Εγκατάσταστη τζάκι αερίου

Βασικό στοιχείο θέρμανσης αλλά και διακόσμησης είναι το τζάκι
Απάντηση
Barma

Δημοσίευση από Barma »

Νέο μέλος!!!

Πολύ χρήσιμο το Site & ηδη μου έχει λύσει αρκετες απορίες. Έχω όμως να ρωτήσω κάτι που δεν βρήκα στο forum.
Μένω σε ισογειο που βλέπει στην πίσω και πλαινή πλευρά του κτηρίου & είμαι ιδιοκτήτρια. Έχουμε κεντική θέρμανση η οποία λειτουργεί μέχρι τις 20:00. Εγώ γυρνάω σπίτι 20:00-20:30. Δεν μπορώ να πω ότι ωφελούμαι λοιπόν ιδιαίτερα από την θέρμανση. Όταν ζήτησα στην συνεύλευση να το κρατάμε λίγο περισσότερο ήταν αρνιτικοί. Τελικά εγκατέστησα ένα τζάκι αερίου. ¶σμο, ασφαλές και οικονομικό. Μόνο που άνοιξα τρύπα στον τοίχο και πέρασα ένα μικρό μπουρί 20*15εκ περιπου. Το είδαν και μου λένε ότι είμαι υποχρεωμένη να το βγάλω γιατι δεν έχω δικαίωμα να τρυπάω τον τοίχο και γιατί αυτό χαλάει την εικόνα της πολυκατοικίας. σημειωτέων ότι είμαι στην πίσω πλευρά. Από την στιγμή που όλοι οι ένοικοι έχουν εγκαταστήσει air condition και έχουν ανοίξει τρύπες και χαλάνε την πρόσοψη της πολυκατοικίας δεν είναι το ίδιο? Μπορούν να με αναγκάσουν να το βγάλω?

Ευχαριστώ

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Καλωσήρθες :)

Δημιούργησα καινούριο θέμα με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, αφού κάτι παρόμοιο δεν υπάρχει.
Barma έγραψε:Από την στιγμή που όλοι οι ένοικοι έχουν εγκαταστήσει air condition και έχουν ανοίξει τρύπες και χαλάνε την πρόσοψη της πολυκατοικίας δεν είναι το ίδιο?
Δεν έχεις άδικο σε αυτό.
Barma έγραψε:Μόνο που άνοιξα τρύπα στον τοίχο και πέρασα ένα μικρό μπουρί 20*15εκ περιπου.
Που καταλήγει το μπουρί;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Barma

Δημοσίευση από Barma »

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Όπως προανέφερα είναι όντως πολύ μικρό και βγαίνει 2 μέτρα και κάτι πάνω από το έδαφος. Ακριβώς από πάνω είναι ένα μπαλκόνι το οποίο προεξέχει 1 μετρο περιπου. Μου ειπαν επίσης (έχεις δικιο που ρώτησες) ότι εκεί έχει μαυρισει. Δεν έχει. Πάραυτα διαβεβαίωσα πως αν μαυρίσει θα το βάψω εγώ με δικά μου έξοδα. Για να διασαφηνήσω κάτι... όταν λέω μου είπαν και μου απαγόρευσαν, βασικά αναφέρωμαι μόνο στην διαχειρίστρια (12 χρόνια στη θέση ). Ξέρω πως η πλειονότητα των μελών του φορουμ είναι διαχειρηστες και δεν θέλω να παρεξηγηθώ αλλά η συγκεκριμένη είναι απ΄την κακιά πάστα. Είναι μεγάλη κουτσομπόλα και κάνει μανούρες με το παραμικρό. Πάραυτα, έχει κάνει πολύ καλό στην πολυκατοικία γιατι είναι η ζωή της το να την διαχειρήζεται. Έτσι, αν και γενικότερα δεν νομίζω πως οι άλλοι ιδιοκτήτες έχουν πρόβλημα φοβάμαι πως θα τους ξεσηκώσει. Εμένα με έχει στην μπούκα από πέρσι που μάζευε υπογραφές λέει, να βάλουμε έναν ενοικιαστή να διώξει το σκυλί του (καθώς το καταστατικό επιτρέπει να έχουμε μόνο μία γαλοπούλα ανα διαμέρισμα!!!!!) και της είπα πως εγώ δεν υπογράφω. (άσχετο αλλά θέλω να καταλάβεις ότι αν νομικα την παίρνει θα το τραβήξει όσο πάει.)

