SOS ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ!!!

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Απάντηση
mairimairi

SOS ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ!!!

Δημοσίευση από mairimairi »

Καλησπέρα.Τον περασμένο Δεκέμβριο νοίκιασα ένα διαμέρισμα 45τμ σε μια πολυκατοικία 7 διαμερισμάτων.Η θέρμανση είναι κεντρική φυσικού αερίου με ωρομετρητες.Εχει αποφασιστεί στην πολυκατοικία μου να συνδέουν καθε Νοέμβριο το αέριο και να το σταματούν καθε Απριλιο.Διαχειριστής στην πολυκατοικία είναι ιδιοκτήτης απο την πολυκατοικία.
Αφού μου ήρθαν τα δεύτερα κοινόχρηστα φουσκωμένα άρχισα να τα ψάχνω όλα εφόσον δεν μου δικαιολογουσε σε ερωτηση μου πως η πολυκατοικια στα πρωτα κοινοχρηστα μηνα Δεκεμβριου είχε 683 ωρες με λογαριασμο 470 ευρω και πως για τον μηνα Ιανουάριο είχε 216 ώρες με λογαριασμό 935 ευρω και δεν μου εδινε απαντηση.
Να τονίσω πως για τον μηνα Δεκεμβριο δεν ειχε βγαλει κοινοχρηστα αλλα τα εβγαλε Ιανουαριο πηγαινοντας μας ενα μηνα πισω.Φυσικα στον πινακα ανακοινώσεων δεν βαζει καμια δαπάνη και κανένα λογαριασμο,τον αναγκασα να μου τα δειξει.Ετσι λοιπον τα εβαλα κατω και ειδα οτι η εταιρια φυσικου αεριου περνει την μετρηση στις 23 με 25 καθε μηνα αλλα εκεινος πέρνει τις ωρες στις 15 του αλλου μηνα που του ερχετε ο λογαριασμος με απο τελεσμα οι μισες ωρες που περνει απο τους ωρομετρητες να αντιστοιχουν στον απομενο λογαριασμο.
Ειναι χρονια διαχειρηστής και το γνωριζε ποτε περνουν την μετρηση δεν ειναι καινουριος.Αυτο ολο εχει ως αποτελεσμα να μην περνει τις ωρες οταν πρεπει και να γινετε ενα αλλαλουμ στα κοινοχρηστα.Οπως γνωριζω οτι η τιμη του αεριου καθε μηνα αλλαζει.
Πιστευω οτι καποιοι αδικηθηκαν και ψαχνω εναν τροπο να βγουν τα κοινοχρηστα ξανα απο την αρχη γιατι πιστευω οτι εχει οφελος και το κανει εσκεμενα γιατι το εκανε και περσυ μου ειπαν απο τα κοινοχρηστα που πηγα οπου εκδισει τους λογαριασμους και του ειχαν πει οτι ειναι λαθος!!εχω πληρωσει για 3 μηνες 400 ευρω αεριο με 280 ωρες.Επρεπε να περνει τις ενδειξεις καθε 25 και να περιμενει να ερθει ο λογαριασμος για να εκδοσει τα κοινοχρηστα με τις ωρες που ειχε παρει οταν επρεπε.Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση?????

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Re: SOS ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ!!!

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

δυστυχώς συμβαίνει συγχνά να λαμβάνουν μετρήσεις οι διαχειριστές για το Φυσικό αέριο για Ρεύμα και Νερό σε μεταγενέστερες ημερομηνίες από την ημερομηνία μέτρησης από την πρέπουσα και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι ιδιοκτήτες το αποδέχονται σιωπηρά. Τι περισσότερες φορές η ζημιά από την εταιροχρονισμένη μέτρηση είναι αμελητέα ή μη μετρησιμη.
Στην περίπτωση σας και επειδή είστε ενοικιάστής, θα σας πρότεινα να κοινοποιήσετε εγγράφως στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που ενοικιάζετε το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με κάθε λεπτομέρεια, καθώς και την ζημία που προέκυψε αξαιτίας του χρόνου λήψης μέτρησης από τον διαχειριστή.
Επίσης να απαιτήσετε από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος σας, άμεση επίλυση καθώς και αναπροσαρμογή των κοινοχρήστων, αν αυτό είναι δυνατόν κατά προσέγγιση για να περιοριστεί η ζημία.
Σε επόμενη φάση, ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος σας θα πρέπει να επικοινωνίσει με τον διαχειριστή και να αιτηθεί τα δέοντα.

