Αντικατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
vad7x

Re: ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ

Δημοσίευση από vad7x »

Σας ευχαριστω πολυ,αλλα το θεμα ειναι πως να της δωσω να καταλαβει το αυτονοητο,αν και το λεει ξεκαθαρα στο καταστατικο,δηλαδη πρεπει οπωσδηποτε να καταφυγω σε δικηγορο ? Αν υπαρχει δυνατοτητα καποιος απο σας πχ μηχανικοι,συμβολαιογφραφοι,δικηγοροι και διαχειριστες να μου στειλετε γραπτως με υπογραφη καποιο κειμενο που να της επαληθευσει τα αυτονοητα...Σας υπερ ευχαριστω ολους για την αμεση απαντηση :-D

rania1

Αντικατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ

Δημοσίευση από rania1 »

Είμαι ιδιοκτήτρια ενός διαμερίσματος και αυτές τις μέρες αποφάσισα να αλλάξω τις υδραυλικές σωληνώσεις, είδη υγιεινής, να αντικαταστήσω το πάτωμα με πλακάκια και να αντικαταστήσω και τα κουφώματα.
Μέσα από την διαδικασία αυτή (ξηλώματος πατώματος) ο υδραυλικός μου είδε ότι όλες οι σωληνώσεις του καλοριφέρ είναι σε αθλία κατάσταση (η πολυκατοικία χτίσθηκε το 1960) και μου είπε ότι σε καμία περίπτωση αφού προχωρω σε αυτά τα έξοδα δεν πρέπει να αγνοήσω το πρόβλημα και ότι πρέπει να τις αντικαταστήσω
Η εταιρεία που συνεργαζόμαστε για την έκδοση λογαριασμών κοινοχρήστων κλπ έστειλε δικό της υδραυλικό ο οποίος επιβεβαίωσε ότι οι σωληνώσεις θέλουν αλλαγή
Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση
Θέλω να σας ενημερώσω ότι η πολυκατοικία δεν εχει επίσημο διαχειριστή, μια κυρία εκτελεί χρέη φαντάζομαι ανεπίσημα. Επίσης σας ενημερώνω ότι έχει <φαγωθεί> όλο το αποθεματικό και υπάρχουν τεράστια προβλήματα με ιδιοκτήτες που δεν πληρώνουν. Ως εκ τούτου φαντάζομαι ότι η συνέλευση της πολυκατοικίας (που θα γίνει την τετάρτη) θα αρνηθεί να καλύψει αυτό το κόστος. Το κόστος της αλλαγής των σωληνώσεων είναι περίπου στα 1500 ευρώ (πρόχειρη κοστολόγηση και των δυο υδραυλικών)
Η κυρία αυτή λοιπόν μου είπε ότι σε καμία περίπτωση δεν είναι κοινόχρηστο κόστος, και κοινόχρηστο κόστος είναι μόνο ο κεντρικός σωλήνας
Σας επισυνάπτω το μέρος του καταστατικού που νομίζω ότι αναφέρεται στο πρόβλημα μου και θα σας παρακαλούσα να με ενημερώσετε :
1. Αν τελικά είναι κοινόχρηστο έξοδο
2. Αν είναι κοινόχρηστο έξοδο και η πολυκατοικία αρνηθεί να το πληρώσει πως θα πρέπει να χειριστώ την συγκεκριμένη κατάσταση
3. Οι υδραυλικοί μου είπαν ότι θα πρέπει να επέμβουν στο ταβάνι του από κάτω σπιτιού και χρειαζόμαστε έγκριση από τον ιδιοκτήτη. Σε περίπτωση που δεν δώσει την έγκριση πως θα πρέπει να το χειριστώ
ευχαριστω , καλημερα και καλη εβδομαδα

vlassis

Re: Αντικατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ

Δημοσίευση από vlassis »

