Εγκατάσταση καπναγωγού τζακιού σε πολυκατοικία

Βασικό στοιχείο θέρμανσης αλλά και διακόσμησης είναι το τζάκι
Απάντηση
stam

Εγκατάσταση καπναγωγού τζακιού σε πολυκατοικία

Δημοσίευση από stam »

Θέλω να ρωτήσω εάν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας, για την εγκατάσταση καπναγωγού inox μονωμένου, έξωθεν διαμερίσματος 4ου ορόφου σε πολυκατοικία 5 ορόφων και επί της προσόψεως αυτής(πολυκατοικίας).
Σε ποιές ενέργειες πρέπει να προβεί ο ένοικος έτσι ώστε να είναι νομότυπη η εγκατάσταση; Απαιτείται η σύμφωνη γνώμη των μελών της συνέλευσης(παρόντα μέλη) ή όλων των ενοίκων, μερικοί εκ των οποίων δεν παρευρίσκονται ποτέ στη συνέλευση ή η απόλυτη πλειοψηφία των μελών της συνέλευσης(παρόντα μέλη);

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση καπναγωγού τζακιού σε πολυκατοικία

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Θέλετε οικοδομική άδεια. Η οικοδομική άδεια κοστίζει περίπου 1400 ευρώ μικτά (κατώτερη αμοιβή πολεοδομίας). Χρειάζεται πλειοψηφία σε Γ.Σ. διότι αλλάζει η πρόσοψη της πολυκατοικίας.

Για τζάκι δεν χρειάζεστε inox μονωμένη, αλλά inox αμόνωτη, σας το λέω για θέμα κόστους. Inox μονωμένη βάζουμε σε καπνοδόχους στις οποίες μπορεί να έχουμε υγροποιήσεις, σε καπνοδόχους τζακιού δεν έχουμε ποτέ υγροποιήσεις.

Φιλικά
Χάρης
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

να προσθεσω οτι κατα πασα πιθανοτητα χρειαζεστε επευξημενη πλειοψηφια(διαβαστε το καταστατικο σας) , αλλα πρεπει να ξερετε οτι οποιαδηποτε στιγμη αυτη η αποφαση μπορει να προσβληθει απο καποιον (π.χ. καποιος καινουριο ιδιοκτητης) που δεν θα του αρεσει που χαλατε την εικονα της πολυκατοικιας.
Ρωτηστε και εναν δικηγορο για ολα αυτα για να μην κανετε τζαμπα εξοδα!Ειναι πολυ λεπτα αυτα τα θεματα ΕΙΔΙΚΑ για τις προσοψεις!

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

stam

Δημοσίευση από stam »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες και έμπειρες συμβουλές σας, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο ακόμη.
Ας υποθέσουμε ότι υπάρξει πλειοψηφία ή ακόμα και ομόφωνη γνώμη της Γενικής Συνέλευσης της πολυκατοικίας για την εγκατάσταση καπναγωγού τζακιού ή/και ψησταριάς (τύπου barbeque) επί της προσόψεως της πολυκατοικίας, - στην οποία(πρόσοψη) παρεμπιπτόντως, βρίσκονται μπαλκόνια των 10 σε αριθμό, από τα 15 διαμερίσματα της πολυκατοικίας -, και δεν συμφωνήσουμε για τον καταμερισμό του ποσού(περίπου 1.400,00€) που αντιστοιχεί στην έκδοση οικοδομικής άδειας, για τον σκοπό αυτό, τότε, ερωτώ, δύναμαι να προβώ στην έκδοση αυτής και να πληρώσω όλο το ποσό, δίχως να φοβάμαι μήπως κάποιος "πονηρός'' εκ των υπολοίπων ενοίκων της πολυκατοικίας μου (ο οποίος αρχικά συμφώνησε στη Γ.Σ.), μεταβεί στην πολεοδομία, σε μεταγενέστερο χρόνο και εντός των τεσσάρων ετών(χρόνος ισχύος αρχικής άδειας), ζητώντας αντίγραφο και κάνοντας χρήση αυτής, με επίδειξη σε ενδεχόμενο έλεγχο ή και μετά της παρελεύσεως του εν λόγω χρονικού διαστήματος (για να μην δώσει, τώρα, στόχο και αφορμή, ή τότε τα οικονομικά του το επιτρέψουν) και μόνο, με καταβολή ποσού περίπου 70€ κάνει παράταση της αρχικής για άλλα τέσσερα έτη, καρπούμενος, όπως αντιλαμβάνεσθε, το ελάχιστο, αυτό, οικονομικό όφελος, εν σχέσει με το κόστος που θα έχω καταβάλει, εγώ, συνολικά, για αυτή, την ατυχή συγκυρία, έναρξης (πραγματικής αγάπης για κάτι το καλαίσθητο και ωραίο) του όλου εγχειρήματος από εμένα;;;
Επίσης θα ήθελα να επισημάνω, προς μόρφωση πλήρους γνώσης και περαιτέρω εναύσματος για συζήτηση επί του θέματος, ότι σύμφωνα με την πάγια νομολογία, τα εξής: ''Είναι καθαιρετέα ως παράνομη καμινάδα τοποθετούμενη χωρίς κοινή συμφωνία όλων των οροφοκτητών σε εξωτερικό τοίχο της πολυκατοικίας χάριν λειτουργίας του τζακιού σε μία από τις οριζόντιες ιδιοκτησίες του κτιρίου (ΕφΑθ 2711/93 ΕΔΠ 1994, 184) ή διερχόμενη από την οροφή διαμερίσματος προς το κοινόχρηστο δώμα προς τον αυτό σκοπό - εκτός αν καταλαμβάνει ελάχιστη επιφάνεια της ταράτσας, έχει ασήμαντο ύψος και δε διακρίνεται έξωθεν ενώ είναι καλαίσθητη κι ενώ στον ίδιο χώρο λειτουργεί ήδη μεγάλη ρυπογόνος καπνοδόχος κεντρικής θέρμανσης (ΕφΠειρ 1738/87 ΕΔΠ 1992, 260 ΕφΑθ 11782/79 ΝοΒ 22, 1522).
Εν κατακλείδι θα ήθελα να εκθέσω και την άποψη του κληθέντος στην οικία μου τζακά, ο οποίος αναφέρει ότι δεν απαιτείται έκδοση οικοδομικής άδειας λόγω του οτι στον ΓΟΚ 2000, ο καπναγωγός θεωρείται εγκατάσταση και όχι κατασκευή. Η ειδοποιός διαφορά, κατ' αυτόν, είναι ότι η καπνοδόχος inox (και όχι η τσιμεντένια) δεν αποτελεί δομικό υλικό, αλλά απαιτείται η πλειοψηφική απόφαση της Γ.Σ.
Τι να πώ;;;;;;

