Κεντρικό κλείδωμα εισόδου πολυκατοικίας

Οι διαρρήξεις στις πολυκατοικίες έχουν ιδιαίτερα αυξητική τάση τα τελευταία χρόνια. Ενημερωθείτε τώρα
HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Κεντρικό κλείδωμα εισόδου πολυκατοικίας

Δημοσίευση από HaVai »

24 ώρες το 24ώρο Κλειδωμένη η είσοδος τις πολυκατοικίας

Τέλος η παράνομη είσοδος στην πολυκατοικία
(αγνώστων , διαρρηκτών, διαφημιστών)

Τέλος ο διαπληκτισμός με τους άλλους
ενοίκους που δεν κλειδώνουν την είσοδο

Η είσοδος των ενοίκων γίνεται ......
1) διακόπτη με κλειδί ασφαλείας
2) με πληκτρολόγιο που αλλάζει ο κωδικός
3) με μαγνητική κάρτα
4) με ασύρματο τηλεχειρισμό

¶νοιγμα στους επισκέπτες από το διαμέρισμα χωρίς μετατροπή.
(όπως ανοίγατε και πρώτα με το Μπουτόν του θυροτηλεφώνου )

Έξοδος επισκεπτών με Μπουτόν εσωτερικά τις εισόδου

Δεν χρειάζεται να κατεβείτε για να κλειδώσετε η να ξεκλειδώσετε

Το σύστημα μπορεί να τοποθετηθεί επίσης σε γραφεία ,καταστήματα,
Και σε χώρους που θέλουμε να ελέγχουμε την πρόσβαση

Διαβάστε περισσότερα ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HaVai την Παρ Μάιος 14, 2010 9:18 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

DespoinaZ

Ax Aυτη Η Εισοδος!

Δημοσίευση από DespoinaZ »

Καλημερα και καλη Σαρακοστη σε ολους!
Το προβλημα της Κεντρικης Εισοδου.........αλυτο σχεδον!
Θα παρακαλουσα αν ειναι δυνατο να εχω περισσοτερα στοιχεια,να ψαξω και να προτεινω λυση.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Re: Ax Aυτη Η Εισοδος!

Δημοσίευση από HaVai »

DespoinaZ έγραψε:Το προβλημα της Κεντρικης Εισοδου.........αλυτο σχεδον!
Θα παρακαλουσα αν ειναι δυνατο να εχω περισσοτερα στοιχεια,να ψαξω και να προτεινω λυση.
Και σε εμάς ήταν άλυτο το πρόβλημα ώσπου έγινε δίαρηξη σε 2 διαμερίσματα στην πολυκατοικια ... Τωρα η εξωπορτα σπανια μενει ακλειδωτη μετα τις 23:00.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HaVai την Τρί Μαρ 11, 2008 3:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.

capvar

Δημοσίευση από capvar »

Το διαβάστε περισσότερα με πάει στη hol το κάνει μόνο σε εμένα;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

capvar έγραψε:Το διαβάστε περισσότερα με πάει στη hol το κάνει μόνο σε εμένα;
Εχεις δικιο. Αλλαξε το link γιατι αλλαξε τη σελιδα του. Το διορθωσα :wink:

simboy

Re: ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΕΙΣΟΔΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Δημοσίευση από simboy »

Διαφωνώ κάθετα
Δεν θα κάνουμε τις πολυκατοικίες φυλακές , δεν είμαστε ρομπότ
Ας κάνει φυλακή όποιος θέλει το σπίτι του και τη προσωπική του πόρτα

(Δεν έχει γίνει ποτέ ούτε μια ληστεία στη πολυκατοικία μας . Αν γίνει ίσως αλλάξω γνώμη :p )

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

simboy έγραψε:Διαφωνώ κάθετα

(Δεν έχει γίνει ποτέ ούτε μια ληστεία στη πολυκατοικία μας . Αν γίνει ίσως αλλάξω γνώμη :p )
Και στη δική μου πολυκατοικία διαφωνούσαν να κλειδώνουμε την εξωτερική πόρτα μετά τις 23:00, όταν όμως εγίνε διάρρηξη σε 3 διαμερίσματα μέσα σε ένα βράδυ όλοι άλλαξαν γνώμη.

