Σομπα πελλετ

Η λειτουργία της θέρμανσης στοιχίζει αρκετά σε χρήμα, γκρίνιες, σκοτούρες και βέβαια σε ρύπανση της ατμόσφαιρας
Κλειδωμένο
KIKI25

Σομπα πελλετ

Δημοσίευση από KIKI25 »

Γεια σας,
παρακαλω αν μπορειτε να με βοηθησετε στο εξης προβλημα:
Μενω στο πρωτο οροφο οικοδομης με αυτονομη θερμανση πετρελαιου.
Επειδη εχω πιλοτη απο κατω καθε χρονο καιω το περισσοτερο απ ολους κ παλι κρυονω στο ιδιο μου το σπιτι, πραγμα που δεν μπορουσε να συνεχιστει αλλο. Ετσι αποφασισα να βαλω σομπα πελλετ. Για να μην εχω προβλημα ρωτησα σε γραφειο κοινοχρηστων αν επιτρεπετε κ μου ειπαν ναι κ οτι δε χρειαζετε συγκαταθεση των ενοικων.
Οποτε την εβαλα. Βρισκετε στο σαλονι κ το μπουρι βγαινει απ τη μερια του μπαλκονιου.
Οταν ο διαχειρηστης το αντιληφθηκε μου εγραψε το εξης μηνημα:

Όπως σε είχα ενημερώσει για να βάλεις σόμπα πέλλετ ήταν απαραίτητη η συναίνεση της οικοδομής κάτι που δεν έγινε! Επίσης χρειάζεται μια άδεια μικρής κλίμακας από την πολεοδομία την οποία σίγουρα δε θα την δώσουν από τη στιγμή που ο μάστορας έβγαλε την καμινάδα στο μπαλκόνι και υπάρχουν και τρεις όροφοι από πάνω.
Η οικοδομή δε θα είχε πρόβλημα να βάλεις σόμπα πέλλετ εάν έβγαζες το μπουρι μέσα στο φωταγωγό και να καταλήγει στην ταράτσα όπως έχουμε κάνει με τα τζάκια. Εκτός από τη πολεοδομία το καταστατικό της οικοδομής απαγορεύει να αλλοιώνεται η πρόσοψη της οικοδομής! Όπως καταλαβαίνεις οφείλεις άμεσα να αλλάξεις την καμινάδα για να γίνει η εγκατάσταση της νόμιμη. Να σε ενημερώσουμε ότι ήδη όλη η οικοδομή μυρίζει άσχημα γι'αυτό πρέπει να βρεις λύση άμεσα.

Εχει δικιο σε ολα αυτα; Ειναι δυνατον ολοι οσους ρωτησα να κανουν λαθος;
Σκεφτομαι να βαλω μεχρι κ δικηγορο αν χρειαστει.
Ας μου πει καποιος τι εμπειριες εχει κ τι πρεπει να κανω.Ευχαριστω πολυ!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Re: Σομπα πελλετ

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα Κική και καλωσήρθες.

Ο διαχειριστής έχει απόλυτο δίκιο ειδικά για το γεγονός που η καμινάδα δεν καταλήγει στην ταράτσα.
Επίσης και το γεγονός ότι οι σωληνώσεις θα βρίσκονται στην πρόσοψη της πολυκατοικίας είναι ένα θέμα.
KIKI25 έγραψε:Για να μην εχω προβλημα ρωτησα σε γραφειο κοινοχρηστων αν επιτρεπετε κ μου ειπαν ναι κ οτι δε χρειαζετε συγκαταθεση των ενοικων.
Απορώ πού βασίστηκε για να σου δώσει αυτή την απάντηση!!!

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Καλημέρα και Καλή Χρονιά.
KIKI25 έγραψε:Νομιζα πως εδω μπορω να παρω μια εμπεριστατωμενη απαντηση.
Πριν μπούμε στη διαδικασία να βρούμε τους σχετικούς νόμους, έλα στη θέση των άλλων που είναι στους παραπάνω ορόφους.
Εσύ θα ήθελες μια καμινάδα μέσα στο μπαλκόνι σου;

Επίσης, κάπως άσχετο με την πολυκατοικία, θα έχεις παρατηρήσει ότι τα ψητοπωλεία ανεβάζουν τις καμινάδες τους αρκετά ψηλά και πάνω από το ύψος των παρακείμενων πολυκατοικιών. Αν δεν τους υποχρέωνε κάποιος νόμος δεν θα το έκαναν.

KIKI25

Δημοσίευση από KIKI25 »

Οποιος μου βρει το νομο που λεει ρητα οτι απαγορευετε θα του πω μπραβω κ ευχαριστω. Ολα τα αλλα ειναι για μενα λογια του αερα. Κριμα παντως που εδω μεσα υπαρχουν ασχετοι που το παιζουν εξυπνοι. ΔΕΝ με βοηθατε καθολου. Και εδω το κλεινω.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Βρήκα αυτό. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει.
Στην παράγραφο 2.4.2.4 αναφέρει:
Η καπνοδόχος πρέπει να βρίσκεται κατά το δυνατό στο εσωτερικό του κτιρίου και να εξέρχεται στο ψηλότερο σημείο αυτού.

KIKI25

Δημοσίευση από KIKI25 »

gtsoukn έγραψε:Βρήκα αυτό. Δεν ξέρω αν σε καλύπτει.
Στην παράγραφο 2.4.2.4 αναφέρει:
Η καπνοδόχος πρέπει να βρίσκεται κατά το δυνατό στο εσωτερικό του κτιρίου και να εξέρχεται στο ψηλότερο σημείο αυτού.
Ευχαριστω για το κοπο σου να μου δειξεις αυτο αλλα μαλλον δεν εχετε καταλαβει οτι μιλαμε για πουρι με φιλτρο το οποιο δεν μυριζει. Σιγουρα δε μυριζει παραπανω απο τα ξυλα που καινε μερα νυχτα κ ντουμανιαζουν ολο το συμπαν.

Άβαταρ μέλους
gtsoukn

Δημοσίευση από gtsoukn »

Δες κι αυτό.
Είναι η κοινότητα των μηχανικών που προφανώς είναι πιο σχετικοί από εμάς.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Η συζήτηση μεταξύ xsterg & KIKI25 ξέφυγε με προσβλητικά σχόλια τα οποία διαγράφηκαν και το θέμα κλειδώθηκε.

Συνιστώ την προσοχή σας και ιδιαίτερα του xsterg του οποίου το ύφος έχει ενοχλήσει και στο παρελθόν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Θέρμανση”