Αντικατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
ΓΗΓΕΝΗΣ

ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από ΓΗΓΕΝΗΣ »

Ένας ένοικος αποφάσισε να αλλάξει, επισκευάσει τα σώματα του καλοριφέρ
Στην προσπάθεια να αποσύνδεσή ένα σώμα που βρίσκονταν συνδεδεμένο σε κεντρικό αγωγό προκάλεσε βλάβη σε μια από τις κεντρικές σωληνώσεις που διέρχονται μέσα από το διαμέρισμα του. Ο υδραυλικός που ανέλαβε το έργο λέει ότι την αποκατάστασή του σωλήνα πρέπει να πληρώσει η πολυκατοικία παρόλο που αυτοί προκάλεσαν την βλάβη και η σωλήνα βρίσκεται μέσα στο διαμέρισμα που κάνουν την επισκευή και όχι σε κοινόχρηστο χώρο.
Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται συνήθως ? Εαν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ πολύ ας απαντήσει.
δύο λόγους είναι περί παντός πράγματος αντικειμένους αλλήλοις

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Re: ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από HaVai »

ΓΗΓΕΝΗΣ έγραψε:Ο υδραυλικός που ανέλαβε το έργο λέει ότι την αποκατάστασή του σωλήνα πρέπει να πληρώσει η πολυκατοικία παρόλο που αυτοί προκάλεσαν την βλάβη και η σωλήνα βρίσκεται μέσα στο διαμέρισμα που κάνουν την επισκευή και όχι σε κοινόχρηστο χώρο.
Πως υποστηρίζει ο υδραυλικός ότι για την αποκατάσταση πρέπει να πληρώσει η πολυκατοικία; Μήπως γιατί έτσι θα μπορέσει να χρεώσει περισσότερα; Όταν κάποιος με δική του υπαιτιότητα προκαλεί μία βλάβη τότε πρέπει να αναλάβει και την αποκατάσταση αυτής.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

ΓΗΓΕΝΗΣ

Δημοσίευση από ΓΗΓΕΝΗΣ »

Καλησπέρα HaVai ευχαριστώ για την απάντηση
Αυτό που ισχυρίζεται ο υδραυλικός είναι ότι επειδή ο σωλήνας είναι κεντρικός δλδ πάει και στα άλλα διαμερίσματα πρέπει την επισκευή να αναλάβει η πολυκατοικία . Φυσικά και το αρνήθηκα εφόσον δεν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο.
δύο λόγους είναι περί παντός πράγματος αντικειμένους αλλήλοις

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Και σε κοινόχρηστο χώρο να βρισκόταν πάλι την ζημία την πληρώνει ο συνιδιοκτήτης.
Αν ψάξετε λίγο τον κανονισμό σας ίσως το αναφέρει...

dimkal

Δημοσίευση από dimkal »

και γω θεωρώ από την στιγμή που ο σωλήνας είναι κεντρικός (δηλαδή συνεχίζει την προέκταση του σε άνωθεν και κάτω διαμέρισμα) πρέπει τα έξοδα να συμπεριληφθούν στα κοινόχρηστα έξοδα της πολυκατοικίας με τα χιλιοστά δαπανών που αφορούν την θέρμανση.

Δηλαδή αν χαλούσε η υδροροή (η οποία είναι κοινή) θα την πλήρωνε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος που είναι χαλασμένη......;

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Αν η σωλήνωση ή η αποχέτευση βρίσκεται σε τοίχο ξεχωριστής κυριότητας, την ευθύνη για αποκατάσταση την έχει ο κύριος αυτής.
Αν η σωλήνωση ή η αποχέτευση βρίσκεται σε πρωτότοιχους ως προς εξυπηρέτηση όλων των δικαιούχων, τότε την ευθύνη για αποκατάσταση την έχουν όλοι οι δικαιούχοι.
Εξαίρεση αποτελεί η υπαιτιότητα του συνιδιοκτήτη που προκάλεσε την ζημία..

gianast

Σωλήνες καλοριφέρ

Δημοσίευση από gianast »

Γιά σας φίλοι
αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα αυτή τη στιγμή που σας γράφω.
Σε ένα διαμέρισμα της πολυκατοικίας μας τρύπησε ο ένας απο τους δύο σωλήνες της κεντρικής θέρμανσης που
διαπερνούν τα διαμερίσματα από κάτω ως πάνω με αποτέλεσμα να υγρανθεί το ταβάνι του κάτω διαμερίσματος.
Θα ήθελα παρακαλώ να μάθω ποιόν επιβαρύνει η ζημία του σωλήνα.Τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος μέσα στο οποίο τρύπησε ο σωλήνας ή όλους επειδή είναι κοινόχρηστη θέρμανση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Re: Σωλήνες καλοριφέρ

Δημοσίευση από neteng »

τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Ό,τι είναι στο διαμερισμά σας είστε υπεύθυνος για αυτό

alamo

Δημοσίευση από alamo »

neteng έγραψε:τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Ό,τι είναι στο διαμερισμά σας είστε υπεύθυνος για αυτό
νομίζω οτι αναφερόμαστε σε κνχ σωλήνες no?

