κεντρική θέρμανση και τα χιλιοστά τους τα επιβαρύνονται τα υπόλοιπα διαμερίσματα που
παραμένουν στην κεντρική θέρμανση?
3. Ο συγκεκριμένος τρόπος αυτόνομης θέρμανσης (με μπουκάλες υγραερίου) δεν είναι επικίνδυνος?
Με ποιόν τρόπο μπορούν να πιστοποιήσουν ότι καλύπτουν προδιαγραφές ασφαλείας?
Πρέπει να ενημερωθεί και η πολεοδομία?

taz

Δημοσίευση από taz »

Για τα ερωτήματα 1 & 2 τα έχουμε πει αρκετές φορές.

Για το #3 μπορώ να πω οτι γενικά οι φιάλες υγραερίου θεωρούνται πιο επικίνδυνες, ωστόσο επιτρέπονται, αλλά νομίζω οτι γίνεται ολόκληρη εγκατάσταση παροχής οπότε υπάρχει υποθέτω προστασία. Eπιτρέπονται μέχρι 3 φιάλες μέσα σε ένα διαμέρισμα, οπότε αν δεν κάνω λάθος κάθε λίγες μέρες θα θέλουν όλες αλλαγή, χώρια που είναι και αρκετά πιο αντιοικονομικές και ασύμφορες από οτι το ΦΑ και ίσως δεν απέxουν και πολύ από το πετρέλαιο.

dioz

Δημοσίευση από dioz »

taz έγραψε:Για τα ερωτήματα 1 & 2 τα έχουμε πει αρκετές φορές.

Για το #3 μπορώ να πω οτι γενικά οι φιάλες υγραερίου θεωρούνται πιο επικίνδυνες, ωστόσο επιτρέπονται, αλλά νομίζω οτι γίνεται ολόκληρη εγκατάσταση παροχής οπότε υπάρχει υποθέτω προστασία. Eπιτρέπονται μέχρι 3 φιάλες μέσα σε ένα διαμέρισμα, οπότε αν δεν κάνω λάθος κάθε λίγες μέρες θα θέλουν όλες αλλαγή, χώρια που είναι και αρκετά πιο αντιοικονομικές και ασύμφορες από οτι το ΦΑ και ίσως δεν απέxουν και πολύ από το πετρέλαιο.
Θα μπορούσες παρακαλώ να μου υποδείξεις που είναι οι απαντήσεις για τα 1 & 2....σε σχέση πάντα με την επιλογή της μπουκάλας υγραερίου?

taz

Δημοσίευση από taz »

Ισχύουν τα περί μόνιμης εγκατάστασης αυτόνομης θέρμανσης που έχουν συζητηθεί σε αυτή την υποενότητα (Θέρμανση). Δεν τα γράφω ξανά για να μην υπάρχουν διάσπαρτες ερωτήσεις & συζητήσεις.

dioz

Δημοσίευση από dioz »

Σύμφωνα με το Π.Δ. της 27 Σεπτ / 7 Νοεμ 1985 (ΦΕΚ Δ'631) Παράγραφος 3.3.1...
οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων που θα αποσυνδεθούν από το δίκτυο της κεντρικής θέρμανσης θα πρέπει να μονώσουν τους σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που διέρχονται από την ιδιοκτησία τους, προκειμένου να μην πληρώνουν το πάγιο για τη θέρμανση.
Προφανώς εννοεί να μονώσουν όλους τους εξωτερικούς σωλήνες που περνούν από το διαμέρισμα? :roll:

mimis50

Δημοσίευση από mimis50 »

Σωστά.
Έχεις υποχρέωση μόνωσης για τις σωληνώσεις που είναι μέσα στο διαμέρισμα και φαίνονταιται. Ότι είναι μέσα στο δάπεδο ή μέσα σε τοίχο του διαμερίσματος, θεωρείται μονωμένο και δεν κάνεις τίποτε.

dioz

Δημοσίευση από dioz »

Ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση!

Takis43

Δημοσίευση από Takis43 »

Καλησπέρα,

Έχω αυτονομηθεί από την κεντρική θέρμανση της πολυκατοικίας σε συμφωνία με την πολυκατοικία. Συνδέθηκα με το φυσικό αέριο και η συμφωνία της συνέλευσης είναι να πληρώνω το 30% επί της θέρμανσης που μου αναλογεί.

Φέτος και λογικά και του χρόνου το πετρέλαιο της πολυκατοικίας πληρώνεται από το αποθεματικό στο οποίο υπάρχει μηνιαία αύξηση την οποία πληρώνω και εγώ.

Γνωρίζει κάποιος μια τέτοια περίπτωση και πώς τελικά θα υπολογιστεί το 30% που πρέπει εγώ να πληρώσω για το πετρέλαιο της κεντρικής θέρμανσης;

Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”