Σκοπός δεν είναι να κάνουμε τις πολυκατοικίες φυλακές, αλλά να είναι "απόρθητες" από κακόβουλους επισκέπτες.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Τελικά ποια λύση δώσατε στο πρόβλημα της Κεντρικής εισόδου;;

simboy

Δημοσίευση από simboy »

HaVai έγραψε:
simboy έγραψε:Διαφωνώ κάθετα

Και στη δική μου πολυκατοικία διαφωνούσαν να κλειδώνουμε την εξωτερική πόρτα μετά τις 23:00, όταν όμως εγίνε διάρρηξη σε 3 διαμερίσματα μέσα σε ένα βράδυ όλοι άλλαξαν γνώμη.

Σκοπός δεν είναι να κάνουμε τις πολυκατοικίες φυλακές, αλλά να είναι "απόρθητες" από κακόβουλους επισκέπτες.
Ας μπει μια καλή κλειδαριά , αυτά τα ηλεκτρονικά με κάρτες παρά κάρτες κτλπ δεν μου αρέσουν
Χώρια ότι σπάνε πιο εύκολα απ'ότι μια κλειδαριά ασφαλείας
Σε λίγο θα βάλουμε φρουρούς
Να πω εγώ μια ιδέα ? να επαναφέρουμε τους θυρωρούς να πάψει και η ανεργία σε ηλικίες που λέιπουν ένσημα

Α επίσης να μπαίνουμε με κάρτες και στο σπίτι και στη πολυκατοικία και μετά για να μη τις χάνουμε ή να μην απομαγνητίζονται να εμφυτεύσουμε κάνα τσιπάκι στο χέρι μας ( μιας και το microchip κάνει θραύση σιγά σιγά ) ώστε να ανοίγουμε σα ρομπότ τις πόρτες και αφού το βάλουμε που το βάλουμε ας το έχουμε για όλες τις συναλλαγές
Αχ μονοκατοικία με λυκόσκυλο θέλω :)

CAMPEONE

Δημοσίευση από CAMPEONE »

Καλησπέρα!
Επειδή το κλίδωμα της πόρτας μας απασχολεί όλο και πιο πολύ θα ήθελα να ρωτήσω τα εξήs:

1. Υπάρχει κάποιοσ νόμος που να απαγορεύει το κλείδωμα της εξώπορτας?

2. Μπορεί με κάποιο τρόπο (πχ συνέλευση πολυκατοικίας) να υποχρεωθούν οι ένοικοι να κλειδώνουν την πόρτα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

CAMPEONE έγραψε:1. Υπάρχει κάποιοσ νόμος που να απαγορεύει το κλείδωμα της εξώπορτας?

2. Μπορεί με κάποιο τρόπο (πχ συνέλευση πολυκατοικίας) να υποχρεωθούν οι ένοικοι να κλειδώνουν την πόρτα?
1. Νόμο συγκεκριμένο που να απαγορευεί το κλείδωμα της εξώπορτας δεν γνωρίζω αλλά αυτό που νομίζω είναι οτι πολλοί προτιμούν η εξώπορτα να παραμένει ξεκλείδωτη θέτοντας σαν επιχειρημα την εύκολη έξοδο σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης (σεισμός, φωτιά, κλπ)

2. Δεν νομίζω οτι μπορείς να υποχρεώσεις με οποιοδήποτε τρόπο τους ενοίκους να κλειδώνουν την εξωπορτα. Ακόμα και αν αυτό συμφωνηθεί στη Συνέλευση σίγουρα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην εφαρμογή της απόφασης

HP

Δημοσίευση από HP »

να επαναφέρουμε τους θυρωρούς να πάψει και η ανεργία σε ηλικίες που λέιπουν ένσημα.

kαλημέρα, έτσι πρέπει τελικά, και όσο για το κλείδωμα της εξώπορτας της
οικοδομής σε σεισμογενή χώρα, αφήστε το καλύτερα.
Τί γίνετε όταν κλαπούν 400 λίτρα πετρέλαιο απο δώμα ταράτσας που παραβιάστηκε?Προφανώς απο ενοίκους?