_ASTERAS_

Δημοσίευση από _ASTERAS_ »

καλημερα,

ρωτατε πραγματα που απευθυνονται στην ουσια σε μηχανικους και οχι διαχειριστες. Καλο θα ηταν να ρωτησετε απευθειας καποιον μηχανικο, σιγουρα τα ξερουν καλυτερα αυτα τα θεματα.Επισης ρωτηστε στην πολεοδομια . Αυτοι σιγουρα θα σας πουνε τα παντα για το θεμα .
Αυτο που εγω μπορω να σας πω με σιγουρια ειναι οτι παντα θα εχετε τον κινδυνο να βρεθει καποιος να προσβαλει την οποια αποφαση εχει παρει η γενικη συνελευση και τοτε θα εχετε προβλημα. Και το τονιζω , επειδη μιλαμε ειδικα για την προσοψη!

φιλικα
Γιωργος
ΑΣΤΕΡΑΣ - διαχείριση & τεχνική υποστήριξη κτηρίων
www.asteras.eu

Άβαταρ μέλους
ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMVOS ΤΕΧΝΙΚΗ »

Θα απαντήσω από το τέλος προς την αρχή.
Ο τζακάς σας κάνει ΦΟΒΕΡΟ λάθος. Ρωτήστε τον εάν σας εγγυάται ότι σε περίπτωση που κάποιος σας καταγγείλει ή ακόμα χειρότερα εάν κάποιος εκ των τεχνιτών χτυπήσει, ότι δεν θα βρείτε το μπελά σας. Βαριέμαι καθημερινά να συναντώ τεχνίτες που κάνουν αεροδουλειές. Συγνώμη για την κριτική αλλά, επειδή έχω βρει τον μπελά μου αρκετές φορές, έχω απηυδύσει με αυτές τις ανοήσιες. Εάν σας εγγυάται και γραπτώς ότι αναλαμβάνει οποιαδήποτε ευθύνη, ας το κάνει.
Επίσης μια ερώτηση: Θα χρειαστεί σκαλωσιά; Εάν ναι τότε πείτε στον τζακά ότι ακόμα και για τη σκαλωσιά χρειάζεται άδεια.

Την πρώτη παράγραφό σας δεν την καταλαβαίνω. Εάν βγάλετε άδεια για κατασκευή καμινάδας τζακιού, τότε στα αναθεωρημένα σχέδια της πολυκατοικίας θα φαίνεται η καμινάδα. Εάν δεν βγάλετε άδεια και δεν αναθεωρηθούν τα σχέδια, τότε σε περίπτωση ελέγχου από την πολεοδομία, θα κληθείτε να αναθεωρήσετε τα σχέδια και να πληρώσετε και πρόστιμο.

Ωστόσο, οι άδειες είναι πονεμένες ιστορίες.
ΡΟΜΒΟΣ ΤΕΧΝΙΚΗ
Ηλεκτρομηχανολογικές εφαρμογές
Διαχειρίσεις κτιρίων
www.romvostech.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τζάκι”