Κλείδωμένες ηλεκτροβάνες

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
MariaP

Κλείδωμένες ηλεκτροβάνες

Δημοσίευση από MariaP »

Καλημέρα σας.Είναι το πρώτο μου μήνυμα και στεναχωριέμαι που είναι τέτοιου είδους.
Ανέλαβα την διαχείρηση τον Δεκεμβριο και στην Γ.συνελευση του Νοεμβριου αποφασίστηκε να κλειδωθουν τα κουτιά έξω από τα διαμερίσματά μας που περνάνε οι σωλήνες του καλοριφερ.Υπήρχαν κρούσματα και υπόνοιες πως τα "πειράζουν" κάποιοι.Ένας συγκεκριμένος συγκάτοικος αντέδρασε εξ αρχης και εχθες το βραδυ στις 12 την νυχτα εβγαλε μονος του την κλειδαριά και εβαλε ταμπέλα οτι πρόκειτε για ιδιοκτησία του και όποιος το ξαναπειράξει θα έχει νομικες κυρωσεις.Τι να κάνω?Αν πάρουν είδηση οι υπόλοιποι συγκάτοικοι πως το ξεκλείδωσε θα έχουμε εμπόλεμη ζωνη μέσα στην πόλυκατοικία. :wall:

_ASTERAS_

Re: Κλείδωμα κουτιών καλοριφερ

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

προφανως εννοειται τις ηλεκτροβανες καθε διαμερισματος.
Δυστυχως εχει δικιο, ειναι ιδιοκτησια του και μπορει να κανει ο,τι θελει. Τον κεντρικο πινακα κατω εχετε δικαιωμα να το κλειδωσετε γιατι ειναι κοινοχρηστο. Σε αυτο το σημειο ομως εχει δικιο. Ειναι λαθος η αποφαση που πηρατε δυστυχως.

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

orck

Δημοσίευση από orck »

Ειναι ατομικη ιδιοκτησια το κουτι που συνηθως ειναι στις σκαλες και εχει μεσα την ηλεκτροβανα; Σε μια αστοχια της ηλεκτροβανας (ειτε πραγματικης αστοχιας ειτε απο πειραγμα) ποιος πληρωνει την ζημια; Ο ιδιοκτητης που παιρνει θερμανση η ολοι μεσω των κοινοχρηστων; (κανω την ερωτηση αυτη για να δουμε εαν ειναι ιδιωτικη η κοινοχρηστη).
Νομιζω οτι ειχα διαβασει εδω μεσα οτι οδηποτε βρισκεται στο κλιμακοστασιο ειναι κοινοχρηστος χωρος και περιουσια.

MariaP

Δημοσίευση από MariaP »

τα κουτιά βρίσκονται σε εξώτοιχο, περάει από μέσα κοινόχρηστο υλικό και ήταν απόφαση γενικής συνέλευσης....Αυτά δεν μετράνε;;;Αυτη ηταν απόφαση από το 2003..πέρασαν όλα αυτά τα χρόνια με το να υποπτευονται ο ένας τον άλλο(εμείς μείναμε στο διαμέρισμα το 2008) Στην τελευταία συνελευση αποφασίστηκε επιτέλους να τελειώνει αυτό το θέμα, ελεγχθηκαν οι βάνες από ειδικό και κλειδώθηκαν.Όλοι συμφωνησαν και ο συγκεκριμένος όχι...εμένα μου κινεί υποψίες.Ακόμη και νόμιμος να είναι η αφαίρεση της κλειδαριάς έγινε 1:00 την νύχτα και όχι πρωϊ... :-?

MariaP

Δημοσίευση από MariaP »

υγ:Σε περίπτωση βλάβης συγκεκριμένης εγκατάστασης χρεώνονται όλοι οι συγκάτοικοι..άρα?

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

δεν ειναι ακριβως ετσι . Εμεις εχουμε κτηρια που οταν χαλασουν οι ηλεκτροβανες τα πληρωνουν οι εκαστοτε ιδιοκτητες.
Υπαρχουν και αλλα που χρεωνονται στα κοινοχρηστα. Ειναι λιγο περιεργο το θεμα. Αν εχετε αποφασισει οτι ειναι κοινοχρηστο εξοδο η επισκευη τους τοτε εχετε δικιο . Αλλα δεν γινεται, αν συμβει κατι να ειναι αυτος υπευθυνος και να του εχετε κλειδωμενο το κουτι .

Να σημειωσω οτι εγω δεν διαφωνω καθολου οτι ειναι τουλαχιστον περιεργο το γεγονος οτι την αφαιρεσε την κλειδαρια στα αγρια χαραματα....Εγω συμφωνω μαζι σας , απλα δυστυχως δεν ειναι τα πραγματα σε μια πολυκατοικια παντα θεματα κοινης λογικης ! ;-)
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

"Κλειδώσαμε τα κουτιά για προστασία δική σας και όλων μας από καλόβουλες ενέργειες. Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλετε να ελέγξετε την ηλεκτροβάνα σας ή θέλετε να προβείτε σε κάποια εργασία μπορείτε να με ενοχλήσετε."

Η δική μου "διπλωματική" απάντηση που θα έδινα.