Tzimopoulos

Re: Κεντρικό κλείδωμα εισόδου πολυκατοικίας

Δημοσίευση από Tzimopoulos »

HaVai έγραψε:24 ώρες το 24ώρο Κλειδωμένη η είσοδος τις πολυκατοικίας

Τέλος η παράνομη είσοδος στην πολυκατοικία
(αγνώστων , διαρρηκτών, διαφημιστών)

Τέλος ο διαπληκτισμός με τους άλλους
ενοίκους που δεν κλειδώνουν την είσοδο

Η είσοδος των ενοίκων γίνεται ......
1) διακόπτη με κλειδί ασφαλείας
2) με πληκτρολόγιο που αλλάζει ο κωδικός
3) με μαγνητική κάρτα
4) με ασύρματο τηλεχειρισμό

¶νοιγμα στους επισκέπτες από το διαμέρισμα χωρίς μετατροπή.
(όπως ανοίγατε και πρώτα με το Μπουτόν του θυροτηλεφώνου )

Έξοδος επισκεπτών με Μπουτόν εσωτερικά τις εισόδου

Δεν χρειάζεται να κατεβείτε για να κλειδώσετε η να ξεκλειδώσετε

Το σύστημα μπορεί να τοποθετηθεί επίσης σε γραφεία ,καταστήματα,
Και σε χώρους που θέλουμε να ελέγχουμε την πρόσβαση

Διαβάστε περισσότερα ...
Το θέμα είναι πως ΠΟΛΛΟΙ ένοικοι, χωρίς να ρωτήσουν καν ποιός είναι, πατάνε το μπουτόν και ανοίγουν την πόρτα. Το θέμα είναι να ευαισθητοποιηθούν (αν ΕΙΝΑΙ δυνατόν να το λέω αυτό!!) κάποιοι και να μην ανοίγουν ασύστολα σε όποιον χτυπάει. Εγώ προσωπικά, εχω γίνει πολύ "κακός" στην πολυκατοικία μου...

Tzimopoulos

RE: Ax Aυτη Η Εισοδος!

Δημοσίευση από Tzimopoulos »

HaVai έγραψε:Τελικά ποια λύση δώσατε στο πρόβλημα της Κεντρικής εισόδου;;
Η μόνη "λύση" που δούλεψε σε μένα, είναι πως μετά από γενική συνέλευση σχετικά με το κλείδωμα της πόρτας και μετά απο κάποιες διαρήξεις, μπήκε κάμερα ασφαλείας και όλοι, φοβούμενοι μη γίνει κάτι και δούν όλοι οι ένοικοι ποιός άφησε ξεκλείδωτα, κλειδώνουν ;)

coper

Δημοσίευση από coper »

Αρκετές από τις Κεντρικές Εισόδους των Οικοδομών παραβιάζονται πολύ εύκολα, ακόμη και αν είναι κλειδωμένες. Αν στην οικοδομή αποφασίσετε να κλειδώνετε την Κεντρική Είσοδο πιστεύω πως η απόφαση αυτή δεν θα τηρηθεί για χρονικό διάστημα άνω του ενός μήνα. Αν είναι ξεκλείδωτες ανοίγουν πολύ εύκολα και δεν χρειάζεται ο διαρρήκτης να χτυπήσει κάποιο θυροτηλέφωνο για να του ανοίξουν.
Το 90% των διαρρήξεων στα διαμερίσματα γίνεται την μέρα, καθώς την μέρα οι περισσότεροι απουσιάζουν από τα σπίτια τους για την δουλειά τους.
Οι θωρακισμένες πόρτες παρέχουν αρκετή ασφάλεια αρκεί να είναι κλειδωμένες και με καλή κλειδαριά(συνιστώ να ρωτήσετε κάποιον κλειδαρά γι'αυτές που ήδη έχετε). Αν δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια για πόρτα ασφαλείας και η τρίαινα κατά κάποιον τρόπο αποτρέπει καθώς αν είναι κλειδωμένη κάνει αρκετό θόρυβο κατά την παραβίαση της. Μην ξεχνάτε όμως ότι όταν όλοι θα έχουν θωρ.πόρτες, οι διαρρήκτες θα βρουν τρόπο να ανοίγουν και αυτές. Για απλή πόρτα με ομφαλό δεν το συζητάμε ανοίγουν πανεύκολα και χωρίς θόρυβο.
Ο συναγερμός είναι καλή περίπτωση αρκεί η σειρήνα του να είναι τοποθετημένη σε σημείο όπου ο διαρρήκτης να μην έχει εύκολη πρόσβαση σΆαυτή.
Φιλικά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέματα Ασφαλείας”