Η διαχειρίστρια με κλέβει στα κοινοχρηστα!

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
thima_sto_karlovasi

Η διαχειρίστρια με κλέβει στα κοινοχρηστα!

Δημοσίευση από thima_sto_karlovasi »

Καλησπέρα σας ! Είμαι ενοικιαστής και στην πολυκατοικία μου υπάρχει διαχειρίστρια εδώ και 8 χρόνια μία γυναίκα 66 χρονών ( μαθηματικός στο επάγγελμα, ενεργή ακόμα! ).

Εγώ γνωρίζω πως αρχικά σε μια πολυκατοικία πληρώνουν το αρχικό πετρέλαιο οι ιδιοκτήτες και από εκεί και πέρα ότι κάψει ο καθένας, σύμφωνα πάντα με το πάγιο του 30%, ώστε να υπάρχουν τα λεφτά για την επόμενη φορά που θα χρειαστεί να βάλουμε πετρέλαιο. Ερώτηση πρώτη , έχω κάπου άδικο μέχρι στιγμής ;

Η συγκεκριμένη "κυρία" , μας βάζει να πληρώσουμε ένα ποσό κάθε φόρα που βάζουμε πετρέλαιο στην πολυκατοικία και συγκεκριμένα με ένα ποσό που το ορίζει αυτή και δεν προκύπτει από πουθενά , για παράδειγμα σε εμένα 68€. Από εκεί και πέρα κάθε δίμηνο με βάζει να πληρώσω το 30% ( επειδή δεν το καίω ) το 30% αυτού του ποσού , δηλαδή 20,4€. Στη συνέχεια όταν τελειώσει το πετρέλαιο μας ξαναβάζει να πληρώσουμε για αγορά πετρελαίου! Όταν την ρώτησα γιατί ξαναπληρώνουμε μου απάντησε " Μα για να βάλουμε πετρέλαιο ! " και της είπα ότι αφού πληρώνουμε ήδη αυτά που υποτίθετε πως καίμε , και μου είπε μα πως θα βάλω πετρέλαιο αν δεν μου δώσετε λεφτά !

Ρε παιδιά είναι δυνατόν να είναι τόσο χαζή μία μαθηματικός που είναι και ενεργή ακόμα το επάγγελμα ?! Προφάνως και όχι , επομένως κάποιο λάκο έχει η φάβα ! Το καταστατικό δεν μου το δίνει , όπως επίσης δεν δίνει πειστικές εξηγήσεις! Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω ;;;;

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Η διαχειρίστρια με κλέβει στα κοινοχρηστα!

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες.

Έτσι όπως τα αναφέρεις δεν προκύπτει "κλοπή". Ίσως με τον τρόπο αυτό το αποτέλεσμα να είναι σωστό αλλά ο τρόπος υπολογισμού δεν συμφωνεί με όσα γνωρίζουμε.

Αρχικά, η αγορά του πετρελαίου αλλά και κάθε δαπάνη δεν γίνεται με προκαταβολές.
Οι ιδιοκτήτες είναι υποχρεωμένοι στη δημιουργία αποθεματικού το οποίο χρησιμοποιείται σε κάθε δαπάνη και αναπληρώνεται μετά την έκδοση των κοινοχρήστων.

Όσο για τον υπολογισμό-επιμερισμό του πετρελαίου, οι τρόποι είναι καθορισμένοι ανάλογα της περίπτωσης.
Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση
Υπολογισμός πετρελαίου με κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία

thima_sto_karlovasi

gtsoukn έγραψε:Καλημέρα και καλωσήρθες.

Έτσι όπως τα αναφέρεις δεν προκύπτει "κλοπή". Ίσως με τον τρόπο αυτό το αποτέλεσμα να είναι σωστό αλλά ο τρόπος υπολογισμού δεν συμφωνεί με όσα γνωρίζουμε.

