Κατασκευή τζακιού

Βασικό στοιχείο θέρμανσης αλλά και διακόσμησης είναι το τζάκι
george76

Κατασκευή τζακιού

Δημοσίευση από george76 »

καλησπέρα. Στην Πολυκατοικία που διαμένω έφτιαξα τζάκι (3ος όροφος) και έβγαλα την καμινάδα μου (μετταλική - βαμμένη στο χρώμα της πολυκατοικίας) αφού μίλησα με τους ιδιοκτήτες του 4ου και 5ου ορόφου της πολυκατοικίας, απο τους οποίους περνάει η καμινάδα μου. Στο σχέδιο του σπιτιού υπάρχει το τζάκι και η καμινάδα. Το καταστατικό δεν αναφέρει κάτι για τζάκι, δηλαδή οτι απαγορεύεται. Η πολεοδομία είπε οτι δεν υπάρχει θέμα αρκεί οι απο πάνω που θα περνάει η καμινάδα απο αυτούς να μην έχουμε πρόβλημα. Ο ιδιοκτήτης του 2ου αντιδρά. Τι γίνετε στην περίπτωση αυτή;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Αντιδρά με ποιο σκεπτικό;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

george76

Οτι θα έπρεπε να του το είχα πει, εφόσον λέει είναι κοινόχρηστος χώρος η πρόσοψη. Και λέει ότι μπορεί να ήθελε και αυτός να βάλει ή να φτιάχναμε όλοι μαζί καμινάδα σαν πολυκατοικία.... Μάλλον του έκοψα τη φορα. Νομικά δεν έχω πρόβλημα έτσι δεν είναι;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Στο σχέδιο του σπιτιού του ιδιοκτήτη του 2ου ορόφου υπάρχει σχέδιο για τζάκι και καμινάδα όπως στο δικό σου;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.

george76

Όχι δεν έχει τέτοιο σχέδιο αυτός. Είμαι οκ εγώ;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

To σχέδιο του σπιτιού προβλέπει οτι η καμινάδα θα περνάει από το σημείο της πρόσοψης που την έχεις τοποθετήσει τώρα;

george76

ΟΧΙ. ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΨΗ. Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΥΑ ΑΠΟ "ΠΑΝΩ" ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΙΣΖΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ;

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

george76 έγραψε:ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΨΗ.
Αυτή μάλλον είναι η "Αχίλλειος Πτέρνα" της κατασκευής σου.
Τι προβλέπει το σχέδιο για την καμινάδα; Από που πρέπει να περνάει;
george76 έγραψε:Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟΥΑ ΑΠΟ "ΠΑΝΩ" ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Δεν νομίζω οτι πρέπει να βασιστείς στην καλή θέληση των από "πάνω" σου...

george76

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΚΑΤΙ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 1984 ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ Η ΑΔΕΙΑ, ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΠΟΠΕΡΑΤΩΣΑ ΤΟΝ ΟΡΟΦΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ..... ΔΗΛΑΔΗ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΛΕΕΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ; PLEASE... ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.. ΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ;

Kleanthis

Δημοσίευση από Kleanthis »

Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ!

Θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα για την κατασκευή τζακιού.

Μένω σε μια 7οροφη πολυκατοικία και κάποια ιδιοκτήτρια του 7ου θέλει να φτιάξει τζάκι.Υποστηρίζει πως θα περάσει την καμινάδα κατακόρυφα στο ταβάνι της και θα τρυπήσει την πλάκα της πολυκατοικίας - στην ταράτσα - για να βγάλει την καμινάδα.Επιτρέπεται αυτό το πράγμα;Που μπορώ ν' αποταθώ;Πως αλλιώς μπορεί να γίνει κάτι για να κάνει και αυτή αυτό που θέλει και εμείς να είμαστε εντάξει νομικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω σε κάποια βοήθεια!

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Kleanthis έγραψε:Γεια σας και συγχαρητήρια για το φόρουμ
Καλωσήλθες στο forum
Kleanthis έγραψε: Μένω σε μια 7οροφη πολυκατοικία και κάποια ιδιοκτήτρια του 7ου θέλει να φτιάξει τζάκι.Υποστηρίζει πως θα περάσει την καμινάδα κατακόρυφα στο ταβάνι της και θα τρυπήσει την πλάκα της πολυκατοικίας - στην ταράτσα - για να βγάλει την καμινάδα.Επιτρέπεται αυτό το πράγμα;Που μπορώ ν' αποταθώ;Πως αλλιώς μπορεί να γίνει κάτι για να κάνει και αυτή αυτό που θέλει και εμείς να είμαστε εντάξει νομικά;
Θα μπορούσε να περάσει την καμινάδα από την πρόσοψη της πολυκατοικίας...

Πάντως στην περίπτωση που θελήσει να περάσει την καμινάδα από το ταβάνι σίγουρα θα πρέπει να πάρει έγκριση από την πολεδομία και να έχει την ανάλογη μελέτη πολιτικού μηχανικού.

Kleanthis

Δημοσίευση από Kleanthis »

Βασικά, σκέφτεται να την περάσει από το μπαλκόνι της και να την πάει μέχρι την ταράτσα.Οι τοίχοι στο μπαλκόνι της είναι κοινοκτητοι;Πρέπει ν' αποφασίσει η γενική συνέλευση γι' αυτό;

bartswtas

Κατασκευή τζακιού

Δημοσίευση από bartswtas »

Καλησπερα!

Είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος 4ου ορόφου σε 4όροφη πολυκατοικία. Για την κατασκευή του τζακιού μου θέλω να βγάλω την καμινάδα απ ευθείας στην ταράτσα χωρίς να επηρεάζει τις όψεις του κτηρίου. Χρειάζεται οποιαδήποτε έγκριση απο τους υπολοίπους ιδιοκτήτες?Το καταστατικό πολυκατοικίας δεν αναφέρει κάτι πάνω σ αυτό. Εκτός αυτού απαιτείται κάποιου είδους άδεια απο πολεοδομία?

_ASTERAS_

Re: Κατασκευή τζακιού

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

η απαντηση ειναι προφανως ναι και στα δυο ερωτηματα!

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

hi2all

Re: Κατασκευή τζακιού

Δημοσίευση από hi2all »

Εχω και εγώ καποιες απορίες επι του θέματος, αν μπορείτε υπεύθυνα να με κατατοπισετε. Θέλω κ εγώ να φτιαξω τζακι αλλά ο ένας απο τους 3 συνιδιοκτήτες δε θέλει να βγει Μπούρι στη φάτσα. Εφόσον οι δυο απο τους τρεις δεν έχουμε πρόβλημα επικρατεί η πλειοψηφία ή πρεπει να συμφωνήσει κ ο τρίτος για να μπορέσω να βγάλω στη πρόσοψη καμινάδα? Σε περιπτωση που τη σηκωσω με το έτσι θέλω τι γίνεται μετα σε περίπτωση καταγγελίας? Πληρώνω ενα πρόστιμο κ γίνεται νόμιμη. Τέλος νομικά με σόμπα πελλετ που απλα βγάζω στο μπαλκόνι μου μια μικρή καμινάδα έχω πρόβλημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τζάκι”