Απειλή γκρεμίσματος τζακιού.

Βασικό στοιχείο θέρμανσης αλλά και διακόσμησης είναι το τζάκι
Απάντηση
bisgan

Απειλή γκρεμίσματος τζακιού.

Δημοσίευση από bisgan »

Σε πολυκατοικία 3 ορόφων, οταν κατασκευαστηκε, ο δευτερος και ο τρίτος φτιάξαν τζάκια (χωρις να υπάρχει στο πολεοδομικό σχέδιο). Μετέπειτα ο ιδιοκτητης του τριτου προέβη σε διαφορες αυθαιρεσιες, δηλαδη: οικειοποιηθηκε τετραγωνικά από τον κοινοχρηστο διάδρομο και επέκτεινε το διαμερισμα του και έχτισε σε αλλον κοινοχρηστο χώρο κανα δεκαρι τετραγωνικα. Εμείς (ιδιοκτητες του 2ου) τον κυνηγαμε δια της νομιμου οδού (εξωδικα,εισαγγελικες παραγγελιες κτλ)και αυτός σαν άμυνα έρχεται και λέει οτι θα μας γκρεμισει (αυθαίρετα) το τζακι (την καμινάδα που περνάει μέσα από το σπίτι του),αν τον πειράξουμε..~!
Εκτός του οτι αν τολμησει θα τον κανω με τα κρεμμυδακια κυριολεκτικά, λέτε να υπάρχει κάτι που να μπορώ να βασιστω και να τον ταπώσω..?! :twisted:

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Και οι δυο ειστε παρανομοι.Δεν υπαρχει θεμα ταπωματος...απλα αφαιρουνται οι παρανομιες (τζακια) κτλ.

bisgan

Δημοσίευση από bisgan »

το ταπωμα πηγαινε στο οτι το τζακι στην προκειμένη περίπτωση είναι κάτι αμελητέο σε αυτα που έχει κάνει ..επίσης απο οτι γνωρίζω η πολεοδομία δεν ζητάει σε τετοιεσ περιπτωσεις την αποκατάσταση, διοτι δεν είναι κάτι πχ (υπερβαση τετραγωνικών κτλ) που να βαζει προστιμο συντηρησης κτλ κτλ.
Το θέμα μου είναι αν νομικά μπορεί να το ζητησει ή νατο επικαλεστεί. Αν έχει κάποιος παρομοιες εμπειρίες ή νομικές γνώσεις ας μου απαντήσει

bisgan

Δημοσίευση από bisgan »

nomos έγραψε:Και οι δυο ειστε παρανομοι.Δεν υπαρχει θεμα ταπωματος...απλα αφαιρουνται οι παρανομιες (τζακια) κτλ.
καλησπέρα , αυτη η απάντηση μου έχει δημιουργησει ένα εύλογο ερώτημα:

το οτι τα τζάκια δεν υπαρχουν στο πολεοδομικο σχέδιο αλλά κοινη συναινεσει αλλα κατασκευαστηκαν εξ αρχης ενω οι υπόλοιπες αυθαιρεσιες έγιναν μετεπειτα και χωρις κοινη συναινεση. Αυτό δεν υπολογιζεται?

Ελένη Κοντογεώργου

Δημοσίευση από Ελένη Κοντογεώργου »

Οι παρανομίες δε γίνονται με κοινή συναίνεση. Όταν κάτι είναι παράνομο θα το υποστούν όλοι.

bisgan

Δημοσίευση από bisgan »

καλησπέρα , βασικα δεν πιάνω τι θέλει να πει ο ποιητής..
τι ενννοειτε οτι δεν γινονται κοινη συναινέσει ? αφου μαζι τα καναν οι ιδιοκτήτες , δεν είναι συνυπεύθυνοι ?! και αφού αυτο με τα τζάκια έγινε με την κατασκευη και τωρα έρχεται και λεει ο ένας εξ αυτών οτι αφου υπάρχουν παρανομίες(και σε εχω δεμένο) θα το τραβήξω κιαλλο και θα κανω και αλλη μια παρανομία και αν μιλήσεις θα προσφύγω στο δικαστήριο για το τζακι σου , που η καμιναδα διέρχεται μέσα απο το δικο μου το σπίτι , ενω η δικια μου , λέει διερχεται μονο απο την ταράτσα που είναι κοινόχρηστη. έτσι εγώ θα προσεταιριστω αυθαιρετα χώρους.
Ποιο δικαστηριο θα κρίνει οτι εγώ πρεπει να γρεμισω το τζακι , αυτός να το διατηρησει και οτι δεν μας καταπατεί τον κοινοχρηστο ΄χωρο που ανεφερα στο αρχικό ποστ?!

nomos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nomos »

Απ'οτι γνωριζω τα τζακια καθιστουν πολεοδομικη παραβαση.
Τα υπολοιπα που ειναι αντιθετα, οικιοποιηση τετραγωνικων κτλ, καθιστουν και πολεοδομικη και νομικη παραβαση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τζάκι”