Ξυλοσομπα σε διαμερισμα

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
Vasileios

Ξυλοσομπα σε διαμερισμα

Δημοσίευση από Vasileios »

Καλησπέρα σας μενω σε πολυκατοικια 12 διαμερισματων με κεντρικη θερμανση, εδω και 2 χρονια με αποφαση ολων δεν αναβουμε καλοριφέρ, λογο ακριβου πετρελεου ! θα ηθελα να ρωτισω αν μπορω στο διαμερισμα μου να τοποθετησω ξυλοσομπα η απαγορευεται να βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι ? Βασικα ακουσα ότι λογο οικονομικης κρισης εχουν γινει αλλαγες στα καταστατικα πολυκατοικιών σχετικα με εναλακτικες λυσεις θερμανσης. Γνωρίζετε αν ισχιει κατι τετοιο ? Δεν γινετε να μην ζεστενομαστε αλλα ουτε και μονο με αιρκοντίσιον η λυση της ξυλοσομπας είναι σχετικα η πιο οικονομικη, αφου μπορεις με 200 ευρω να αγορασεις μια, ενώ η σομπες πελετ που δεν χρειαζονται μπουρια κοστιζουν από 850-900ευρω !

mimis50

Re: Ξυλοσομπα σε διαμερισμα

Δημοσίευση από mimis50 »

Καλησπέρα σας μενω σε πολυκατοικια 12 διαμερισματων με κεντρικη θερμανση, εδω και 2 χρονια με αποφαση ολων δεν αναβουμε καλοριφέρ, λογο ακριβου πετρελεου ! θα ηθελα να ρωτισω αν μπορω στο διαμερισμα μου να τοποθετησω ξυλοσομπα η απαγορευεται να βγαλω το μπουρι στο μπαλκονι ?
Βασίλη καλώς ήλθες στο forum.

Αν έχετε κανονισμό στην οικοδομή, ισχύει ότι αναφέρει ο κανονισμός.
Εάν δεν έχετε, ή δεν γράφει κάτι σχετικό:
Οι εξωτερικοί τοίχοι της πολυκατοικίας είναι κοινόχρηστοι. Έτσι τα μπουριά της ξυλόσομπας θα τα τοποθετήσεις σε κοινόχρηστα μέρη και κατά συνέπεια απαιτείται έγκριση με απόλυτη πλειοψηφία από τη Γενική Συνέλευση.
Αν εννοείς να βγάλεις μπουρί στο μπαλκόνι χωρίς να το ανεβάσεις μέχρι το δώμα, σίγουρα δεν επιτρέπεται και δεν θα σου το επιτρέψουν οι υπόλοιποι ένοικοι. Φαντάζεσαι την ατμόσφαιρα στα πιο πάνω διαμερίσματα και ειδικά στο διαμέρισμα πάνω από σένα;

Βασικα ακουσα ότι λογο οικονομικης κρισης εχουν γινει αλλαγες στα καταστατικα πολυκατοικιών σχετικα με εναλακτικες λυσεις θερμανσης. Γνωρίζετε αν ισχιει κατι τετοιο ?
Ναι, ο κανονισμός αλλάζει συμβολαιογραφικά άμεσα μετά από ομοφωνία (παμψηφία) των συνιδιοκτητών, ή δικαστικά μετά από τη συμφωνία μερικών συνιδιοκτητών με ορισμένο ποσοστό ψήφων. Για λεπτομέρειες δες εδώ:

viewtopic.php?f=1&t=39&start=135#p11440

Δεν γινετε να μην ζεστενομαστε αλλα ουτε και μονο με αιρκοντίσιον η λυση της ξυλοσομπας είναι σχετικα η πιο οικονομικη, αφου μπορεις με 200 ευρω να αγορασεις μια, ενώ η σομπες πελετ που δεν χρειαζονται μπουρια κοστιζουν από 850-900ευρω !
[/quote]

Μην είσαι σίγουρος ότι η ξυλόσομπα είναι η καλύτερη λύση.
Μπορεί αρχικά να γλυτώνεις κάποια χρήματα, αλλά η μεγαλύτερη βρωμιά, ο μεγαλύτερος και στεγασμένος αποθηκευτικός χώρος που απαιτείται, ο μεγαλύτερος κόπος που απαιτείται για τη μεταφορά των ξύλων, η μεγαλύτερη μόλυνση του περιβάλλοντος και άλλα πολλά, συνηγορούν υπέρ του pellet.
Χαιρετώ, Δημήτρης.

Axilleas

Δημοσίευση από Axilleas »

Καλησπέρα και από μένα !
Στο σπίτι σου τζάκι έχετε? Γιατι αν έχετε θα μπορούσες να το έκανες ενεργειακό όπως το έχω κανει και γω και να μην έχεις κανένα πρόβλημα.Μπορώ να σου πω , πως ζεσταινει πολύ καλα το σπιτι και καταναλώνεις και λιγότερα ξυλα.

selalman

Δημοσίευση από selalman »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΞΕΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΞΥΛΟΣΟΜΠΑ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ. ΜΕΝΩ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΟΡΟΦΟ ΤΡΙΩΡΟΦΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΠΟΥΡΙ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΡΥΠΩΝΤΑΣ ΕΙΤΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΤΑΒΑΝΙ ΤΟΥ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΜΟΥ. ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΚΕΡΑΜΟΣΚΕΠΗ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”