Είμαι και εγω ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος τελευταίου ορόφου και εχω το ίδιο περίπου πρόβλημα. Επειδή τα διαμερίσματα των 2 τελευταίων ορόφων δεν είναι ίδια, η κεντρική σωλήνα θέρμανσης δεν αναιβαίνει κάθετα απο το κάτω διαμέρισμα προς το πάνω αλλα κάνει οριζόντια παράκαμψη μεταξύ του ταβανιού του κάτω και του πατώματος του πάνω ορόφου και μετά βγαίνει στα καλοριφέρ του πάνω ορόφου. Με τα χρόνια αυτές οι σωληνώσεις χαλάσαν με συνέπεια να πλημμυρίζει σε καποια σημεία το ταβάνι του κάτω ορόφου χωρίς να πλημμυρίζει ο επάνω όροφος. Σαν άμεση και γρήγορη λύση με την σύμφωνη γνώμη την δική μου κόψαμε τις σωληνώσεις εντός του από κάτω διαμερίσματος και στο σημείο που είναι εξωτερικές (λίγο πιο κάτω από το ταβάνι του) για να σταματίσει η παροχή νερού στο σημείο που υπάρχει η διαρροή μέχρι να βρούμε την λύση για την αποκατάσταση του προβλήματος. Αυτό έχει σαν συνέπεια το μισό διαμέρισμά μου να μήν έχει θέρμανση. Ολα αυτά τα χρόνια πληρώνω κανονικά τα κοινόχρηστά μου σαν να είχα κανονική παροχή και θέρμανση. Με την δύσκολη οικονομική κατάσταση που βιώνουμε ζήτησα απο την πολυκατοικία την αποκατάσταση της βλάβης μου για να έχω θέρμανση και τα χρήματα μου να πιάνουν τόπο. Kαι το ερώτημα είναι το εξής:
Ποιός θα πληρώσει την βλάβη απο την στιγμή που αυτή είναι πρίν έρθει το νερό στα καλοριφέρ στο διαμερισμά μου? Πώς θα γίνει η αποκατάσταση? Θα αναγκαστούμε να ξυλώσουμε μάρμαρα και παρκέ για να βρούμε που είναι αυτή η διαρροή?
Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και πιθανές λύσεις.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Αντικατάσταση σωληνώσεων καλοριφέρ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Θα γίνουν όσες εργασίες απαιτούνται ώστε η πολυκατοικία να έρθει στην προ της βλάβης κατάσταση.
Το κόστος θα βαρύνει όλους τους ιδιοκτήτες ανεξαρτήτως αν εξυπηρετούνται από τη συγκεκριμένη σωλήνα ή όχι.

Και καλωσήρθες στην παρέα μας.

kate

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΩΛΗΝΕΣ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Δημοσίευση από kate »

γεια σας , και συγχαρητηρια για το φορουμ σας.

μενω στο πατρικο του πατερα μου που με το ζορι ειναι 50 τμ. κατασκευης του '74! :-|
φετος ειχαμε προβλημα με τους σωληνες του καλοριφερ , εβγαζαν νερα και επρεπε να το φτιαξουμε, να σημειωσω οτι η πολυκατοικια δεν εχει αλλαξει ποτε λεβητα , και για πολλα χρονια κανεις δεν εβαζε πετρελαιο! η διαχειριστιρια στην συνελευση οπου δεν εμφανιστηκαν ουτε τα 3/4 της πολυκατοικιας μας ειπε οτι σκεφτεται να βαλει πετρελαιο γι αυτο και να φτιαξουμε τους σωληνες του καλοριφερ ( οι σωληνες ειναι εξω απο την πολυκατοικια και περνανε απο ολα τα διαμερισματα)
εμεις ομως ειπαμε οτι ο καθενας να κανει οτι θελει στο σπιτι του (ειτε φυσικο αεριο ειτε σομπα οτι ηθελε ο καθενας) , συμφωνησαμε ολοι και ειπε επι λεξη οτι οκ δεν φτιαχνουμε σωληνες και φτιαχνουμε κατι αλλο στην πολυκατοικια! και οτι θα μας φερει να υπογραψουμε ενα καταστατικο , οτι θα εχουμε αυτονομη θερμανση απο εδω και περα! το οποιο καταστατικο δε εμφανιστηκε ποτε! σημερα παρελαβα κοινοχρηστα και ειδα οτι χρεωθηκα επισκευη σωληνων καλοριφερ 546 ευρω ενω ειχαμε πει σαν πολυκατοικια οτι αυτα τα 400 (οπως μας ειχε πει εκεινη ) θα τα διναμε για κατι αλλο στην πολυκατοικια και μαλιστα εγω ειχα αναφερει οτι δεν εχω λεφτα γι αυτο θελω να βγω απο την κεντρικη θερμανη (οπως και οι αλλοι) και να κανουμε οτι μπορει ο καθενας σπιτι του! (και επιμενω οτι συμφωνησαν ολοι δλδ τα 5 ατομα που ειμασταν εκει!) εγω τι κινησεις πρεπει να κανω?? εφοσον συμφωνησαμε οτι ο καθενας θα εκανε οτι ηθελε με την θερμανση του γιατι επρεπε να πληρωσουμε για επισκευη σωληνων καλοριφερ???? εγω θελω να βγω απο την κεντρικη θερμανση τι πρεπει να κανω??? και να φυγω δλδ να ταπωσω σωματα και ολη αυτη την ιστορια θα πληρωνω καποιο παγιο στην θερμανση???? να σημειωσω οτι δεν μας εχει δειξει ποτε αποδειξεις.

ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας και για της απαντησεις σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”