Αρχικά, η αγορά του πετρελαίου αλλά και κάθε δαπάνη δεν γίνεται με προκαταβολές.
Οι ιδιοκτήτες είναι υποχρεωμένοι στη δημιουργία αποθεματικού το οποίο χρησιμοποιείται σε κάθε δαπάνη και αναπληρώνεται μετά την έκδοση των κοινοχρήστων.

Όσο για τον υπολογισμό-επιμερισμό του πετρελαίου, οι τρόποι είναι καθορισμένοι ανάλογα της περίπτωσης.
Υπολογισμός συμμετοχής σε αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση
Υπολογισμός πετρελαίου με κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία
Καλημέρα και σε εσένα,

μα πως δεν προκύπτει κλοπή όταν μου διπλωχρεώνει πετρέλαιο ; Με χρεώνει μία φορά 68€ για 600€ πετρέλαιο σε 18 διαμερίσματα που μου αναλογούν 77 χιλιοστά , + κάθε φορά που βγαίνουν κοινόχρηστα αυτά που καίω .
Έχω δει τον τρόπο υπολογισμού που παραθέτεις και πάνω σε αυτόν βασίζομαι και το λέω.
Ευχαριστώ για την απάντηση

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

gtsoukn έγραψε:Έτσι όπως τα αναφέρεις δεν προκύπτει "κλοπή". Ίσως με τον τρόπο αυτό το αποτέλεσμα να είναι σωστό αλλά ο τρόπος υπολογισμού δεν συμφωνεί με όσα γνωρίζουμε.
Λέω και ένα... "ίσως".
Δεν κάθησα να αναλύσω έναν τρόπο υπολογισμού που δεν προβλέπεται πουθενά.

Κι επειδή κάποια ερωτήματα-θέματα από την αρχική σου δημοσίευση μου διέφυγαν....
- Τον κανονισμό της πολυκατοικίας καλό είναι να τον έχεις και θα τον ζητήσεις από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος. Το συμβόλαιο ενοικίασης, το οποίο υπόγραψες, κάνει αναφορά σ' αυτόν. Ο διαχειριστής δεν εμπλέκεται σ' αυτό το θέμα εκτός αν φιλικά θέλει να σε εξυπηρετήσει.
- Τον κανονισμό, μόνο για το θέμα του υπολογισμού του πετρελαίου, δεν τον χρειάζεσαι. Υπάρχει σχετική νομοθεσία και ο κανονισμός ενδεχομένως να διευκρινίζει κάποια θέματα. Δεν μπορεί να ορίζει διαφορετικό τρόπο υπολογισμού και αν υπάρχει είναι παράνομο.

Τι μπορείς να κάνεις;
Να ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη για το θέμα και ότι δεν θα ξαναπληρώσεις για θέρμανση αν δεν εφαρμοστούν τα προβλεπόμενα.
Δυστυχώς (ή ευτυχώς), ως ενοικιαστής τα δικαιώματά σου στη λειτουργία της πολυκατοικίας είναι περιορισμένα. Μόνο με τον ιδιοκτήτη μπορείς να μιλήσεις αν δεν εισακουστείς από τον διαχειριστή.
Σε κάθε περίπτωση, η πολυκατοικία δεν μπορεί να λειτουργεί παράνομα (σε οποιοδήποτε θέμα).

thima_sto_karlovasi

Θα παρακαλούσα να μου πεις τους νόμους να τους ψάξω ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! :)

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

ΦΕΚ 631Δ/85 "Τεχνικός Κανονισμός για τον τρόπο κατανομής δαπανών κεντρικής θέρμανσης σε κτίρια που περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας ιδιοκτησίας", για αυτόνομη θέρμανση που απ' ό,τι καταλαβαίνω έχετε.

Ν. 3741/1929 "Περί της ιδιοκτησίας κατ' ορόφους", για κεντρική θέρμανση χωρίς αυτονομία. Εδώ ο τρόπος υπολογισμού είναι ίδιος για όλες τις περιπτώσεις κοινοχρήστων δαπανών.

Και οι δυο νόμοι υπάρχουν εδώ μέσα.
Κάνε μια αναζήτηση και θα τους βρεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”