Καθαρίστρια-Εργόσημο-Δώρο

Η Καθαριότητα είναι η μισή Αρχοντιά
Απάντηση
stergiu

Καθαρίστρια-Εργόσημο-Δώρο

Δημοσίευση από stergiu »

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους !

Χαίρομαι που είστε όλοι καλά και η σελίδα έχει μια εξαιρετική εμφάνιση.Συγχαρητήρια στους διαχειριστές !

Η νέα μας διαχειρίστρια βάζει νομίζω σωστά ορισμένα ζητήματα για συζήτηση :

α) Η πολυκατοικία δεν έχει ΑΦΜ. Είναι υποχρεωτικό να βγάλει ή μπορεί να συνεχίζει ...επ'άπειρον με τον ίδιο τρόπο ;

β) Την καθαριότητα την κάνει μια αλλοδαπή, καλή κυρία και την πληρώνουμε με εργόσημο. Στην έκδοση αυτού του ''πράγματος'' δεν αναγράφεται ούτε το όνομά της ούτε άλλο επίσημο στοιχείο της (ΑΜΚΑ κλπ). Από την άλλη εργοδότης φαίνεται ο διαχειριστής με αναγραφή μάλιστα όλων των στοιχείων του(ΑΦΜ-ΑΜΚΑ κλπ). Μπορεί άραγε να προκύψουν προβλήματα στο μέλλον με το ΙΚΑ αν κάτι στραβώσει και τι είδους προβλήματα ;

γ) Στην καθαρίστρια η πολυκατοικία δίνει ΔΩΡΟ, μαύρο όμως ! Δεν πρέπει λογικά αυτό το δώρο κάπως να φαίνεται ; Επιπλέον, δικαιούται δώρο η καθαρίστρια ή το δίνουμε ως ...δώρο ; Τι θα γίνει όμως αν δικαιούται και αυτή καταγγείλει κάποια στιγμή στο ΙΚΑ ότι δεν το έχει λάβει για 5 χρόνια, αφού η είσπραξή του δεν αποδεικνύεται ;

Αν κάποιο μέλος έχει αντιμετωπίσει ανάλογα ερωτήματα, θα είναι μεγάλη βοήθεια η άποψή του.Γιατί φοβάμαι πως στην πολυκατοικία μας κάτι δεν γίνεται σωστά στα παραπάνω ζητήματα.
ΣΑς ευχαριστώ πολύ.Καλό βράδυ !

xsterg

Re: Καθαρίστρια-Εργόσημο-Δώρο

Δημοσίευση από xsterg »

θα πρεπει ολα να γινονται νομιμα. η καθαριστρια θα πρεπει να κανει εναρξη επαγγελματος και να εχει αφμ. αν δεν θελει η δεν μπορει απευθυνθειτε σε αλλη που διαθετει τα νομιμα εγγραφα. φανταστειτε τι θα γινει αν συμβει ατυχημα και ειναι ανασφαλιστη.

Άβαταρ μέλους
OIKOANALYSI
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από OIKOANALYSI »

Καλησπέρα,

τρείς είναι οι τρόποι που μπορεί κάποιον να εργαστεί νόμιμα σε μια πολυκατοικία:

1) Με απόδειξη παροχής υπηρεσιών και ο εργαζόμενος να αυτασφάλιστος (ΕΦΚΑ) ή ασφαλισμένος στην επιχείρηση που εκδίδει την απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

2) Μισθωτός στην πολυκατοικία και ασφαλισμένος σε αυτή και απαιτείται έκδοση ΑΦΜ πολυκατοικίας με δραστηριότητα "ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ", δυνάμη να απασχολήσει υπαλήλους (κηπουρούς, θυρωρούς, νυχτοφύλακες καθαριστές)

3) Με εργόσημο που απαιτεί ΑΦΜ πολυκατοικίας

Δώρω οφείλει να αποδώσει η πολυκατοικία μόνο στην δεύτερη περίπτωση.

Με εκτίμηση

Ιωσηφίδης ΝΙκηφόρος

Amelie_

Δημοσίευση από Amelie_ »

Καλημερα σε όλους!
Επαναφέρω αυτό το θέμα καθώς έχω μια ερώτηση σχετικά με το εργοσημο..
Αποφασίσαμε ως πολυκατοικία να κάνουμε μόνοι μας τη διαχείριση καθώς η προηγούμενη εταιρεία καθυστερούσε να πληρώνει τους εργαζόμενους παρόλο που εμείς οι ένοικοι ήμασταν τυπικοί στις πληρωμές.
Ως νέα διαχείριστρια, πήγα στην ΔΟΥ και εβγαλα ΑΦΜ για την πολυκατοικία. Σήμερα πήγα στην Τράπεζα να βγάλω το εργοσημο της καθαρίστριας και μου ζήτησαν ΑΜΚΑ και είπαν ότι χωρίς ΑΜΚΑ δεν γίνεται.
Ωστόσο δεν γνώριζαν τίνος το ΑΜΚΑ πρέπει να μπει. Το δικό μου ως διαχειριστρια? Έτσι όμως δεν θα φαίνομαι εγώ προσωπικά ως εργοδότης? Και τότε τι νόημα είχε που βγάλαμε ΑΦΜ ως πολυκατοικία?

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει.
Ευχαριστώ πολύ!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαρισμός & Απολύμανση”