Πρόβλημα με κοινοχρηστα θέρμανσης

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
Mixalisg

Πρόβλημα με κοινοχρηστα θέρμανσης

Δημοσίευση από Mixalisg »

Καλησπέρα στην ομάδα...ειμαι ενοικίαστης σε ένα διαμέρισμα πρώτου ορόφου πολυκατοικίας..είμαστε συνολικά δέκα διαμερίσματα...το πρόβλημα είναι το εξής..τα 5 διαμερίσματα είχαν χαλασμένες ηλεκτροβανες..ζεσταινονταν δηλαδή χωρίς να ήταν ανοιχτός ο διακοπτης..εγώ που ανάψα είχα συνολικά 50 ώρες..η θέρμανση είναι αυτόνομη..μου ήρθαν κοινόχρηστα 210 ευρώ...δεν είναι παρά πολλα για τις ώρες?κ ρωτάω δεν επιβάρυνθηκα εγώ κ για τα άλλα διαμερίσματα?την βοήθεια σας αν μπορείτε...ευχαριστώ

xsterg

Re: Πρόβλημα με κοινοχρηστα θέρμανσης

Δημοσίευση από xsterg »

ναι, εχεις δικιο. πες τους οτι λογω χαλασμενων βανων χρεωθηκες υπερογκα και ζητα ανακατανομη του ποσου για το διαστημα που ηταν χαλασμενες οι βανες.

Mixalisg

Το θέμα είναι ότι δεν το παραδέχεται ο διαχειριστής...λεει ότι εγώ δεν επιβαρύνομαι από τα διαμερίσματα...του εξηγώ όμως ότι εφόσον εκαιγε παραπάνω ο καυστηρας καίγεται κ παραπάνω πετρέλαιο..τι μπορώ να κάνω?γνωρίζει κανείς?το θεωρώ κορόιδια να δώσω τόσα λεφτά χωρίς να φταίω κιόλας..στην πολυκατοικία δεν συννενοειται κάνεις..

xsterg

Δημοσίευση από xsterg »

βρες τον ιδιοκτητη σου και πες του το προβλημα.

Mixalisg

Θεωρεις ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να δώσει λύση στο πρόβλημα μου?βασικά περιμένω να εκδοθουν τα επόμενα κοινόχρηστα τώρα που έχουν φτιάξει τις βάνες για να δω διαφορά στους άλλους που ανάβουν γιατί εγώ πλέον δεν το αναβω καθόλου....

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα Μιχάλη και καλωσήρθες.
Mixalisg έγραψε:δεν το παραδέχεται ο διαχειριστής...λεει ότι εγώ δεν επιβαρύνομαι από τα διαμερίσματα...
Επιβαρύνεσαι και πολύ μάλιστα. Επιβαρύνεστε όλοι όσοι η ηλεκτροβάνα λειτουργεί σωστά.
Όχι σε ώρες, αυτές είναι ό,τι έγραψε το ρολόι σας.
Επιβαρύνεστε στην κατανομή των εξόδων.
Στην ουσία χρεώνεστε τα χιλιοστά των υπολοίπων (τις ώρες που θεωρητικά "έκαψαν"), οι οποίοι πληρώνουν μόνο το προβλεπόμενο πάγιο.

Προσοχή!!! Υπάρχει περίπτωση κάποιος από αυτούς με τη χαλασμένη ηλεκτροβάνα να το ανάβει κάποιες ώρες και να ισχυριστεί ότι αυτές είναι οι ώρες του που φυσικά δεν ισχύει.

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά μάλλον ανακατανομή των χρεώσεων δεν θα γίνει.
Εδώ δεν υπάρχει αναλογικότητα και κανένας δεν θα δεχθεί τις ώρες που θα του χρεωθούν.

Mixalisg

Καλησπέρα..ευχαριστώ...το γνωρίζω ότι κάνεις δεν θα δεχθεί..το θέμα είναι μπορώ εγώ να κάνω κάτι για να μην πληρώσω τόσα?το θεωρώ πολύ άδικο..πλέον δεν αναβω καθόλου κ περίμενω να δω τα επόμενα κοινόχρηστα που πλέον είναι φτιαγμένες οι ηλεκτροβανες...για να δω πόσο θα έρθουν σε αυτούς που ανάβουν..με έχει νευριασει πολύ όλο το θέμα αυτό για την κορόιδια.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”