Με εκτίμιση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος

mairimairi

Ευχαριστώ για την απαντηση!!Μιλησα με τον ιδιοκτήτη και μου είπε εχεις δίκιο αλλα θα πρέπει εσυ να μιλήσεις με τον διαχειρηστή.Το έπραξα και για δεύτερη φορά το παραδέχτηκε,εξήγησα και στους υπόλοιπους ένοικους τι συμβαίνει και πέσαν απο τα σύννεφα.Το πρόβλημα μου είναι πώς θα δούμε ποιος αδικήθηκε και με ποιον τρόπο θα ξαναβγούν τα κοινοχρηστα αφου δεν εχουν παρθεί οι μετρήσεις στην ώρα τους,πως θα γίνει ο υπολογισμός δηλαδη.Αυτος δεν θα βγαλει ακρη και στην εταιρια που τα εκδιδει που πηγα και ρωτησα μου ειπαν τα ιδια εκανε και περσυ αλλα δεν γινετε να βγουν αλλιως ετσι οπως γιναν.Αν εχει ξανασυμβει σε καποιον και τη λύση υπήρχε.Φανταστείτε πως για 3 μηνες με 280 ωρες πληρωσα 400 ευρω με τα πιο λιγα χιλιοστα καθως μενω στον 1 οροφο και η απο πάνω μου στον 2 οροφο με 30 ωρες λιγότερες 190 ευρω...

mairimairi

OIKOANALYSI έγραψε:Καλησπέρα,

δυστυχώς συμβαίνει συγχνά να λαμβάνουν μετρήσεις οι διαχειριστές για το Φυσικό αέριο για Ρεύμα και Νερό σε μεταγενέστερες ημερομηνίες από την ημερομηνία μέτρησης από την πρέπουσα και στις περισσότερες των περιπτώσεων οι ιδιοκτήτες το αποδέχονται σιωπηρά. Τι περισσότερες φορές η ζημιά από την εταιροχρονισμένη μέτρηση είναι αμελητέα ή μη μετρησιμη.
Στην περίπτωση σας και επειδή είστε ενοικιάστής, θα σας πρότεινα να κοινοποιήσετε εγγράφως στον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος που ενοικιάζετε το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε με κάθε λεπτομέρεια, καθώς και την ζημία που προέκυψε αξαιτίας του χρόνου λήψης μέτρησης από τον διαχειριστή.
Επίσης να απαιτήσετε από τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος σας, άμεση επίλυση καθώς και αναπροσαρμογή των κοινοχρήστων, αν αυτό είναι δυνατόν κατά προσέγγιση για να περιοριστεί η ζημία.
Σε επόμενη φάση, ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος σας θα πρέπει να επικοινωνίσει με τον διαχειριστή και να αιτηθεί τα δέοντα.

Με εκτίμιση

Ιωσηφίδης Νικηφόρος
Ευχαριστώ για την απαντηση!!Μιλησα με τον ιδιοκτήτη και μου είπε εχεις δίκιο αλλα θα πρέπει εσυ να μιλήσεις με τον διαχειρηστή.Το έπραξα και για δεύτερη φορά το παραδέχτηκε,εξήγησα και στους υπόλοιπους ένοικους τι συμβαίνει και πέσαν απο τα σύννεφα.Το πρόβλημα μου είναι πώς θα δούμε ποιος αδικήθηκε και με ποιον τρόπο θα ξαναβγούν τα κοινοχρηστα αφου δεν εχουν παρθεί οι μετρήσεις στην ώρα τους,πως θα γίνει ο υπολογισμός δηλαδη.Αυτος δεν θα βγαλει ακρη και στην εταιρια που τα εκδιδει που πηγα και ρωτησα μου ειπαν τα ιδια εκανε και περσυ αλλα δεν γινετε να βγουν αλλιως ετσι οπως γιναν.Αν εχει ξανασυμβει σε καποιον και τη λύση υπήρχε.Φανταστείτε πως για 3 μηνες με 280 ωρες πληρωσα 400 ευρω με τα πιο λιγα χιλιοστα καθως μενω στον 1 οροφο και η απο πάνω μου στον 2 οροφο με 30 ωρες λιγότερες 190 ευρω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέρμανση”