ΤΙ ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΩΡΕΑΝ"? Η ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ?

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
Spooky_1982

ΤΙ ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΩΡΕΑΝ"? Η ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ?

Δημοσίευση από Spooky_1982 »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΛΟΓΙΑ... ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.
ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΕ ΕΝΑΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΟΥ ΜΕΝΩ (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΜΕ 6 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ). ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 4ΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΠΗΡΕ ΕΝΑ 5ΑΡΙ.
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ, ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΖΕΙ ΕΝΑΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΟΥΣΕ ΜΟΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΟΙΚΗΜΑ ΑΥΤΟ (ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΕΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΟΤΕΙΝΩΣ) ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ:
ΑΠΟ ΤΑ 6 ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ
α) 2 ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΕΝΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
β) 1 ΜΟΝΟ ΚΑΙΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
γ) 1 ΚΑΙΕΙ ΜΟΝΟ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ
δ) 1 ΚΑΙΕΙ ΤΖΑΚΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΚΑΙ ΣΟΜΠΑ ΠΕΛΛΕΤ (ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΛΔ)
ε) ΚΑΙ ΤΟ 1 ΘΑ ΚΑΙΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΕΝΗ ΜΟΥ) .
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΜΑΖΕΥΤΗΚΑΝ ΗΔΗ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΦΟΥ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΟΙ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ.

***ΩΣΤΟΣΟ, ΕΝΩ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΡΟΛΟΓΙΩΝ ΣΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ, ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΜΑΣ ΧΘΕΣ ΝΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (ΑΦΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΣΕ) ΚΑΙ ΕΝΩ ΖΕΣΤΑΘΗΚΑΜΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΕ ΤΠΤ!!!!!!!
***ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΧΕΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΤΟ 30 ΓΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΧΛΙΑΡΑ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΒΗΣΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΚΑΨΑΝ!!! ΚΑΙ ΟΣΗ ΩΡΑ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΗΤΑΝ ΑΝΑΜΕΝΟΣ, ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΒΕ ΛΑΜΠΑΚΙ ΣΤΟ ΡΟΛΟΪ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΠΛΗΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙΕΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ! ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΥΜΑΒΙΑΝΕΙ?

ΕΓΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ!
1. Ή ΟΤΙ Ο ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ ΚΑΡΠΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΑΚΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΖΕΣΤΕΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ (ΜΗΝ ΤΟΝ ΤΣΑΚΩΣΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ) ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΥΠΟΠΤΕΥΟΜΑΙ... ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟ ΑΝΑΒΕΙ (ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ) ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΝΑΨΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟΥΤΟΥ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΠΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ.
2. Ή ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΡΕΦΑ ΚΑΝΕΙΣ... ΑΦΟΥ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΑΙΓΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΔΟΥΛΕΥΑΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΨΑΞΕ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ!

ΩΣΤΟΣΟ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ: ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΣΟΜΠΑ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΜΟΛΟΓΩ ΑΠΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΠΤ ΓΙΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ (Π.Χ. 5-8 ΕΥΡΩ)?
Ο ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΕΙ ΠΑΡΑΝ ΤΟΥ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ Η AIR CONDITION, Η ΘΕΡΜΟΠΟΜΠΟΥΣ ΚΤΛ (ΑΜΑ ΒΑΛΕΙ ΛΕΜΕ) !!!???

ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!

Υ.Γ. ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΩ ΟΛΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Spooky_1982

Re: ΤΙ ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΩΡΕΑΝ"? Η ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ?

Δημοσίευση από Spooky_1982 »

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΤΗΣΗ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Re: ΤΙ ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ "ΔΩΡΕΑΝ"? Η ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΟ?

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

δυστυχώς πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Θα σας πρότεινα να καλέσετε έναν καυστηρατζή να κάνει έλεγχο σε

1) Θερμοστάτες
2) Ηλεκτροβάνες sos
3) Ωρομετρητές
4) Υδροστάτη κυκλοφορητή sos

Θεωρώ ότι το πιο πιθανό πρόβλημα είναι ο υδροστάτης, γιατί ενώ ανοίγουν οι ηλεκτροβάνες και ζεσταίνονται τα σώματα δεν δίνεται εντολή στα ρολόγια να γράψουν.

Σε κάθε περίπτωση και επειδή δυστυχώς βλέπουμε καθημερινά πολλές διαφορετικές εκδοχές εγκαταστάσεων συμβουλεύω για πλήρη έλεγχο.

Με εκτίμηση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”