Και στη δική μου πολυκατοικία, αν και οι ηλεκτροβάνες είναι ιδιόκτητες, τα κουτιά είναι κλειδωμένα.

Γιώργος.

MariaP

Δημοσίευση από MariaP »

gtsoukn έγραψε:"Κλειδώσαμε τα κουτιά για προστασία δική σας και όλων μας από καλόβουλες ενέργειες. Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλετε να ελέγξετε την ηλεκτροβάνα σας ή θέλετε να προβείτε σε κάποια εργασία μπορείτε να με ενοχλήσετε."

Η δική μου "διπλωματική" απάντηση που θα έδινα.

Και στη δική μου πολυκατοικία, αν και οι ηλεκτροβάνες είναι ιδιόκτητες, τα κουτιά είναι κλειδωμένα.

Γιώργος.
αυτό είπαμε ακριβως στην συνελευση Γιώργο...και συμφωνησαν οι περισσότεροι να κλειδωθούν.Δυστυχως δεν μπορούσε να γίνει επιλεκτικό "ξεκλείδωμα" σε έναν συγκάτοικο... γιαυτό τον λόγο βρισκόμαστε σε σύραξη αυτή την στιγμή και αναγκάστηκα να συγκαλέσω έκτακτη γενικη συνελευση...θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.Σας ευχαριστώ όλους πολύ!

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Re: Απαλοιφή/αλλαγή του παγίου από θέρμανση με ωρομέτρηση

Δημοσίευση από HaVai »

digital_skipper έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι σχετικά νέος διαχειριστής μιας μικρής πολυκατοικίας πέντε οροφοδιαμερισμάτων. Μετά από ένα κρούσμα “χαλασμένης” ηλεκτροβάνας η οποία επέτρεπε να ζεσταίνεται ένα από τα διαμερίσματα όταν οποιοσδήποτε άλλο διαμέρισμα άναβε το καλοριφέρ αποφασίσαμε ομόφωνα (όλοι οι ιδιοκτήτες), αφού φυσικά αλλάξαμε πρώτα την εν λόγω ηλεκτροβάνα, τα ακόλουθα:

(Α) να κλειδώσουμε τα κουτιά που περιέχουν τις ηλεκτροβάνες σε όλους τους ορόφους και τα κλειδιά να είναι στα χέρια του διαχειριστή.

E1) Σχετικά με το (Α) ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος αποθήκευση των κλειδιών από τα ντουλάπια με τις ηλεκτροβάνες; Είναι προφανές ότι αφού δεν υπάρχει και η καλύτερη δυνατή εμπιστοσύνη μεταξύ των ιδιοκτητών ο κάθε ιδιοκτήτης που θα έχει τα κλειδιά, όταν γίνεται διαχειριστής, θα μπορεί να βγάζει αντικλείδια και η όλη ασφάλεια που προσφέρει το κλείδωμα πάει περίπατο. Μου έχει προταθεί να τοποθετήσω τα κλειδιά σε ένα κουτί σαν αυτά του συναγερμού πυρασφάλειας το οποίο για να ανοίξει και να πάρουμε τα κλειδιά θα γίνεται με σπάσιμο του τζαμιού παρουσία περισσότερων του ενός από τους ιδιοκτήτες. Έχει κανείς σας κάποια καλύτερη ιδέα;
Το θέμα για τις κλειδωμένες ηλεκτροβάνες έχει συζητηθεί ΕΔΩ και ΕΔΩ. Τελικά εσείς τι απόφαση πήρατε;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

aster1x

Re: Κλείδωμένες ηλεκτροβάνες

Δημοσίευση από aster1x »

Τεχνικά την εντολή για να ανάψει ο καυστήρας και ο κυκλοφορητής την δίνει ο θερμοστάτης κάθε διαμερίσματος στο πίνακα θέρμανσης στο λεβητοστάσιο. Το ωρόμετρο όμως παίρνει εντολή για να αρχίσει να γράφει μόνον όταν η ηλεκτροβάνα ανοίξει πλήρως απο την ίδια την ηλεκτροβάνα. Αυτό για να αποφευχθεί η περίπτωση να είναι κολλημένη κλειστή η ηλεκτροβάνα. Αυτό σημαίνει οτι αν κάποιος γνωρίζει απο συνδεσμολογία κεντρικών θερμάνσεων, μπορεί κακόβουλα να αποσυνδέσει το καλώδιο εντολής απο την ηλεκτροβάνα πρός τον ωρομετρητή που βρίσκεται στο λεβητοστάσιο και φυσικά να ζεσταίνεται και να μην χρεώνεται. Το ίδιο φαινόμενο μπορεί να γίνει επίσης αν η σύνδεση του καλωδίου της εντολής πρός τον ωρομετρητή χαλαρώσει και δεν κάνει επαφή. Αρα η ηλεκτροβάνα είναι μέν ιδιοκτησία αλλά η πρόσβαση σε αυτήν πρέπει να είναι ασφαλισμένη.

Επίσης οι κάθετες σωλήνες του ζεστού νερού είναι κοινόχρηστες και απο τη σωλήνα που συνδέεται με το κολλεκτέρ των σωληνώσεων θέρμανσης του διαμερίσματος και πρός το διαμέρισμα μαζί με την ηλεκτροβάνα είναι ιδιοκτησίες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”