Απώλειες με κοιν. λέβητα 4εις ηλιακοί 3ης εν. & ωρομέτρηση

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
adonp

Απώλειες με κοιν. λέβητα 4εις ηλιακοί 3ης εν. & ωρομέτρηση

Δημοσίευση από adonp »

Γειά σας, είμαι καινουργιος στο φορουμ, και γραφτήκα για να πάρω τα φώτα όσων γνωρίζουν.

Είναι ο πρώτος χειμώνας στο σπίτι που μένω, και θα θέλα, έστω στο περίπου, κατά πόσο απόδιδδει το σύστημα θερμανσης που έχουν, στο σπίτι που μένω.

Το κτίριο είναι διόροφο, κατοικουνται 4α διαμερίσματα, ισογειο, 1ος, 2ος, και ταράτσα (σοφίτα-στυλ). Τα τ.μ. του ισογείου, 1ο, και 2ου είναι ίδια, 115 τ.μ. το καθένα. Του ταρατσιου το γκαρσονιερακι να ειναι γυρω στα 45 τ.μ. Τα μεγάλα λοιπον διαμερίσματα, έχουν ένα ηλιακό 150 λιτρα το καθένα, ενω το μικρο νομιζω 80-100 λίτρα. Οποιος ανάψει το καλοριφερ (αυτόνομο για καθε διαμέρισμα) ζεσταίνει όλους τους ηλ. θερμοσιφωνες. Ο λέβητας βρίσκεται στη ταρατσα επίσης. Δυστηχώς, από τι βλέπω, δεν ανάβει κανείς τα καλοριφερ, και εχω το εξης ερώτημα: θα είχε μεγαλη διαφορά, αν απαιτουσα απο τον ιδιοκτητη να μην επιτρέπει το ζέσταμα του νερού όλων των θερμοσιφώνων κάθε φορα; Οταν πτωτονοίκιαςα του πα οτι μου φαίνεται ασυμφορο, και σαν απάντηση μου έλεγε οτι κοιταω πολυ τις λεπτομέρειες. Πέραςαν 2 μήνες και δε του ξαναείπα τιποτα απο τότε. Σκεφτομαι όμως να του το ξαναπω καποια στιγμη, γιατι βλεπω οτι οι υπολοιποι ενικοι δεν ειναι διατεθημενοι να ανοιγουν καλοριφερ παρόλο που βάλαμε ο καθένας μας ένα ποσό. Είναι λες και περιμένει ο ένας τον άλλο ποτε θα τα ανάψει, για να του ζεςτάνει το νερό!! Ελαδάρα!
Να μείνω ησυχος που θα ζεστένω τα νέρα των υπολοιπων κάθε φορά, ή θα έχω μέγαλες απώλειες από αυτό; Τα σώματα είναι συνολικα 6 που έχω, 3 για τα 3 υπνοδωμάτια, 2 για το σαλόνι-κουζίνα, και ένα για το μπάνιο. Τα δυο υπνοδωματια κοιτάνε βορρα, το σαλόνι κουζίνα κοιτάνε νότο, και είμαι στον 2ο. Περιοχη ηράκλειο κρητης. Επίσης ειναι ευκολό ο ιδιοκτητης να μετατρέψει τη θέρμανση των θερμοσιφώνων ατόμικα, αντι να είναι όλων οπως γίνεται τώρα; πόσο θα στοιχιζέ; Πόσο χάνω κάθε φορα που θα ζεστένονται όλων τα νερά από τι στιγμη που όπως φένεται, ανα πάσα χρονική στιγμη, μόνο ένας θα τα ανάβει κάθε φορα;

Συγνώμη για τα ορθογραφικά. :-D

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Απώλειες με κοιν. λέβητα 4εις ηλιακοί 3ης εν. & ωρομέτρη

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και καλωσήρθες στην παρέα.

Σαφώς πρόκειται για κακοτεχνία, προχειρότητα και σίγουρα μείωση κόστους της εγκατάστασης.
Εφόσον ο κατασκευαστής έβαλε εγκατάσταση για ηλιακούς θερμοσίφωνες τριπλής ενέργειας, θα έπρεπε κάθε θερμοσίφωνας να είναι αυτόνομος, να συνδέεται μόνο με το αντίστοιχο διαμέρισμα και ενδεχομένως θα έπρεπε να υπάρχει και εγκατάσταση ανάλογη αυτής των μπόιλερ (μέτρηση κατανάλωσης νερού).
Για το αν υπάρχει δυνατότητα διόρθωσης της εγκατάστασης καθώς και το κόστος καλό είναι να το δει κάποιος ειδικός (υδραυλικός).

Σχετικά με τη κατανάλωση-χρέωση στη θέρμανση, η θέρμανση του σπιτιού και οι ώρες χρέωσης δεν επηρεάζονται μιας και ο θερμοστάτης ελέγχει τη θερμοκρασία του σπιτιού και μόνο.
Απώλειες θα έχεις μόνο στο ζέσταμα του νερού μιας και αντί να ζεστάνεις 150 λίτρα, ζεσταίνεις 450 λίτρα.
Αν και σαφέστατα η εγκατάσταση δεν είναι σωστή, στην πράξη και μιας και μένεις στο Ηράκλειο Κρήτης, οι απώλειες θα είναι πολύ μικρές που λόγω της ηλιοφάνειας το νερό του θερμοσίφωνα θα είναι ήδη ζεστό.
adonp έγραψε:Συγνώμη για τα ορθογραφικά.
Αν χρησιμοποιείς τον Mozilla, δες αυτό: https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... g-diction/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”