Άβαταρ μέλους
neteng
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από neteng »

ό,τι είναι απ΄'εξω από το διαμέρισμα (μιλάμε για δίκτυα πάντα)

alamo

Δημοσίευση από alamo »

neteng έγραψε:ό,τι είναι απ΄'εξω από το διαμέρισμα (μιλάμε για δίκτυα πάντα)
καταλαβαίνω οτι και εντός διαμερίσματος, μπορεί να υπάρχουν κατακόρυφοι σωλήνες κοινόχρηστης θέρμανσης.

spiti

Δημοσίευση από spiti »

αντιμετωπιζω ενα παραμοιο προβλημα . ο σωληνας της κεντρικης θερμανσης που περναει απο το σπιτι μου εχει σκουριασει και μια μερα διαπιστωσαμε οτι ειχε πλυμμηρισει ο χωρος γυρο απο το σωληνα . θα ηθελα να μου πειτε αν μπορειτε εαν τα εξοδα επισκευης επιβαρυνουν τον ιδιοκτητη 'η την πολυκατοικια ?

vad7x

Δημοσίευση από vad7x »

Ηθελα να σας ρωτησω,προεκυψε βλαβη σε εναν σωληνα της κεντρικης θερμασης λογω σκουριας και εχει διαρροη,το καταστατικο απαγορευει ρητα την οποιαδηποτε κινηση αμα δεν γινει πρωτα συνελευση(ο σωληνας περναει απο το δικο μου διαμερισμα,μεσα στη ντουλαπα).Η διαχειριστρια επιμενει χωρις καν να εχει γινει συνελευση να παρανομησω και να αρχισω να το επισκευασω μονος μου γιατι οι σωληνωσεις περνανε απο το δικο μου διαμερισμα.ΤΙ λεει το καταστατικο¨Ειδικοτερον δια την εγκαταστασιν κεντρικης θερμανσεως και ΤΑΣ ΔΑΠΑΝΑΣ λειτουργειας και συντηρησεως αυτης,οριζονται τα ακολουθα"""/ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ εις παντα ιδιοκτητην διαμερισματοσ οποιαδηποτε επεμβασις εις το εν τω διαμεριματι του τοποθετημενα θερμαντικα σωματα και ιδια η αντικαταστασις των και εις τας εν αυτω σωληνωσεις.Τροποποιησεις και γενικαι επισκευαι των εγκαταστασεων τουτων ενεργουνται ΜΟΝΟΝ μετ απ μετ αποφασιν της γενικης συνελευσεως των συνδιοκτητων.Επειγοντε μετρα επισκευης η συντηρησεως ανεπιδεκτα αναβολης μεχρι της αποφασεως της γενικης συνελευσεως λαμβανονται υπο του εκαστοτε διαχειριστου της πολυκατοικιας.Η διαχειριστρια επιμενει οτι οι σωληνωσεις δεν ειναι μερος της κεντρικης θερμασης,αρα δεν ειναι κοινοχρηστοι,αρα θα πληρωσω εγω,αρα και εγω της απο τη στιγμη που μου λεει οτι δεν οι κοινοχροιτοι και ειναι δικια μου ευθυνη,της ειπα οτι θα τους κοψω και θα το απομονωσω και να μην εχει κανεις θερμανση,και δεν μπορω να βαλω δικηγορο γιατι θα μου κοστισει αρκετα για να της το εξηγησω.Και ρωτω απο τη στιγμη που το καταστατικα απαιτει γενικη συνελευση πως γινεται να μην ειναι κοινοχροιστοι οι σωληνωσεις,Αμα κεντρικη θερμανση σημαινει μονο το λεβητοστασιο κατα αυτην,τοτε γιατι να χρειαζοντε οι σωληνωσεις ,πιανουν και χωρο :lol: να ζεσταθουμε με τον λεβητα,Παρακαλω καποιος να με διαφωτησει γιατι εχουμε αδειασει το νερο.Ευχαριστω πολυ! :cry:

taz

Δημοσίευση από taz »

Οι κάθετες σωλήνες είναι κοινόχρηστες, αν τώρα είναι σωλήνα οριζόντια που περνάει πχ μέσα από το πάτωμα σου για να καταλήψει σε καλοριφέρ, τότε είναι του ιδιοκτήτη.

Αν είναι κάθετη, τότε η διαχειρίστρια πρέπει να μεριμνήσει άμεσα για την αποκατάσταση της βλάβης χωρίς να χρειάζεται ΓΣ, είναι υποχρεωμένη να το κάνει, διαρροή σημαίνει κατ'εμέ επείγουσα επισκευή. Αλοίμονο αν για κάθε επισκευή χρειαζόταν να συγκαλούσαμε ΓΣ...

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Να επαυξήσω, σε όλα όσα σωστά λέει ο φίλος taz, ότι υπάρχουν καταστατικά που ορίζουν και τις οριζόντες οδεύσεις ως κοινόχρηστες. Ωστόσο, στην περίπτωση του φίλου μας το έξοδο είναι κοινόχρηστο.

Φιλικά
ΡΟΜΒΟΣ
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”