Πρόβλημα με θέρμανση;

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
melondim

Πρόβλημα με θέρμανση;

Δημοσίευση από melondim »

Καλησπέρα σας,

το διαμέρισμά μου είναι υπερυψωμένο ισόγειο διαμέρισμα. Παλαιότερα είχε αυτονομία αλλά για λόγους που δε ξέρω το έχουν γυρίσει σε κεντρική. Πως; Λειτουργεί μόνο ένας θερμοστάτης σε ένα διαμέρισμα, αναβουν τον θερμοστάτη και ένας κατοικος του διαμερίσματος κατεβαίνει και ανάβει έναν διακόπτη στο λεβητοστάσιο. Υποψιάζομαι είναι ο κεντρικός διακόπτης και όχι ο λέβητας. Το σύστημα δουλεύει περίπου 3 ώρες έτσι. Όταν το κλείνουν, κλείνουν τα πάντα, δεν ακούγεται νερό να κυκλοφορεί οπότε κλείνει και ο κυκλοφορητής. Τα σώματα σε 10 λεπτά έχουν κρυώσει και επιπλέον όταν λειτουργεί τα σώματα δεν ζεματάνε. Μετά από μια ώρα καταλαβαίνεις ότι είναι ζεστά και κάνουν πάνω από μισή ώρα για να γίνουν χλιαρα. Περίμενα το καλοριφέρ να τσιμπάει αμέσως σχεδόν θερμοκρασία. Επιπλέον, κάποια σώματα είναι χλιαρά από τη μέση και κάτω. Με 3 ώρες θέρμανση περίμενα κάτι παραπάνω. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό; Χαμηλή θερμοκρασία νερού, μικρός κυκλοφορητής, χαλασμένη ηλεκτροβάνα η απλά έτσι πρέπει να λειτουργεί το σύστημα όπως το χουν φτιάξει;

xsterg

Re: Πρόβλημα με θέρμανση;

Δημοσίευση από xsterg »

ηταν απο τη αρχη ετσι η εγινε τωρα? σε τι θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενοι οι θερμοστατες πανω στον λεβητα?

melondim

xsterg έγραψε:ηταν απο τη αρχη ετσι η εγινε τωρα? σε τι θερμοκρασια ειναι ρυθμισμενοι οι θερμοστατες πανω στον λεβητα?
Δε το γνωρίζω. Σαν ενοικιαστής μου είπαν ότι έχει κεντρική αλλά εμαθα από άλλους ότι πολύ παλιά (ίσως και πάνω από 10ετία) εφαρμόζεται το σύστημα που σας είπα. Δεν έχω πρόσβαση στο λεβητοστάσιο για να δω θερμοκρασίες

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

ενημερωστε τον ιδιοκτητη σας. μονο αυτος μπορει να δωσει λυση.

melondim

Τον ενημέρωσα καθώς ο ιδιοκτήτης τυγχάνει και διαχειριστής. Μου είπε ότι το σύστημα δουλεύει μια χαρά απλά κανουμε γενικά "οικονομία". Απ ότι μπορω να καταλάβω αφενός αργεί να ζεστανει το νερό (λογικό) και αφετέρου η θερμοκρασία του νερού είναι χαμηλή για λόγους οικονομίας παλι. Τσέκαρα για εξαέρωση αλλά τα σωματα δεν ειχαν αέρα. Επίσης τα καθάρισα και απο τη σκόνη (τύπου πανελ) μήπως δω βελτίωση. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

melondim

melondim έγραψε:Τον ενημέρωσα καθώς ο ιδιοκτήτης τυγχάνει και διαχειριστής. Μου είπε ότι το σύστημα δουλεύει μια χαρά απλά κανουμε γενικά "οικονομία". Απ ότι μπορω να καταλάβω αφενός αργεί να ζεστανει το νερό (λογικό) και αφετέρου η θερμοκρασία του νερού είναι χαμηλή για λόγους οικονομίας παλι. Τσέκαρα για εξαέρωση αλλά τα σωματα δεν ειχαν αέρα. Επίσης τα καθάρισα και απο τη σκόνη (τύπου πανελ) μήπως δω βελτίωση. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;
Επαναφέρω το θέμα
Δυστυχώς πέρυσι πλήρωσα αρκετά κοινόχρηστα (μπορεί και 80 ευρώ/μήνα για πετρέλαιο μόνο) και δε ζεστάθηκα. 2 ώρες το καλοριφέρ ανάβει κάθε απόγευμα. Αυτές οι ώρες δε φτάνουν προφανώς και πετάμε πετρέλαιο άσκοπα γιατί και δε προλάβει να ζεσταθεί αλλά και τα σώματα είναι χλιαρά. Μπορώ να επικαλεστώ ότι δε δουλεύει η θέρμανση και να μην καταβάλλω το ενοίκιο ή και τα κοινόχρηστα; Πραγματικά το σπίτι είναι ψυγείο, αλλά δεν είμαι ιδιοκτήτης επομένως δεν έχω δικαιοδοσία στη γενική συνέλευση.Το θέμα δεν είναι να μη πληρώσω το ενοίκιο και τα κοινόχρηστα, αλλά να ζεσταθώ, να πιάσουν τόπο τα λεφτά. Από την αρχή ο ιδιοκτήτης μου είχε πει για 2 ώρες θέρμανση αλλά φέτος έφτασε 20/12 να το ανάψουν και αυτό λειψά. Αλλά ο καυστήρας είναι παλιός και καίει αρκετά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”