Θόρυβος από εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από διπλανό

"Μέσα άνεση, έξω εξάτμιση", είναι το σλόγκαν του ευτυχισμένου κλιματιζόμενου
Απάντηση
AlexandraT

Θόρυβος από εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από διπλανό

Δημοσίευση από AlexandraT »

Καλησπέρα,
έχω ΠΟΛΎ σοβαρό πρόβλημα με τον θόρυβο από την εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από το διπλανό διαμέρισμα.Έφτασα σε σημείο να ζητήσω από την διαχείριση τον αριθμό του ιδιοκτήτη γιατί η κοπέλα που το νοικιάζει και της ζητάω επανειλημμένα από τον Οκτώβριο να επικοινωνίσει μαζί του με γράφει εντελώς!Δεν το κλείνει ΟΎΤΕ τις ώρες κοινής ησυχίας!Δεν μπορώ ούτε να κοιμηθώ ούτε να διαβάσω σε σημείο να έχω χάσει την μισή εξεταστική!Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως θα επικοινωνίσει με την εταιρία του κλιματιστικού αλλά σήμερα τον παίρνω τηλέφωνο και δεν απαντάει :evil: :evil:
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:
η μονάδα που σας ανέφερα είναι τοποθετημένη στον τοίχο που βρίσκεται το μπαλκόνι της ο οποίος τοίχος όμως είναι του δικού μου διαμερίσματος!! Να διευκρινίσω ότι το μπαλκόνι είναι ενιαίο και χωρίζεται με πλαστικό/γυάλινο χώρισμα αλλά επαναλαμβάνω ο τοίχος είναι του διαμερίσματος που νοικιάζω εγώ. Να φανταστείτε ότι όταν το έχει αναμμένο(σχεδόν συνέχεια δλδ) νοιώθω την δόνηση(κραδασμό??) στον τοίχο μου!!!
1.Είναι νόμιμη η τοποθέτηση της μονάδας στο σημείο που προανέφερα??
2.Γνωρίζεται αν η διαχείριση έχει κάποιο έγγραφο(καταστατικό?) που να αναφέρεται σε τέτοιες περιπτώσεις??
3.Μπορώ να κάνω καταγγελία στην αστυνομία τις ώρες κοινής ησυχίας?
4.Μπορώ να απευθυνθώ κάπου αλλού για αυτό το θέμα πχ Συνήγορος του πολίτη ή κάτι τέτοιο??

xsterg

Re: Θόρυβος από εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από διπλανό

Δημοσίευση από xsterg »

και αυτο το προβλημα ειναι συνθετο. απο οτι καταλαβα ξεκιναει απο λαθος του κατασκευαστη. δεν εβαλε τα διαχωριστικα εκει που επρεπε αλλα εκει που νομιζε. τωρα αν κανει υπερβολικο θορυβο καλεις την αρμοδια υπηρεσια.

AlexandraT

Re: Θόρυβος από εξωτερική μονάδα κλιματιστικού από διπλανό

Δημοσίευση από AlexandraT »

xsterg έγραψε:και αυτο το προβλημα ειναι συνθετο. απο οτι καταλαβα ξεκιναει απο λαθος του κατασκευαστη. δεν εβαλε τα διαχωριστικα εκει που επρεπε αλλα εκει που νομιζε. τωρα αν κανει υπερβολικο θορυβο καλεις την αρμοδια υπηρεσια.
Ευχαριστώ για την απάντηση,
ο ιδιοκτήτης του διπλανού μου είπε(αφού τον πήρα από άλλο αριθμό γτ στο δικό μ δεν απαντούσε)ότι επικοινώνησε με την εταιρία και θα έρθει κάποιος να δει τι γίνεται αλλά δεν μου είπε πότε...Όταν λες αρμόδια υπηρεσία εννοείς τη αστυνομία να υποθέσω?Μήπως γνωρίζεις αν είναι παράνομη η τοποθέτηση του στο συγκεκριμένο σημείο(δεδομένου ότι βρίσκεται μεν στο μπαλκόνι της αλλά στο δικό μου τοίχο)??

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κλιματισμός”