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

αν ειναι φυσικου αεριου αστην να ωριεται. αν ειναι με υγραεριο......
απαγορευετε η χρηση υγραεριου για θερμανση σε οικιες . για να καταλαβεις ακομα και οι σομπες υγραεριου οι φοριτες ειναι παρανομες αλλα λογο ασαφειας του νομου επιτρεπονται. ειναι καποια ψιλα γραματακια λογγο οτι οι σομπες ειναι κηνητες.
απλα αυτο που μ,πορεις να ενοιμερωσεις ειναι οτι οποιος εχει προβλημα μπορει να κηνηθη εναντιων σου νομικα αλλα να τους τονισεις οτι η χρηση του τζακιου με φυσικο αεριο ειναι νομιμη και εφοσον η καμηναδα δεν ειναι στην προσοψη, επισεις να τους απηλησεις αν χρηαστη οτι θα κηνηθης εναντιων οποιου εχει κληματιστηκη μοναδα στην προσοψη γιατι βαση νομου απαγωρευωνται να βρησκονται εκει. αυτο πιανει και λογο οτι << ο φοβος φηλαει τα ερημα>> που λεει ο λαος θα κανουν πισω αλλα και να ξεκηνησουν νομικα δεν σου κανουν τιποτα. αρκη να μην εχεις τριπησει τοιχιο ,δοκαρι,κλπ. που καταστρεφουν την στατικοτιτα του κτιριου.
μια συμβουκη απο δηκηγορο θα επαληθευσει αυτο που σου λεω.
ειμαι αδειουχος εγκαταστατης θερμουδραυλικος και εχω αδεια φυσικου αεριου και εχω τοποθετησει πολλες ατομικες μοναδες οι οποιες ανοιγουμε μια τριπα στον τοιχο και βγενει εξω η καμιναδα. αλωστε για να παρεις αδεια απο το υπουργειο βιομηχανιας στης εξετασεις που δηνεις ρωτασε το πως τοποθετητε μια ατομικη μοναδα φισικου αεριου λες οτι ανοιγης τριπα στον τοιχο και εξεχει η καμηναδα προς τον ακαλυπτο και οχι στην προσοψη του κτηριου.

HaVai
Administrator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HaVai »

Barma έγραψε:Ξέρω πως η πλειονότητα των μελών του φορουμ είναι διαχειρηστες και δεν θέλω να παρεξηγηθώ
Το forum του Διαχειριστή Πολυκατοικίας έχει αυτή τη στιγμή 628 μέλη. Πιστεύεις οτι όλοι είναι διαχειριστές; Μάλλον όχι. ¶λλωστε τον ένα χρόνο είσαι διαχειριστής, τον άλλον όχι. Οι περισσότεροι συμμετέχουν στο forum θέλοντας να βρουν λύση σε κάποιο πρόβλημα που έχουν στην πολυκατοικία τους ανεξάρτητα με το αν είναι διαχειριστές ή όχι. Αν δεν είσαι διαχειριστής δηλαδή δεν πρέπει να ενδιαφέρεσαι για τα προβλήματα της πολυκατοικίας σου; Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να παρεξηγηθείς για οποιοδήποτε σχόλιο σου για τους εκάστοτε διαχειριστές της πολυκατοικίας σου.

Το σχόλιο μου είναι off topic αλλά έπρεπε να διευκρινίσω κάποια πράγματα ως administrator του forum.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum.
forum | website | facebook | twitter | RSS

Barma

Δημοσίευση από Barma »

Γιωργο, σε ευχαριστω ξανα.

Μια και εισαι εγκαταστατης να σου κανω και μια δυο ερωτησεις πανω στο θεμα αυτο με τη ελπιδα οτι δεν θα βγω off topic.

1) Μπορω να εγκαταστησω καποιο καπελο με blower για να αυξησω την ροη της καμιναδας, ενεκεν οτι το τζακι ειναι αεριου?

2) Υπαρχει καποιος τροπος να παγιδευω τυχον αιθαλη που διαφευγει (κακης ποιοτητος αεριο) και να αποφυγω μαυριλες? Καποιο φιλτρο?

axidous

Δημοσίευση από axidous »

Να ρωτησω και εγω
Ειμαι στον 5ο οροφο πολυκατοικιας ρετιρε και θελω να βαλω τζακι φυσικου αεριου
Το μπαλκονι ειναι πιο μεσα απο τα υπολοιπα απο κατω μου
Θα εχω προβλημα αν τρυπισω τον τοιχο μου , του μπαλκονιου μου για την τρυπα που θα αεριζεται ?????
Από κατω απο τον δρομο δεν φαινεται
Σχετικα με την προσοψη ακομα αλλοι εχουν βαλει ολοκληρα μηχ/τα air condition
Α, φυσικο αεριο εχω μονο εγω στην πολυκατοικια και εχω αποκοπει απο τους αλλους
Οι αλλοι δεν ηθελαν
φιλικα
cool

Άβαταρ μέλους
γιωργος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιωργος »

Barma εχεις π.μ. ελεγξε το

Απάντηση